Evrenin Ötesi - Beth Revis | Kitap Yorumu

13 Haziran 2013 Perşembe

Kitabın Adı : Evrenin Ötesi
Orjinal Adı : Across The Universe
Yazar : Beth Revis
Serinin Adı : Across The Universe
Yayıncı : Olimpos
Sayfa Sayısı : 408
Yayın Tarihi : 2010

Kitabı yeni bitirmiş olmanın verdiği sevinç ve hırsla yoruma başlıyorum.Resmen yazara küsmüş bulunmaktayım.İlk 200 sayfa hiç olay yoktu.Hatta o kadar sıkıldım ki arasına üç kitap daha sıkıştırıp bu kitabı öyle bitirdim.Çok çok yavaş ilerledi olaylar bana sorarsanız.Ve son 50 sayfada o kadar çok üst üste olay geldi ki artık ağzım açık okudum kitabı.Sitemliyim arkadaşlar yazara küsüm ama böyle garip bir son verdiği için de aklım karıştı.Olayların nasıl ilerliyiceğini acayip merak ediyorum.Keşke bir milyon güneş elimde olsa da okusam diye düşünmedim de değil.Malesef sipariş ederken kitabı böyle bir yerde bırakıcağını düşünmemiştim.

  Yoruma gelirsek kitap iki kişinin ağzından anlatılıyor : Amy ve Çırak.İlk olaylar Amy'nin gemiye gönderilmesi mi desem binmesi mi desem bilemedim en iyisi Amy'nin donmasıyla başlıyor demek.Amy'nin annesi ve babası Godspeed adlı bir gemi için (uzay gemisi) seçilmiş insanlar.Babası orduda çok yüksek bir rütbedeymiş ve annesi ise genetik uzmanı.Amy sırf annesi ve babasından ayrılmamak için dondurulmayı ve 300 yıl boyunca uyutulup Godspeed yeni bir gezegen bulunca uyandırılmak üzere onlarla beraber gidiyor.İşte bu kısımlar ilk 100 sayfada oluyor ve acayip sıkıldığım bölümlerdi şahsen benim.Nerede aksiyon kamoon ? Haydi ama diyip durdum.

   Sonra birden bire olaylar gelişmeye başladı.Amy'nin çözülmesiyle.Çözülmesi derken donma haznesinden çıkarılmasını kastediyorum.Zaten ne zaman Amy uyandı o zaman benim de gözlerim açıldı.Gemideki insanların daha fazla rolü oldu kitapta.Gemideki insanları çok sakin ve duygusuz yazmış Beth Revis.Ağzım açık kaldı bazı bölümlerde durup durup "nasıl bu kadar duygusuz olabilir bir insan" dedim.İnsanların neden bu kadar garip ve sakin ve insan gibi olmadıklarını kitabın sonunda anlıyoruz.

Çırak'a gelirsek ben onun gözünden anlatılan bölümleri daha çok sevdim.Amy'nin gözünden anlatılan bölümlerde bir daral geldi bana çünkü Dünya'yı görmüş bir insan gemide kapalı alanda yaşayamaz Çırak'ın malesef böyle bir avantajı hiç olmadığı için Godspeed de yaşamayı o kadar kafaya takmıyor.Çırak'ın babası gibi de bir Bilge var.Bilge Godspeed'de olan insanları korumak,onları sakin olmaya ikna etmek,bakımları üstlenmek vs. konumlarını yerine getiren en yaşlı insan.Ve Çırak Bilgeden  sonra gelicek olan Bilge oluyor bu durumda.

Ben Godspeed'deki olayların işleyişine çok kafa yordum ve kitabın tadını pek alamadım o yüzden.Olayların asıl gidişatı Amy'nin uyandırılması ve birer birer donmuş insanların çözülmesi ve öldürülmesiyle devam ediyor.

Kitap ara ara sıkıcıydı ara ara çok heyecanlıydı ara arada "Amy yeter !" kıvamındaydı benim için.Eğer kapalı alan fobiniz varsa kitabı okumanızı tavsiye etmem.Bir de boş vaktiniz varsa alın okuyun.Kurgu güzel,karakterler güzel  ama yazarın anlatımı çok karışık bir kitap.

2 yorum:

  1. ben bu seriye bayılıyorum bence 2.kitabı da okumalısın:)

    YanıtlaSil
    Yanıtlar
    1. Şu aralar düşünüyordum ikincisini de almayı ama okurken uzay gemisi olması içimi daraltıyor nedense benim :)Üçüncü kitabın çıkmasını bekliyorum bir de almak için :)

      Sil

 
FREE BLOGGER TEMPLATE BY DESIGNER BLOGS