Gorlan Harabeleri - John Flanagan | Kitap Yorumu

22 Ocak 2014 Çarşamba

Kitabın Adı : Gorlan Harabeleri
Serinin Adı : Gölgelerin Efendisi #1
Kitabın Yazarı : John Flanagan
Yayınevi : Beyaz Balina
Tür:  Macera , Genç
Goodreads | İdefix | D&R
Araluen Krallığında yaşayan yetim Will, yaşına göre ufak tefek ama çok çevik ve zeki bir çocuk. Hayattaki tek isteği, hiç görmediği babası gibi bir şövalye olmak...

Bu nedenle, Redmont Kalesinin Savaş Okuluna kabul edilmediğinde, dünya başına yıkıldı. Savaş Okuluna gitmek yerine Orman Muhafızı çıraklığına kabul edildi. Yay ve oku kusursuz kullanan, esrarengiz Orman Muhafızı Halt'ın çırağı oldu; büyük serüven böylece başladı.


Herkesee mutlu haftalar.Çok mu garip bir giriş oldu ne ? Uzun zamandır yorum yazmayınca insan özlüyormuş.Bilgisayarın başına geçip de yorum yazsam dediğim o kadar çok an oldu ki.Neyse döndüm ya ona bakalım biz.Döndüm de ne dönüş ! Daha yazılacak en azından dört yorum var.Hepsi bekletilmiş ve tekrar ısıtılıp yayınlanacak yorumlar.Benden demesi bu hafta çook post gelecek hazırlıklı olun -üşengeçlikten yazamıyormuşum bir de öhüm neyse-.

Geçen hafta okuduğum bitirdiğim ve benim için yılın ilk kitabı olan Gorlan Harabeleri'ni ilk başta okusam mı okumasam mı diye çok düşünmüştüm.Kendileri benim almadığım ama kardeşimin dikkatini çeken kitaplardan biri olduğu için evde bulunmaktaydı.Kış Şenliği içinde bir madde de (John Flanagan'ın ilk kitabının Gorlan Harabeleri olduğunu biliyor muydunuz ?) bu kitabı okumaya karar verince "Vera kaybedecek neyin var?" diyip başladım.

Bu tür kitaplarda hep aynı önyargıya düşüyorum şahsen."Çocuk kitabı yahu o, benim yaşımdaki biri okumaz" diyip burun kıvırıyorum ama okuyunca ne kadar çok şey kaçırdığımı fark ediyorum.Gorlan Harabelerinde de aynı yanılgıya bir kez daha düştüm.Kitap beklediğimden kat be kat güzeldi.Yazar okar akıcı bir dille yazmış ki elinizde en fazla dört gün durabiliyor kitap -ki ben sınavlarım varken okudum öyle dört gün sürdü-.

Konusuna gelirsek Redmont'ta yaşayan Will 16 yaşına geldiğinde diğer yetimlerle beraber Baron'un huzuruna çıkarılır ve çırak olmak için hangi ustayı istediği sorulur.Yaşına göre kısa ve güçsüz görünen Will Savaş Okul'una gitmeyi istediğini söyler.Malesef ki görünüşü yüzünden Savaş Okul'una göre değildir.Böylece Will zorlu bir seçimle baş başa kalır ya çiftçi olacaktır ya da Orman Muhafızı Halt'ın çırağı.Tabii olaylar sadece bununla da kalmayacaktır.Will'in seçimiyle birlikte gelen sorumluluk ve savaşlar da bir artıdır.

Açıkça söylemeliyim ki Will'in yaptığı seçimden o kadar memnun kaldım ki bir ara yanında hissettim kendimi.Kitap ince diyebileceğimiz türde 232 sayfa olması lazım yanlış hatırlamıyorsam ve puntoları da azıcık büyük.Hızlıca okuyabileceğiniz elinizde sürünmeyecek bir kitap.

Uzun zaman sonra post yazınca sanırım böyle kısa oluyormuş.Bir dahaki yorumda görüşmek üzere ! 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

 
FREE BLOGGER TEMPLATE BY DESIGNER BLOGS