Ay Hadi İnşallah (PuCCa Günlük #4) - PuCCa | Kitap Yorumu

11 Aralık 2013 Çarşamba

Kitabın Adı : Ay Hadi İnşallah
Yazarın Adı : PuCCa
Serinin Adı : PuCCa Günlük
Yayın Evi : Okuyan Us Yayınevi
Basın Tarihi : Kasım 2013 
Sayfa Sayısı : 332
Goodreads Puanı : 4.50 

"Ne anneler, ne eski sevgililer ne de etrafta dolanan s.tükler! Bu kez başaracam, bu kez o duvağı takcam! Hiçbir şey önüme engel olamayacak… Sen bile! Kaderimde yokmuş, falımda çıkmıyormuş, o adam bana göre değilmiş… Hiiiiiiiiiç anlamam, dinlemem, o adam buraya gelecek! Ayy hadi inşallah!"

"İskambil kâğıtlarından ev yapıyorum kendime Valeyi saklıyorum, Kızı kıskanıyorum, Asla hayaller kuruyorum. Hep birşeyler eksik kalıyor, sayılar başımı döndürüyor. Fal bakıyorum maça aramızı bozuyor, papaz kaçıyor. Ve ben kâğıttan evin içine bir türlü sığamıyorum…"

Bu kitabın okuyucularına bir uyarısı olsaydı, o da "Pucca bu, anılarını mutlaka okuyun ama sakın ola ilişkinizde uygulamayın!" olurdu… Sosyal Medyanın kraliçesi Pucca, 4. kitabı Ay Hadi İnşallahta yine kadın zekâsını, komikliğini, sinsiliğini, şaşkınlığını ve hani o bildiğimiz, "Ne onunla ne onsuz!" aşkı en yalın haliyle yazdı… İlk kitabından itibaren başına gelen her şeyi tüm samimiyetiyle anlatıp çoğu zaman, "Sanki beni anlatmışsın…" dedirten Puccanın günlüğünde bu kez en bilinen aşkı Ceri ile olan hikâyesini okuyacağız.

Her durumdan bir kavga çıkaran, her kavgada ayrılan, her ayrılıktan 10 dakika sonra barışan Pucca ve Ceriyi okurken, bakalım siz hangi tarafta yer alacaksınız?
(Tanıtım Bülteninden)

  Önümde yorum yazısı bekleyen bir kitap.Ve ben üç gündür "nasıl yorum yazabilirim?  , nasıl giriş yapabilirim ?"diye kendimi yiyiyorum."Ay hadi inşallah'ın kitap yorumu  için nasıl giriş yapılır?" adlı ders istiyorum.Tabii bunu google'da arattım ilk.Yukarıdaki cümleyi değil ! Ay hadi inşallah için yorumlara baktım okudum silip süpürdüm hepsini.Güzel bloglar keşfettim.Tamam konumuz bu değildi ! Konuma geri dönüyorum.


  İkinci kitapta olan her şey PuCCa ile Ceri'nin Paris'e tatile gitmesi ve yaşadıkları bu kitap ile devam ediyor.Tabii kitabın başlangıcı Paris ile mutlu mesud bir yaşam ile başlamıyor.Pucca'nın psiloğa gitmesi ve ona derdini anlatması ile başlayıp öyle son buluyor.Kitabımız Paristen itibaren geçen iki seneyi anlatıyor.Şimdi böyle söyleyince sizinde gözünüze çok geldi benimde.(Beşinci kitabı istiyoruuuuz ! nidaları atardım da içimden bir ses 1 senecik bekleyeceğimizi daha söylüyor.......)

  Kitabı bir kız arkadaşımla beraber derslerde okudum.Hatta sınavım varken sınavı alelacele bitirip kitabı okumaya devam ettim.Ki bunu sakın sınıfınızda denemeyin.Kahkaha atıyorsunuz ve sınıftaki herkes size dönüp uzaylıymışsınız gibi bakıyor.Bu kitabın çıkmasını bir yıldır bekliyordum.Gün sayıyordum.Ne zaman kitabın kapağı duyuruldu o zaman ben her tarafta zıplayıp hopladım.Çıktığında ise hemen gidip almak istedim.Tabii ki her zamanki gibi "ay hadi inşallah" buradaki kitapçılara gelmemişti.Kitabı elime aldığımda ise kendimle savaştım.Okumamam lazımdı.Okursam biticekti.Pucca ile sadece kitaptan kitaba görüşebiliyor,gülebiliyordum.Ama bekletmekte istemiyordum.İşte kitabı okuma maceram buydu arkadaşlar.

   Bir de kitaba verdiğim tepkilere gelecek olursam.Delirdim ! Adam'a mı dersin Ceri'ye mi dersin pardon hepsine delirdim ! Kendimi Pucca yerine koyup bir süre ne yapılabilir diye de düşündüm.Kitabın sonunda anladım ki aşşşşk aşşk aşkkk pardon bunun böyle olması gerekmiyordu.Aşktan kaçılmaz, bir insandan ne kadar kaçarsan kaç ona karşı beslemiş olduğun sevgiden asla kaçamazsın.

  Yukarıya bakıyorum da kara kara düşünürken ne kadar çok konuşmuşum.İçimde hala da anlatmak istediğim şeyler var.Paris'te yaşananlar , Alaçatı'da Pucca'nın başına gelenler ve kitabın sonlarına doğru grip olması.Geçmiş zaman olmasaydı el birliğiyle gidip çorba yapalım evini toplayıp süpürelim derdim ama geçmiş geçmiştir geleceğe bakmalıyız diyorum........

  Ben diyorum diyorum da yorum da uzamış gidiyor.Bu kitapta ben çok güldüm ama güldüğüm kadar da üzüldüm , ah çektim.Diğer kitaplardan farkı PuCCa'nın cidden tek başına ayakta durabileceğine inanmasıydı.-şimdi nö diyenler olucak hayır diyenler olucak susun ! Ben ona inanıyorum- Bir de Ceri ile olan uzun süreli ilişkisi.Nedense konuştuğum kimse onları desteklemiyor ya da bok atma yarışına giriyorlar.Ama oturup uzun süreli düşününce ikisinin de birbiri için yaratılmış olduğunu fark ediyoruz.Pardon ediyorum.Çünkü ikisi de birbirlerini tamamlıyorlar.Kavga etmeleri zıt olmaları bunun ispatı.

Benim diyeceklerim bu kadardı sevgili okuyucu.Beşinci kitapta görüşmek üzere !


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

 
FREE BLOGGER TEMPLATE BY DESIGNER BLOGS