Şimşek Hırsızı (Percy Jackson ve Olimposlular #1) - Rick Riordan | Kitap Yorumu

29 Kasım 2013 Cuma

Kitabın Adı : Şimşek Hırsızı
Orjinal Adı : The Ligthning Thief
Seri Adı : Percy Jackson ve Olimposlular
Yazarın Adı : Rick Riordan

Bir gün birisi çıkıp size Antik Yunan tanrılarının hala hayatta olduklarını söylese ne yapardınız?
Ya ailenizden birinin bu tanrılardan biri olduğunu öğrenseniz? Olağanüstü güçlere sahip olduğunuzun farkına varsanız? Bir de peşinize mitolojik efsanelerdeki canavarlar düşse? Ne yapardınız? Percynin yaptığını…

  Merhabalar , uzun bir aradan sonra yine sizlerleyim.Özlüyorum yorum yazmayı,blogları gezmeyi,yeni çıkan kitaplardan haberdar olmayı.Malesef ki okul düzenimi tepe taklak yapıyor bende ikisine yetişemiyorum.Yanlış anlamayın okumaya yetişiyorum ama yoruma ! Nayır,nolamaz.Bir hafta önce okuduğum ve kış şenliği maddelerinden biri olan Şimşek Hırsızı bu akşamki -bu günkü- konuğumuz.

  Şimşek Hırsızı'nın konusuna gelirsek : Percy Jackson sıradan bir ortaokul öğrencisidir.Ya da o öyle zannediyordur.Çünkü babası bir Tanrı'dır ! Ve Percy olumsuz bir kaç olaydan sonra ancak bunu yeni öğrenebilmiştir.Tüm Olimpos Tanrıları Percy'nin Zeus'un ilk şimşeğini çaldığını düşünmektedir.İşte bu konu üzerine kitabımız başlar.

  Esasen ben üçüncüye bu kitaba başlamıştım.İlk iki seferde okunucak kitaplarımın yoğunluğundan bir kenara fırlatmış "aman beee boşveer" havasında okumayı ertelemiştim.Sonra karşıma Kış Şenliği çıktı.Kış Şenliğinde -tam maddeyi hatırlamıyorum- yazdım ve de Canavarlar Denizi'ni izledim.Sonra dedim ki "Vera artık başla şu seriye" ve ne oldu sayın okuyucu bilin.Kitaba bayıldım ! Kendimi dedektif kurukafadaki gibi hayıflanırken buldum.O kadar güzel o kadar komikti ki.Bir an bittiğini bile anlayamadım.Sınıfta onca sesin arasında kendimi Percy'le yolculuk ederken buldum.

  Bu kitaptan sonra bir kez daha anladım kitaplar filmlerden bin kat daha iyi.

  Eğer Şimşek Hırsızı'nı izlemişseniz ve kitabı okumak istiyorsanız hemen başlayın derim.Keşke ben ilk kitabı okusaymışım sonra filmini izleseymişim -ki kitabı bitirdiğimde tekrar filmini izledim- o zaman anlıyorsunuz ne kadar eksiklikleri olduğunu filmde.

  Bir de bu kitap benim üçüncü okuduğum Rick Riordan kitabıydı.Yazarımız git gide gözümde ilk beşe girmeyi başarıyor.Gerek komikliğiyle gerek Percy'ye yaşattıkları ve hayal dünyasıyla.

  Kısadan hisse kitap o kadar dolu dolu  o kadar güzeldi ki seriye hemen devam etmek bir çırpıda bitirmek istiyorum.Yazarın hayal dünyasına hayran kaldım bu kitapla bir kere daha.Buradan çevirmenimize de çok teşekkür ediyorum cidden çok başarılı bir şekilde çevirmiş.Ve tekrar tekrar söylüyorum kitabını okumadan filmini izlemeyin !

1 yorum:

  1. Kitabı okumuştum bence kitap daha iyi film uyarlaması kitaba göre zayıf kaldığını düşünüyorum.

    YanıtlaSil

 
FREE BLOGGER TEMPLATE BY DESIGNER BLOGS