Ben Ölmeden Önce - Lauren Oliver | Kitap Yorumu

17 Ekim 2013 Perşembe


Kitabın Adı :Ben Ölmeden Önce
Kitabın Orjinal Adı : Before I Fall
Yazarı : Lauren Oliver
Çevirmen : Bilge Gündüz
Yayınevi : Artemis
Basım Tarihi : Mart 2013
Sayfa Sayısı : 494
Tür : Dram,Romantik 


Herkese iyi bayramlar öncelikle ! Bayram yazısı yazamadım bu yorumda da araya sıkıştırayım dedim.En son dedektif'in yorumundan sonra eski halime döneceğime kitapları köşeye koymuyucağıma ve elimden bırakmıyıcağıma söz vermiştim.Ki bu kitapta yarım bıraktığım bir kitaptı.Dedektiften sonra kendisine yeni bir şans daha verdim ve açıkcası hüngür hüngür ağladığımı söylemeliyim.


Kitabımız Samantha adında bir genç kızın olayları değiştirmesini , bazen daha iyi biri olmaya çalışmasını bazen de ölmeden önce yapmak istediklerini anlatıyor.Kitabı ilk açtığınızda karşınıza Samantha'nın ölümüyle ilgili düşünceleri sizi karşılıyor.O yüzden yazdıklarım spoilere pek girmiyor.İçiniz rahat etsin güzel güzel okuyabilirsiniz.Lindsay , bana çabucak sarılıyor."Dediğim şeyi hatırla."Şarkı söyler gibi bir sesle ekliyor "Sırf yarını düşünmek bile örümcek ağlarını temizleyip hüznü kovuyor..."Diğer yandan da bu kitabı rahatça okuyabileceğinizi zannetmiyorum.Kitabı okurken içimde fırtınalar koptu.Sürekli bağırmak istedim.16 yaşında bir genç kız ölümüyle savaşıyor.Ölümünü idrak edemiyor.Ve yaptığı hataları düzeltmeye çalışıyor.Popülerliğin arkasında neler getirdiğini fark ediyor.Dostların , ailenin önemini anlıyor.Küçük kız kardeşiyle geçiremeyeceği günleri telafi etmeye çalışıyor.Öldüğü ve tekrar yaşadığı o günde.


Dürüst ol daha önce fark etmediğime şaşırdın mı ? Ölüm , ölmek , ölü kelimelerini düşünmemin bile bu kadar uzun sürmesi şaşırtıcı mı ? Aptal olduğumu mu düşünüyorsun ? Saf olduğumu mu ? Beni yargılamamaya çalış.İkimiz aynıyız , unutma.Bende sonsuza dek yaşayacağımı sanıyordum.


Kitabı okurken sürekli kendinizi yargılıyorsunuz."Ben onun yerinde olsam şunu yapardım , ama öyle olmamalıydı.Sam ölmemeliydi." gibi kelimeler dökülüyor ağzınızdan.İstemeden de olsa onunla aynı duyguları paylaşıyor , üzülüyorsunuz.Yaptığı tercihleri sorgulamak yerine Sam'e hak verip sırtını sıvazlayasınız geliyor.

Ve aklınıza kaçınılmaz soru geliyor "Ölsem ve aynı günü tekrar yaşasam neleri değiştirirdim ?"
Şahsen kitabı okurken sürekli bu soruyu düşündüm.Düşünmek istemediğimiz sorulardan bir tanesi olur kendisi hele başında "ölüm" geçiyorsa.Tüm insanlar  adına konuşuyorum ne kadar inkar etsek de ölümden korkuyoruz.Sonrasında yaşanıcakları günahlarımızın ağırlığını düşünerek ölümden korkuyoruz.Bu kitapta da tüm duygular daha doğrusu korkular açığa çıkıyor.

Şimdi kitapla ilgili olumsuz yorum yaptığımı zannetmeyin.Aksine kitabı yarım bıraktığıma üzüldüm ve başladığım gün içerisinde bitirdim.300 sayfa  su gibi aktı.Sadece zamanında okunması gereken bir kitapmış benim için.

Yine de mutluyken okunması gereken bir kitap olduğunu düşünüyorum , eğer sevgilinizden yeni ayrılmışsanız ya da ailevi problemleriniz varsa kitabı okumayı erteleyin derim.Ama kitaplığınızda bulunması gereken bir kitap , kapağı bile yeter !2 yorum:

  1. vayss! çok etkilendim şuan varya....Kitabı okusam herhalde bir süre kendime gelemem :D

    YanıtlaSil
    Yanıtlar
    1. Okursan neler olur bilmiyorum Fatma :D İlk baş benim gibi sıkılırsın ama bir de kalın :D

      Sil

 
FREE BLOGGER TEMPLATE BY DESIGNER BLOGS