Dedektif KuruKafa - Derek Landy

21 Temmuz 2013 Pazar

Kitabı bitirmemin üstünden yaklaşık bir buçuk hafta geçiyor.Ve ben hala yorumunu bekletiyorum.Gerçi kitabı bitirdim direk ikinci kitabına başladım.O bakımdan iyi ki de tüm seriyi almışız önceden diyorum.Başlıyım dimi aartık bence de.
Kitabın Adı : Dedektif Kurukafa
Orjinal Adı:Skuldugerry Pleasant
Yazar : Derek Landy
Yayıncı : Artemis
Sayfa Sayısı : 367
Yayın Tarihi : Ocak 2008
Fiyatı : 22 TL

Kitaba başlarken çok önyargılıydım.Çünkü kardeşimin kitabı.Yani kim önyargılı olmaz dimi ? Sonra başladım ve başladığım anda ilk elli sayfası bitmişti.Kitabımız Gordon Edgley'nin  ölümüyle başlıyor.Gordon Edgley fantastik türünde bir yazar.Ve kitapta oldukça tanındığından bahsediliyor.Yalnız bilmemiz gereken bilgi Gordon Edgley'nin tamamiyle farklı bir yaşamı daha var.Vee Gordon çok sevdiği yeğeni Stephanie'ye mirasını bırakıyor.Sonradan anlıyıcağınız üzere zaten kitap soluksuz devam ediyor.Stephanie'ye Gordon'un malikesi ve tüm mal varlığı kalıyor.Amca'ya bakar mısınız ? Hayatı boyunca hiç çalışmasa bile ona yetebilecek miktarda para bırakıyor öhüm.

Kitap bana bazı açılardan Percy Jackson'ı hatırlattı.Yaratıklar açısından.En çok garibime giden de Kağıt Adamlardı.Bolca büyülü bir kitaptı.Dedektif Kurukafa -evet bende cidden kitabın kapağını falan gördükten sonra yok artık cidden kemikten oluşamaz demiştim ama sırf kemik arkadaşlar !-  da bir doğa büyücüsü.Kitapta anlatılanlara göre kara büyücüler de var.Ama doğa büyücüleri arasından da kötüler çıkabiliyormuş.

Kitabın çoğunda bir  savaştan bahsediliyor.Ve Dedektif Kurukafa'nın nasıl ölü olduğundan.Düşünsenize ölüsünüz ve sizi öldürmeye çalışıyorlar.Ahahaha komik bir fikir ama yazar iyi düşünmüş.Şahsen aklıma gelmiyicek bir fikirdi.Bir başka ilginç fikir de insanların üç isim alıyor oluşuydu.Doğduğumuz isim.Şu an bize seslendikleri isim.Kendi aldığımız isim.Bir de bizim dahi bilmediğimiz doğmadan önce verilen ismimiz.Bize seslenen ismi büyücülerden biri bilirse üstümüzde etki sahibi oluyorlar duygularımızla.Bizim kendimize verdiğimiz isim büyücülerden bizi koruyor.

Kitapta o kadar çok adını hatırlayamadığım kişi var ki.Ama sanırım aklıma bir tek Serpine kazındı.Kötü planları.Ölümcül oyunları.Kağıt adamları.Ve en kötü karakter olması.

Aslında kitabı uzun uzun anlatmak isterdim ama o zaman konuya girer ve spoiler veririm.O yüzden siz alıp okuyun en iyisi.2 yorum:

  1. Çok güzel bir inceleme kitabı okuma iştahı oluşturdu bende teşekkürler :)
    ".Bir başka ilginç fikir de insanların üç isim alıyor oluşuydu.Doğduğumuz isim.Şu an bize seslendikleri isim.Kendi aldığımız isim.Bir de bizim dahi bilmediğimiz doğmadan önce verilen ismimiz." demişsiniz,toplam 4 isim olmuyor mu?

    YanıtlaSil
  2. BEN SERİSİNİ OKUYORUM VE DÜNYANIN SONU KİTABINDAYIM...KİTABI GÖREN HERKES (KAPAĞINI)MERAK EDİYOR VE BAKIYOR.OKUDUKLARINDA ISE 2. KİTABI DA ALIYORLAR...GERÇEKTEN GÜZEL BİR SERİ KİTAPLAR BAĞLANTILI...DEVAMINI BEKİYORUM...

    YanıtlaSil

 
FREE BLOGGER TEMPLATE BY DESIGNER BLOGS