Mekanik Melek (Cehennem Makineleri #1) - Cassandra Clare | Kitap Yorumu

21 Aralık 2013 Cumartesi


Kitabın Adı : Mekanik Melek

Orjinal Adı : Clockwork Angel
Serinin Adı : Cehennem Makineleri 
Yazarın Adı : Cassandra Clare
Yayınevi : Artemis 
Sayfa Sayısı : 479 
Tür : Aşk, Macera

On altı yaşındaki Tessa Gray, ağabeyini bulmak için okyanusu aşıp 
Kraliçe Viktoryanın hükmü altındaki İngiltereye geldiğinde, 
onu korkunç bir sır bekliyordu. Londranın Aşağıdünyasının ıssız sokaklarını vampirler, büyücüler ve diğer doğaüstü yaratıklar ele geçirmişti. Kaosun yerine 
düzen getirmekse yalnızca Gölgeavcılarına, kendilerini dünyayı iblislerden 
kurtarmaya adamış savaşçılara düşüyordu.
Pandemonium Kulübünde çalışan Kara Kardeşler tarafından kaçırılan Tessa, 
sonunda kendisinin de bir Aşağıdünyalı olduğunu öğrenecekti. 
Üstelik ender bulunan bir yeteneğe sahipti.
İstediği zaman bir başkasına dönüşebiliyordu. 
Kulübün kendini sır gibi saklayan yöneticisi Magisterın niyeti ise, 
Tessayı ve gücünü ele geçirmekti.

Aradan iki ay belki de üç ay geçiyor.Bir kitabın yorumunu yazmak için ben hala zorluk çekiyorum.Bu satırları da büyük ihtimalle ne yazdığımı bilmeyerek yazıyorum.O kadar garip, o kadar harika bir kitap okudum ki neye uğradığımı şaşırdım.Kitap bitince ise içimde bir burukluk bir yarımlık vardı.Bu postta da izninizle söveceğim arkadaşlar.İçimdeki zehiri akıtacağım ve yoluma devam edicem.Üzgünüm Cassandra çok güzel bir ilişkimiz oldu ama bu bana fazla geldi.Şimdi izninle kitabınla ilgili sövgülerimi pardon övgülerimi sunacağım.

Kitap sevgili kızımız Tessa Gray'in Londra'ya abisinin yanına gelmesiyle başlıyor.Pardon zannetmesiyle demeliydim.Tessa abisinin yanına geldiğini zannediyor.Tabii ki de Tessa'nın zannettiği gibi mutlu bir yaşam beklemiyor kızımızı.Aksine eğitimlerle,işkencelerle geçecek bir yaşam bekliyor Tessa'yı.Ve Kara Kardeşler'in -adlarını unuttum kara kardeşler miydi?- eline düşen Tessa bir akşam yakışıklı beyaz atlı prensi tarafından kurtarılıyor.Şaka şaka hangi kitapta beyaz atlı prens var ? Yakışıklı kısmı doğruydu ama beyaz at ve prens kelimeleri üzerinde biraz şaşırmış olabilirsiniz.Kurtulan Tessa Londra'ya gelmesiyle abisinin ve kendisinin içinde bulunduğu durumu anlıyor.

Dımdımdım.Bundan sonrası sevgili blog sahibesinin yorumu,sitemi,ağlaması ve kitaba olan aşkını içeriyor dikkat !

Tessa'dan ne kadar yakınsam az.Bir insan kitap karakterinden ölesiye nefret edebiliyormuş sevgili okuyucu ! Bu kitapta bunu iyice anladım.Ne kadar saf karakter yazıyor bu yazarlar! Kuduruyorum yerimde.Bu ne ? Bu karakter ne ? Böyle dengesiz karakter olur mu ??? Lütfen Cassandra son kitapta bunu yapma bize.Gelelim diğer karakterlere.Jem Cartais ve Will Herondale.Ah ah.Tessadan ne kadar nefret ediyorsam Will'den de o davranışlarından da o kadar nefret ediyorum ! Böyle gidip "silkinsene be çocuk" diyesim var sarsasım var da yazık.O yüzden yaklaşmıyorum.Tabii ki gölge avcısı olmasıyla alakası yok.Hiç yani yakınından bile geçmiyor.Bir Jem var.Ah ah bu kitapta en sevdiğim karakter sanırım o oldu.Kalbimde tahtını kurdu böyle en baş köşeye oturdu.Sonra da o gri gözlerinin içi parlaya parlaya gülümsedi.

Anlayacağınız üzere Tessa, Jem ve Will arasında kaldı.Şok şok şok ! Bir aşk üçgeni.İyi ki aşk üçgeni.Bir Zoey Kızılkuş olup aşk sekizgeni falan da yaşayabilirdi.Allah korusun !! Nefret ediyorum dedim de Tessa'dan ben onun yerinde olsam garip şeyler keşfetsem hiç tanımadığım bir dünyada hiç tanımadığım birilerine aşık olsam sanırım fena bocalardım.O yine iyi toparladı.Aferin Cassandra kızdım mızdım ama tebrik ediyorum şu anda seni.

Anlayacağınız üzere ben çok dolmuşum bu seriye.Çok üzülmüşüm.Ama biri bana sorsa "ne yapmalıyıım yeaa bir seriye başlamak istiyorum " desee yüzüne bu üç kitaptan oluşan seriyi çarparım.Tamam çarpmam canı acıyabilir sonuçta kitaplar kalın ve CİLTLİ ! Yalnız son bir uyarıyla konuyu kapatıp gidip ikinci kitapla ilgili yorumumu hazırlıyıcam.

BU SERİYE BAŞLAYACAKSANIZ HER ŞEYE HAZIR OLUN.Çünkü seri ile yatıp kalkacak seri ile üzüleceksiniz.

Ve yorumun sonu.
Fin.

12 yorum:

 1. Bu seri hakkında çok güzel yorumlar okuyorum ama neden bilmiyorum aylardır okunmayı bekliyor :(

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Kitaplığında ve okunmayı mı bekliyor o.o Hemen başlamalısın! Hemen hemen.Çok güzel bir kitap hatta o kadar güzel ki....Sinir krizi geçirebilirsin ama sırıtmaktan da kendini alamazsın :D

   Sil
  2. Şuan okuduğum kitap biter bitmez başlıyorum!!!!! :D

   Sil
 2. merhaba bu seri ölümcül oyuncaklar serisinden bağımsız okunabilir mi

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Tabiii ki hatta başlar baaşlamaz diğer seriden daha çok seviceksin inan bana :)

   Sil
 3. merhaba ben bu seriye başlamak istiyorum ama ilk iki kitabı hiç bi yerde bulamıyorum tükenmiş durumda sadece mekanik prenses var. basımı mı durduruldu acaba bi bilginiz var mı?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. İstersen artemis'e bir sorarım :) Cevap aldığımda da sana hemen bildiririm ? Artemis gerçi okuyucularıyla bir barışık bir küs ama :D Basımı durmadı diye biliyorum burada ben daha dün gördüm -arkadaşımla kitap almaya gittiğimizde- internetten siparişte verebilirsin okuoku.com ya da D&R bu iş için çok uygun mesela.Umarım yardımcı olabilmişimdir sana :)

   Sil
 4. Merhaba Vera :)

  Bende bu seriye baslayıp baslamamak konusunda kararsızdım bazı yorumlarda ölümcül oyuncaklar serisinden sonra okunması gerekteği yazıyordu. Ama senin yorumunu çok beğendim en kısa zamanda baslayacağım.

  http://kitaplarvebulutlar.blogspot.com.tr

  YanıtlaSil
 5. aşk sekizgeni sözüne yıkıldım :) tessanın ne halt olduğunu 3. kitabın sonunda daha iyi anlarsın :) insan neden okuduğunu bilmeden okuyor bu seriyi ama bence çok gereksiz bir kurgu orası ayrı dedim yaa nedenini bilmeden okuyorsun ence tam bir vakit kaybıydı benim için bunu sonunda anlarsın okudum üçünüde hatta hepsini de aldım ama boşuna para vermişim onu fark ettim.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. ciddi misin o.o kendi kendime alma diyeceğim sanırım oysa ki çokta beğenmiştim :(

   Sil
 6. sana katılmıyorum desem tessa karakteri bana kalırsa dengesiz değil sadece iyi yürekli bir karakter. eğer aşk üçgeni olayına gelirsek öyle aman aman bir üçgen yok hatta tessanın will'den hoşlandığını bile kitaptan anladım diyebilirim, james olayıysa benim için tessa ve james arkadaş olarak kalıyor. belki james'ın duyguları farklı olabilir ama tessa'nın duyguları net bu konuda . yani arada kalma gibi bir şey yok.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Peki şöyle sormama izin ver ikinci kitabı okudun mu ?

   Sil

 
FREE BLOGGER TEMPLATE BY DESIGNER BLOGS