İlişkiler - Rainbow Rowell | Kitap Yorumu ft. Okur-Yazar

24 Ağustos 2014 PazarKitabın adı : İlişkiler
Orjinal adı : Attechments
Yazarın Adı : Rainbow Rowell
Yayınevi : Olimpos
Türü : Romantik,NA

Beth Fremont ve Jennifer Scribner-Snyder ofis içi e-posta yazışmalarının denetlendiğini biliyorlar. 

Elbette biliyorlar! Çünkü onlar, "Şirket kaynaklarını kötüye kullanmayacağım, vs., vs." formlarını imzalamışlardı. Gazetede çalışan diğer herkes de şirketin e-posta politikasından haberdardı... Ama nedense kendilerini buna uymaya ciddi ciddi teşvik edemiyorlardı. Jennifer, Beth'e aile olmak hakkında eşine söyleyemediği her şeyi söylerken, Beth de Jennifer'a her şeyini anlatırdı, nokta! Özellikle sonuçta kahkahalara boğulmak varsa...

Lincoln O'Neill Beth ve Jennifer'ın e-postalarını okumaya bir son vermesi gerektiğini biliyor.

Sadece onlara birer uyarı mesajı göndermesi gerek. Aslında bunu onları ilk kez birbirlerine şirket politikasına aykırı e-postalar gönderirken yakaladığında yapmalıydı. Ama her ikisi de çok şirindi... Onlar çok akıllı, komik ve ilginçlerdi. En önemlisi de Lincoln onları sevmişti. Özellikle Beth'i.

İlişkiler Milenyum biterken yirmili yaşlarının sonundaki üç insan hakkında eğlenceli ve sürükleyici romantik bir komedi. İlişkilerin son buluşu ve yeni ilişkilerin başlangıcı, ofis aşkları, kız arkadaşlar ve erkek arkadaşınızın müzik grubuyla barış anlaşması imzalamanız hakkında bir roman. 

Bu kitap kendinizi en iyi versiyonunuz gibi hissettiren kişiye Âşık olmak hakkında. Bu kişi daha önce hiç tanışmadığınız biri olsa bile!


Öhüm öhüm öncellikle herkese hello ! 

İyi olduğunuzu ve harika bir hafta geçirdiğinizi biliyorum.Eminim gerçekten HARİKA bir hafta geçirmişsinizdir ve önümüzdeki hafta da harika geçecektir.Efenim buraya geliş amacımız Rainbow Rowell'in bizde çıkmış olduğu ama bizim fark etmediğimiz kitabı.Kadın Eleanor & Park ve de Fan Girl'den sonra bayağı ünlü oldu yurt dışında bloggerların fark ettiği ve diğer insanlığa fark ettirdikleri gibi.Eh bir kaç vlogger'ı takip ettiğim kadarıyla hepsi İlişkiler'i okuyorlardı.Daha doğrusu orjinal ismiyle Attechments'ı.Elif -okuryazarımız- de orjinal versiyonunu okumaya başlamıştı tabii eh doğal olarak benim de dibim düştü.Dibi düşmeyen insan olur mu ? Bir de üstüne "Veracığım çok güzel sende indir oku" dedi ben tam indirmiştim ki biiir mesaj geldi WHATSAPP'DAN ! Açtım bakıyorum Okuryazarımız "Attechments İlişkiler ismiyle Türkiye de çıkmış o.o" diyor.Tabii ben durur muyum araştırdım ettim doğru ! Ondan sonra yerimizle duramadık ve Olimpos yayıneviyle anlaşmamızdan sonra kitap elimize geçti ardından gömüldük ikimizde.

Kitabın konusunu biraz çıtlatayım mı ne dersiniz ? Bir esas erkeğimiz var olaylar onun etrafında gelişiyor.Hatta her şey ona göre ilerliyor; Lincoln.Lincoln üniversiteyi bitirmiş olmasına rağmen hala annesiyle yaşıyor ve de akşam vardiyası olan garip bir işte çalışıyor.Garip diyorum çünkü Lincoln'un görevi insanların maillerini okumak.Şimdi bu devirde kim mailleşir ve mail okunmasına neden ihtiyaç var gibi sorular duyuyorum.Duymadım ama öyle olduğunu düşünmekteyim.Bir keree Ana -or Anna ?-  ve Christian -Grinin elli tonu- mailleşiyorlardı ! Bu örnek size yeterli olduysa ikinci sorunuza geçiyorum kitabımızın geçtiği yıllar 1990'lı yıllar.Whatsapp yok,twittter yok,facebook yok belki Mark bile yok.Onlar yerine tüplü bilgisayarlar,garip bilgisayar kasaları ve hiç de eğlenceli olmayan kral oyun gibi oyun siteleri var.Özür dilerim kral oyun eğlenceliydi bu çok ağır oldu.Neyse Lincoln diyordum evet,Lincoln insanların maillerini okumak ya da süzgeçten çıkacak kişilere uyarı göndermekle görevli.Tüm görevi bu.Ve insanların maillerini okumak bir kişinin günlüğünü okumak gibi bir şey işte günlük dediğimizde devriye Beth ve onun çok sevgili arkadaşı Jennifer geliyor.Beth ve Jennifer şirket bilgisayarlarından birbirlerine mail atarak yerlerinden kalkmadan konuşabiliyorlar.TAM BİR ÜŞENGEÇLİK.Bu yüzden hem Beth'e hem de Jennifer'a hayranlık duyuyorum çaktırmayın.Huh devam edeyim Beth Lincoln'un çalıştığı gazete de film eleştirmenliği yapıyor ve Jennifer'da editörlük yapmakta.Şimdi daha fazla bilgi verirsem spoiler vericekmişim gibi hissediyorum o yüzden burada susuyorum.Yoksa biri elinde bıçakla gelip beni deşebilir.O kişinin gelip beni öldürmesini hiç istemiyorum o yüzden susuyorum ve yorumuma geçiyorum.

Kitabın ilk 150 sayfası sıkıcıydı.Sıkıcı,yani bunu nasıl ifade edebilirim bilmiyorum.Annemi el işi yaparken izlemek gibiydi,yüz elli dokuzuncu sayfada ise annem bir anda turpo hızla el işi yapmaya başladı diye düşünebilirsiniz çünkü 159'dan sonra kitap MÜKEMMELleşiyor.İstediklerimi dillendirebildim,heyecanlıyım bundan sonrasında beni tutmayın.

Bir kere kitap değil Lincoln değişiyor.Hayata karşı gözlerini açıyor.Beth ve Jennifer'ın maillerini daha fazla okuyamayacağını,o gece vardiyasında çalışamayacağını ve vardiyaya giderken annesinin yanına koyduklarını yiyemeyeceğini dahası annesiyle yaşayamayacağını fark ediiyor.Öncelikle kitabın başında garip ve ergen  olan Lincoln bir anda garipliğini  kaybediyor ve ergenliğini yolun başında bırakıyor.Yürü be goçum dememek için kendimi zor tuttum desem az olur.

Ah ah ne kitaptı yahu.O kadar şey söyledim şu an beynim durdu ve de tüm düşüncelerimi unuttum.Demem o ki sayın okuyucum kitap çok güzeldi.Birinin gözlerimin önünde büyümesini izlemişim gibi hissediyorum.Ama öncelikle şunu söylemeliyim Rainbow Rowell kitap boyunca sizinle bez bebekmişsiniz gibi oynuyor.Hop atıyor hop yakalıyor.Bu kitap için demiyorum yazarımızın paha biçilmez özelliği bu.

Yorumu uzattıkça uzatmışım siz de hiç söylemiyorsunuz aşkolsun ! Buradan beni her yorumumda takip eden anneme ve bize destek çıkan Olimpos ailesine çok teşekkür ediyorum bu güzel kitabı okumamız için fırsat tanıdıklarından dolayı.Ve gidip kitap okuyorum !


XOXO

1 yorum:

  1. Belki de Mark bile yoktu.... Sandalyeden düşüyordum :D Bir de her yorumunu takip eden annene selam söylediğinde. Sahi, annen bu yorumu okudu mu? :D

    YanıtlaSil

 
FREE BLOGGER TEMPLATE BY DESIGNER BLOGS