[8.GKK BLOG TURLARI 3.GÜN] Kader Ağları - Shannon Drake | Kitap Yorumu + Vikingler

22 Mayıs 2014 Perşembe


Kitabın Adı : Kader Ağları 
Yazarın Adı :Shannon Drake
Seri Adı : Graham Saga 
Yayınevi:Olimpos 
Tür : Tarihi Romantik 
İskoçya'nın işgal altında olduğu günlerde Kral David, kanının son damlasına kadar savaşacak sadık askerler aramaktadır. Bu askerlerin en ünlüsü Waryk de Graham'a, Aslan Lord adıyla birlikte şövalyelik unvanı verilmiştir ama bir İskoç şefi olarak bu onurlu mevkiye ulaşmasının bir bedeli vardır: Bedeni ve ruhuyla ona direnmeye yemin etmiş bir Viking gelini!

İrlandalı bir asilzade ve Viking bir babanın kızı olan Mellyora MacAdin, kendini Aslan Lord'un karşı konulamaz gücüne gönülsüz bir şekilde teslim olmuş bulana kadar babasından kalan toprakları savaşçı bir bakire gibi yönetmektedir, kılıcını kuşanarak ve hiçbir erkeğe boyun eğmeyerek

Şimdi meydan okumakla teslimiyet arasında bölünen Mellyora aslında kime sadık olduğuna karar vermeli ve kocasının kalbindeki sırları keşfetmelidir.
Merhabalar ! Öncelikle Soma'daki kayıplarımız için ailelerine  başsağlığı  ve sabır diliyorum.Çok zor durumlar geçiriyoruz.Biraz aklımızı dağıtmaak için bu tür.Öyle düşünelim ne dersiniz ? 

Bu gün hiç lafı uzatasım yok hatta yorumun başından söyleyeyim çook kısa bir yorum olacak malesef ki çünkü yarına vermem gereken bir performans ödevi ayrıca iki tane de sınavım var.Ve de ben daha başlamadım bile.Bilmek isteyenler için saat 21.30.Öhüm neyse zaman kaybetmeden yoruma başlıyorum.Burada çok sevgili Olimpos yayınlarına bize bu kitabı yolladıkları ve destekledikleri için teşekkür ederiz ! Annd ready set go diyorum başlıyorum.


Kitabımız tarihi aşk.Hani baya baya tarihi aşk.Güzeller güzeli Viking bir kızımız var bir o kadar da inatçı ! Kendini beğenmiş ve Waryk'ın deyimiyle asil ! Kızımızın adı Mellyora.Çok değişik değil mi ? Ve kızımız Mellyora önemli miktarda toprağa sahip öyle ki Kral bunu bilip -kendisi vaftiz babası oluyormuş zaten- topraklar için kızı Liard Lion'la evlendirmek istiyor.Liard Lion da kim bilir bakalım ? Waryk ! 
Bundan sonrrası da hoppala hüppele kaçan kovalanır ! Bilin bakalım kim kaçıyor kim kovalıyor ? Kim daha inatçı diğeriyle evlenmemek için ama aşık olmaya başlıyor ? 

Kısa olucak demiştim kusura bakmayın canlarım haydi bundan fırsattan istifade gidip vikinglerin düzenlediğim -uludağ sözlüğe teşekkürler-  tarihini okuyun.Çünkü inatçı kızımız tam bir viking ! 


VİKİNGLER 


Vikingler iki buçuk yüzyıl boyunca yayılmalarını sürdürdüler ve batı avrupa'da hıristiyan krallıkların gelişimelerini engelleyen bir egemenlik kurdular. Kuzey denizi'nde, baltık denizinde, Manş denizi ve Gascogne körfezinde, Rusya ırmaklarında ulaşımın denetimini ellerinde tuttular.Girişimleri sonucu vikingler batıda Grönland'a (ve büyük bir olasılıkla Amerika'ya), Doğuda Karadeniz'e ve Kafkasya'ya kadar uzandılar.Akdeniz'de, sicilya kralhgı'm kurdular, bizans'a, Kuzey İran'a, hatta belki de Türkistan'a kadar ulaştılar.

Vikinglerin ilk akınlarından biri 793'te Lindisfarne'daki (ya da holy is-land) İrlanda manastırı'na karşı oldu.İona adasındaki saint-colomban manastırı, iki yıl sonra yerle bir edildi.Akınlar her yıl irlanda'da ve komşu ülkelerin kıyılarında yinelendi.Bireysel korsanlık girişimlerine,düzenli bir yayılma siyasetine koşut olarak, küçük İskandinav kralları, bazıları, sayıları 200 drakkara (viking gemisi) varan gerçek istila filoları oluşturdular.Böylece, karolenj sülalesi egemenliğini kıta üstünde düzenlerken, viking-ler denizlerin denetimini ele aldılar.
Charlemagne'm Saksonya'nın fethinden sonra Danimarka'yı kaygılandıran gücü, vikinglerin saldırılarının bir süre için durmasına neden oldu.Ama 814'te Charlemagne'm ölmesiyle vikingler, imparatorluğun dağılmasından yararlanarak çok sayıda çıkarmalar yaptılar, köylere baskınlar düzenlediler, zengin manastırlara saldırmak ve kentleri kuşatmak için ırmakları aştılar.
834'ten başlayarak, friesland kıyısına, ren'in ağzına, quentovicus gibi limanlara, vb'ne saldırdılar. yerleşme evresi yavaş yavaş biçimlenmekle birlikte, baskınlar ve kıyımlar sürdü.
Rouen'in yağmalanması (841); quentovicus'un yıkılması (842); noirmoutier ve nantes'm yağmalanması (843); lizbon, sevilla saldırıları (844). ragnar lodbrok 845'te Paris ve Hamburg'u yağmaladı.
Öbür akınlar İtalya'da pisa'ya yapıldı (859). Charles III.  911'de, saint-clair-sur-epte'te viking önderi olan Rollon'la karşılaştı ve ona feodal bağlılık sözleşmesi karşılığında Normandiya'yı verdi.

İskandinav korsanları batıda çok uzak noktalara kadar gittiler.Birbiri ardına işgal ettikleri Orkney,Shetland, Faeröerne adaları, vikinglerin İzlanda ve Grönland (kızıl erik 985'te buraya ulaştı) kolonisinin ara noktalarını oluşturuyordu.Britanya adaları vikinglerin ilk hedefleriydi.Bütün manastırların yıkılmasından sonra, ilk krallık İrlanda'da Armagh bölgesinde kuruldu (839).Bunu dubblin ve man adasındaki Norveç kırallıklarmın kurulması izledi (842).Danimarkalılar, anglosakson prenslerin rekabetinden yararlandılar ama ingiltere'nin yöneticisi olmakta güçlük çektiler; 980'e kadar akınlar ve çete savaşlarını sürdürdüler. Fetih, Sven'i ve bütün ülkeyi yönetecek ilk kral olan oğlu büyük knud (1016-1035) tarafından 1016'da tamamlandı. vikinglerin hıristiyan topraklarında yerleşmelerinin başlıca sonuçlarından biri, iskandinav ülkelerinin hıristiyanlaşmasına yol açan din değiştirmeleri oldu.

Bir başka yayılma dalgası, varegler denen isveçli vikingler tarafından gerçekleştirildi.Bu yayılma dalgası, tarihsel belgelerin ve belirgin arkeolojik kanıtların yokluğundan dolayı, bir çok sorunun ortaya çıkmasına yol açtı.IX . yy. başında Holmgard (nov-gorod) ve Aldeigjuborg (staraya lado-ga), İsveç vikinglerinin acenteleri olarak kuruldu. 911'de Karadeniz'e kadar gelen bu tüccar vikingler, Bizans yönetimiyle bir ticaret anlaşması imzaladılar.Ama durum, 980'de, Valdemar fin, kardeşi kiev büyük knyazı sviatopolok'u yenerek egemenliğini baltık denizinden dnieper'e kadar kurduğu dönemde değişikliğe uğradı. Sonuçta, vikingler yerel uygarlıkla uyum sağladılar, birleştiler ve ortadan kalktılar.

Çeşitli olaylar, akınlarının durmasıyla aynı zamana rasladı.İskandinavya dışında fethedilmiş ülkelerde yerleşmiş olan grupların yerleşik hal almaları,Avrupalı ulusal bütünlerin ortaya çıkması, İskandinavyalıların din değiştirmeleri,Danimarka ve Norveç krallıklarının kurulması, roman sanatının ortaya çıkışı.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

 
FREE BLOGGER TEMPLATE BY DESIGNER BLOGS