Ara Dünya - Neil Gaiman & Michael Reaves | Kitap Yorumu

1 Eylül 2013 Pazar

Kitabın Adı : Ara Dünya

Orjinal Adı : Intern World
Serinin Adı : Intern World#1
Yazar : Neil  Gaiman & Michael Reaves


Yayıncı : İthaki 

Yayın Tarihi : Ekim 2012 -İstanbul-
Sayfa Sayısı : 214
Tür : Bilimkurgu    Hiç kimse sanırım bu kitabı bu kadar çabuk okuyup bu kadar çabuk yorumluyacağımı tahmin etmemişti.Ben bile tahmin etmemiştim.Benim içinde çabucak okumak sürpriz oldu.Yorumu okumadan önce bu kitabın hala D&R kampanyasında 9.90 olduğunu belirteyim.Yorumu okuduktan sonra gidip almak isterseniz sizi durdurmayacağımı da bilin.

  Kitabı ben yine Fatma'yla beraber okudum.Kısmen beraber almış gibi olduk.Hazır ikimizin elinde varken ikimizde okuyup beraber yorumluyalım dedik.Tabii ki o daha çok bilim-kurgu insanı olduğu için benden önce bitirdi.Bende gaza gelip bir kaç saat sonra bitirdim tabi.Biriyle beraber kitap okumak çok eğlenceli oluyor.Blogu açmasaydım hiç okuyamıyıcakmışım neyse çok uzattım ben konuya geçiyorum.

    Kitabımız Joey Harker adında 16 yaşında bir erkeği -çocuğu- anlatıyor.Joey evde bile yolunu kaybediyor.Düşünün evdeyken yolunuzu kaybetseniz nasıl hissedersiniz ? Ve Joey bunu annesine bile söylemiyor.Çünkü söylerse açıklamak zorunda kalıcak.

   Joey aldığı derslerden birinde sosyal dersiydi sanırsam öğretmenleri üçerli grupları ayırıyor sınıfı ve Greenville'in farklı yerlerine öğrencileri bırakıyor.Evlerini kendileri bulsun diye.Ve cep telefonlarını,paralarını,kredi kartlarını,otobüs biletlerini her şeylerini alıyor.Joey , grubuyla indirildiği yere bakıyor, birazcık duraksamadan sonra indirildikleri yeri bildiğini fark ediyor.Evde yolunu kaybeden çocuk şehrin farklı bir yerinden eve nasıl gidileceğini biliyor ! İşte kitabımız tam bu noktada heyecanlanıyor.


"Bazen barışın kıymetini anlamamız için savaş gereklidir.Gün olur,diplomasinin savaşı önlemekte ne kadar önemli olduğunu yaşayarak öğrenmemiz gerekir." - Bay Dimas

  Bu kitap benim "Evrenin Ötesi" serisinden sonra okuduğum ilk bilim-kurguydu.Keşke ilk bilim-kurgu türünde bu kitabı okusaymışım dedim.O kadar güzeldi ki ! Karakterlerin çeşitliliği yoksa aynı olmaları ve aynı zamanda farklı olmaları mı demeliyim ? SPOİLER Bilemedim.Jay'in Joey'nin aynısı olmasını tahmin etmiştim.Ama tüm üssün Joey'nin aynısı olması ? Buna katlanamadım sanırsam.Keşke Joey tüm hepsinin özü olsaydı.Yani tüm kitap boyunca bunu düşledim durdum.Ama olmadı :( SPOİLER BİTİMİ."Şunu hiç aklından çıkarma : Sonsuz dünyaların olduğu yerde, her şey mümkün değil zorunludur." - Jay

Bir diğer mutlu olduğum nokta ise HUE ! O kadar güzel bir çibiyaf -çibayaf ? çibayif ? çabiyaf? - ki ! Joey'nin yanında durması.Sürekli renk değiştirmesi.Uçması.Farklı evrenden gelmesi.Hepsi beni büyüledi.Bu nokta da yazarların ikisi de benden ayakta alkış aldılar.

"Ben de onlardan biriydim : Ben  onlardım ve insan kendinden sürekli nefret edemezdi.Öte yandan, insan kendini sürekli sevemezdi de." - Joey Harker

 Kitapta o kadar çok bilgi vardı ki kendimi bir an fizik dersindeymişim gibi zannettim.Keşke fizik dersi bu kadar zevkli olsaydı.Kesin sınavlardan 95 falan alırdım.Ama gerçek hayatla kitaplar farklı dünyalar arkadaşlar,üzgünüm.Gerçekler çok acıtıyor.

" Okuduğum kitaplarda "ölümden bile beter bir kader" ifadesiyle ne zaman karşılaşsam,hep merak ederdim.Demek istediğim,hep ölümün hayatın her zamanki akışını sonlandırdığı için zaten yeterince kötü olduğunu düşünürdüm.   Gelgelelim pişirilerek ve beni ben yapan her şeyden arındırılarak öldürülme ve sonra da sonsuza dek bir çeşit kozmik güç paketi olarak kullanılma fikri......  İşte bu fikrin yanında ölüm güzel geliyordu.Gerçekten de öyle geliyordu." - Joey Harker 

    Kitaptan çok bahsettim yayınevinden bahsedicem şimdi.Kapağı ne kadar beğenmesem de orjinal kapağı çok beğenmiş olsam da yazı şekillerini çok beğendim ! Bir de kitabın boyutu sayfaların kalınlığı aşık olunacak cinstendi şahsen.Hatta ben bu kitaba aşık olabilirim bence.Çevirmenimize gelirsek şahsen şu aralar tüm çevirmenlerin önünde saygıyla eğiliyorum bence çok zor bir iş çevirmenlik ara ara hataları olsa da çok beğendim , kitabı hiç bozmamış maşallah tütütü ! Buradan Emine Hanım'a çok teşekkür ediyorum.Cidden kitabı da çeviriyi de çok beğendim.(Çok kelimesini çok mu kullanıyorum ne ?)

   Kitap hakkında diyeceklerim bu kadardı.Yazının başında da dediğim gibi kitap hala D&R indiriminde 9.90 TL bence gidip kapın hazır inceyken,konusu da güzelken kitaplığınız da bulunsun.Okur okur yazarların hayal gücüne hayran kalırsınız.

5 yorum:

 1. Ayy bak senin yorumunu okurken ben Hue'yi unuttuğumu fark ettim o.o Nasıl unuttum ben onu!!!
  Gerçekten en sevdiğim karakterdi. 2. kitapta daha fazla sahnesi olur kesin heheh :D

  Ben şimdi Neil'in Yokyer kitabını da aldım yaaa... Çok sevdim ben bu yazarı yerimmm *.* (Böyle bir bilim-kurgu yazarı arıyordum ben ne zamandır...)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Hue'yu unutmuşsun evet ben hiç unutmadım gel yavrum dedim bağrıma bastım onu.Cıkcıkcık hiç onaylamadım Fatma :D

   Sil
  2. düzeltsem mi ki napsam -.- neyse artık köşeye bi yere sıkıştırıcam ben şimdi dur :D:D

   Sil

 
FREE BLOGGER TEMPLATE BY DESIGNER BLOGS