Kırmızı Piramit - Rick Riordan (Kane Günceleri #1)

8 Temmuz 2013 Pazartesi

Kitabın Adı : Kırmızı Piramit
Orjinal Adı : The Red Pyramid
Yazarı : Rick Riordan
Serinin Adı : Kane Günceleri 
Yayın Evi : Doğan ve Egmont Yayıncılık
Yayın Tarihi : 2010
Sayfa Sayısı : 622
Fiyatı : 25 TL


Evvveeet söz verdiğim gibi -aslında söz vermedim ama neyse - kırmızı piramitin yorumunu yazmaya başlıyorum ! Yani umarım başlayabiliriim.

Öhüm şimdi fark ettiğiniz üzere Rick Riordan çok satan yazarlardan.Percy Jackson serisi ile tanınmış bir yazar.O yüzden pek okumak istememiştim.Biraz çekinmiştim açıkcası (halen Percy Jackson serisi okumamış ve eline alıp yarım bırakmış insan olaraktan).Sonra kardeşimin ısrarları üzerine elime aldım kitabı arka kapağını okudum ve baam ! Bir sayfayı okuyım dedim zaten sonra bakmışım bir gece 200'ü bulmuş benim okumam.Genelde kardeşimin okuduğu kitapları çocuk kitabı olarak yargılama gafletine düşüyorum.Ben konuya geçeyim dimi ? 

Olay Sadie ve Carter adında iki kardeşin gözünden anlatılıyor.Şahsen ben Sadie'nın anlatımını daha çok beğendim Carter biraz utangaç anlatıyordu.-gerçekmiş gibi konuyorum aldırmayın-Sadie ve Carter'ın anneleri ölmüş ve annelerinin ailesi babalarından sorumlu tuttukları için Sadie'yi yanlarına almışlar ona bakmışlar ama Carter babasıyla beraber yaşamış.Sürekli seyahat ederek bir bavulla yaşamış.Ve iki kardeş sadece yılda bir kere birbirlerini görebiliyorlar.Ailecek bir kere vakit geçirebiliyorlar.Ve bu sefer birbirlerini gördüklerinde babaları çocuklarını bir müzeye götürüyor ! Burada çok kınamıştım babalarını.Nasıl bir baba yapar bunları diye.

Sonra da bum ! Babaları ölüyor ya da içine biri giriyor siz ne derseniz diyin ama babaları olmaktan çıkıyor artık.Tabii doğal olarakta olaylar bundan sonra başlıyor.Sadie ve Carter'ı öldürmek isteyenler var.Bu arada söylemiş miyim hatırlamadım ama olaylar bu sefer Yunan mitolojisine değil Mısır mitolojisine bağlı.Ondan sevdim galiba ben bu kitabı.Sadece karakterlerin biraz daha büyük olması gerektiğini düşündüm.

Olayları bu kadar anlatayım da spoilere girmiyim diyorum.Girersem bundan sonra kitabın eğlencesi kalmaz.Ki ben -kardeşim de dahil- kitabı iki günde yalayıp bitirdik.Çok heyecanlı bir kitap , soluksuz okunması gerekiyor bence.Ama bırakıp yavaş yavaş okusanız da sorun olmuyor unutamıyorsunuz olayları.

İyi ki de serinin daha iki kitabı var.Ve iki kitapta aynı kalınlıkta neredeyse.Keşke yurt dışında olduğu gibi ciltli olsalarmış ama bize de bakmak düşüyor napalım.Kitapların hiç çevirilmemesinden iyidir.

Eğer Percy Jackson serisini okumuşsanız bu seriyi de seversiniz diye düşünüyorum - diğer seriyi okumamama aldırmayın lütfen- çünkü bu seri de de olağan üstü yaratıklar var.Ben en çok o yanını sevdim şahsen.Bir de büyücüleri.Oppss.Tımam okuyun görün en iyisi benden size tavsiye.1 yorum:

  1. Merhaba, bu kitap bize Şubat tatili ödevi olarak verildi. Ve tabii bunun yanında sorularla dolu bir de kitapçık. Ancak ben kitabı okumadım ve soruları da doğal olarak cevaplayamıyorum. Yardım edebilir misin ??

    YanıtlaSil

 
FREE BLOGGER TEMPLATE BY DESIGNER BLOGS