Vampir Akademisi - Richelle Mead | Vampir Akademisi #1 Kitap Yorumu

1 Kasım 2013 Cuma

Kitabın Adı : Vampire Akademisi 
Orjinal Adı : Vampire Academy 
Yazarın Adı : Richelle Mead 
Sayfa Sayısı : 376
Serinin Adı : Vampire Academy (#1)
Yayınevi : Artemis
Basıldığı Tarih : 2009 
Tür : Fantastik , romantik , paranormal 

Lissa Dragomir, bir Moroi prensesi: 
Sihir dünyasıyla arasında kopmaz bir bağ olan ölümlü bir vampir. Vampirlerin en vahşisi ve en tehlikelisi, ölümsüz Strigoi'lerden her daim korunması gerek.
Lissa'nın en yakın arkadaşı Rose Hathaway'in damarlarında akan insan ve vampir kanının güçlü karışımı onu bir Dhampir yapıyor. Ve Rose kendini, arkadaşı Lissa'yı -genç kızı içlerinden biri yapmayı kafaya koymuş Strigoi'lerden- koruduğu tehlikeli bir hayata adamış.

Rose ve Lissa, iki yıl süren kaçak özgürlüklerinin ardından yakalanıyor ve Montana ormanlarının derinliklerine gizlenmiş Aziz Vladimir Akademi'sine sürükleniyor. Rose, Dhampir eğitimine devam edecek. Lissa da zaten elit Moroi toplumunun Kraliçe'si... Ve iki kız, Akademi'de yine birçok kalp kıracak.

Lissa ve Rose'un Aziz Vladimir'den kaçmasına sebep olan korkuydu. Evet, çünkü Akademi'nin demir kapıları ardındaki hayat, akıl almayacak kadar tehlikeli. Moroi'ler iğrenç ayinler düzenliyor ve onların bu gizli kapaklı doğası ve gece aşkı, sosyal karmaşalarla dolu enigmatik bir dünya yaratıyor. 


Rose ve Lissa, bu tehlikeli ortamda kendi yönlerini bulmak, yasak aşkın cazibesine karşı koymak ve Strigoi'lerin Lissa'yı sonsuza dek kendilerinden birine dönüştürmesine fırsat vermemek için sürekli savunmada kalmak zorunda!

 Bu yorum daha çok sitem,ağlama,filme sızlanmayla ilgilidir.Demedi demeyin ! Bir de eğer kitabın kapağı ilginizi çektiyse hemen arka kapağı da okumalısınız. 

  Sanırım tüm bloggerların okuduğu ama benim okumadığım kitaplardan biriyle karşınızdayım.Eğer okumadıysanız -evet sen yazıyı okuyan kişi- yorumdan sonra sepete ekle artık ve oku !

   Genellikle çoğunuz okumuş ya da çok fazla spoiler yiyip okumaktan vazgeçmiş daha da kötüsü filminin fragmanını görmüş ve izleyip kitabı okumaktan vazgeçmiş olduğunuz için kitabın içeriğiyle ilgili hiç bir şey anlatmıyacağım.

 Öncelikle şunu söylemeliyim ki Ölümcül Oyuncaklardan sonra en çok spoiler yediğim seri bu oldu.Neredeyse her şeyi öğrendim.Adrian'ın ikinci kitapta geleceğini.Olayları Rose'un neler yapıcağını kimi seçiceğini.O yüzden üzgünüm dostlar sitemliyim bir de.Çok sitemliyim.Spoiler veren kişilere sitemliyim!

  Aslında bu kitabın bende çok garip bir yeri var.Neden diye sormazsanız ben hemen anlatayım.Kitabı sekizinci sınıfta bir arkadaşımdan almış ilk 15 sayfasını okumuş o kovalamacalardan sıkılmış ve arkadaşıma geri vermiştim.Tabii geçen günlerde de merak edip gidip sürüne sürüne aldım ilk kitabı ve ne oldu bilin BA-YIL-DIM ! Okurken elimden bırakamadım bir günde bitirdim.
Olayları merak etmeden kendimi alamadım.Dimitri'nin sevip sevemiyeceğini -en çokta bu - ,kızların neden Vladimir Akademisinden kaçtığını  merak edip durdum.

  Keşke neler olucağını öğrenmeseydim de daha da heyecanlanıp okusaydım diyorum.O yüzden başlamadığınız serilerle ilgili hiç kimseye bir şey demeyin, vlog izlemeyin , bloglara bakmayın hatta durum-tweet bile okumayın ! Sonra yazardan da , seriden de karakterlerden de ve okuduğunuz yerden de nefret ediyorsunuz.Bakın Vera uyarmıştı beni diyiceksiiniz.Ben yazmışım da yazmışım şöyle bir okudum da pek bir şey yazamamışım ama.

Başka bir öneri daha benim gibi seriye başlayıp başka kitapları araya sokmayın.Maraton yapın , alın ilk üç kitabı en azından.Sonra okuyun.Böyle olunca konuyu unutuyorsunuz, Rose kimdi Lissa kimdi oluyorsunuz.Hiç onaylamıyorum o yüzden.

BİR SONRAKİ YAZIDA GÖRÜŞMEK ÜZERE!

  Sevgiler,
Vera
Beni buralarda da bulabilirsiniz;

4 yorum:

 1. Bende ilk kitabı yaz tatilinin sonunda bitirdim ama devam edemedim ya, şu ilk sınavları bi' atlatayım ilk işim buz öpücüğü okumak olacak.
  Spoiler konusunda bende çok hassasım, benimde bi arkadaşım hush hush serisinde sevdiğim bi karakterin öldüğünü söylemişti (daha 2. kitabı okuyorum) 3 ay boyunca konuşmadım kızla :D .Allahtan bu seride hiç spoiler yemedim, umarım yemem *.*
  Filmin tanıtımı biraz ergence geldi bana, daha havalı bişeyler yapabilirlerdi :/
  Bu arada... kitaptaki Lissa nerdeee filmdeki Lissa nerde... Ya şu yapımcılar kör, ya da kitabı okumadan seçtiler, hayret ettim.
  Dimitrinin yaşı genç değildi ama bu kadarda beklemiyordum, çekici bişey bulsaydınız ya abi, bak Johnny Depp'e adam 50 yaşında ama 18'liklere taş çıkartır :D Rose cuk oturmuş ama, tam hayalimdeki tip :D

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Kesinlikle seninle aynı fikirdeyim , keşke Dimitri daha genç ve yakışıklı biri olarak seçilseydi böyle vicdan azabı çektiriyorlar insanlara :( Daha çok okuyuculara tabi , yapımcılara gelirsek bence değiştirmekten zevk alıyorlar bizim çıldırdığımızı görmekten falan :D Deliler resmen.Hush Hush serisini de mutlaka spoiler yemeden -en azından daha fazla- bitirmen lazım yoksa pişman olursun :D Sonu hele.

   Sil
 2. Vampir Akademisi'ne bayılan bir okur olarak, seriyi spoiler yedikten sonra okusaydım bu kadar sevmezdim diye düşünüyorum. Seriyi kardeşime de okutayım, böyle benim gibi bağımlısı olsun istiyorum ama kıza eskiden, nasılsa bu seriyi okumayacak diye serinin her şeyini anlattığım için VA'ya başlatamıyorum bir türlü :/

  Kitabın filmi, benim de içime sinmedi ya, bir tek Rose olmuş gibi gözüküyor ama bakalım oyunculuğu nasıl olacak...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Spoiler yemek kadar kötüsü yok ben VA'da ve Ölümül Oyuncaklarda bunu öğrendim malesef ki :( İnsan ne kadar merak etse de bir süre sonra "spoiler yedim ne okumaya gerek var ?" diye düşünüyor.
   Filmi , fragmanı en azından hiç güzel değildi sadece Rose hayallerimin Rose'u olmuştu diğerleri maselef cast seçiminde mahvetmişler zaten :(

   Sil

 
FREE BLOGGER TEMPLATE BY DESIGNER BLOGS