Gecenin Ardından Gün Doğar - Anna McPartlin | Kitap Yorumu

13 Ağustos 2015 Perşembe


Kitabın Adı: Gecenin Ardından Gün Doğar
Orjinal Adı: Pack Up The Moon
Yazarın Adı: Anna McPartlin
Yayınevi: Martı Yayınları
Türü: Dram
Gecenin Ardından Gün Doğar
Ölümün ardından yaşam doğar
En karanlık zamanlarında etrafına bak
Çünkü hiçbir zaman yalnız değilsin Seviliyorsun
Kıyısında acının ve mutluluğun taşlarını biriktiren bir nehirdir hayat…
Hayata dair umut ışığını yitiren genç bir kadın…
Ve onu bir an olsun yalnız bırakmayan vefakâr dostları…

Emma için gelecek belirsizliklerle doludur. Trajik bir vedanın, yeni başlangıçlar için ona yol gösteren bir rehbere dönüşebileceği aklının ucundan bile geçmezken, hayat onu şaşırtmaya devam etmektedir. Tabii en yakınındaki insanları da.

Mutluluğun elinden kayıp gittiğine ve onu bir daha bulamayacağına inanan Emma'nın yeniden gülümseyebilmesinin acı tatlı hikâyesinde kendinizden çok şey bulacaksınız.


Ağlamamam lazım,Ağlamıyıcam.Galiba yıkılıyorum.
Herkese merhabalar ! 
  Bu gün "neden bu kitabı uzun zaman önce okumamışım?" dediğim bir kitapla karşınızdayım.Açıkçası kitabı bekletmek istediğimden daha çok beklettim.Keşke bekletmeseymişim, doğru zamanda doğru kitap dedikleri bu olsa gerek.Dizi izlemezken,film izlemezken güzel bir kitap okumak nasıl iyi gidiyor anlatamam.Bir de üst üste NA okuyunca hop böyle Dram okumak değişik hissettiriyor insanı.İki üç haftadır da yorumunu yazmayı bekletiyorum.O kadar zor ki bu kitaba yorum yapmak benim için.Bir kere alışık olmadığım bir tür,daha da beteri çok çok duygusal bir kitap.

  Konuya nasıl gireceğimi bilemesem de balıklama atlayacağım sanırım yoruma.İlk önce öyle bir kitap düşünün ki sizi ağlatan,güldüren,"hadi canım?" dedirten bir kitap.Biraz da Friends dizisindeki arkadaşlıklar gibi arkadaşlıklar olan bir kitap.İşte o kitap bu! Aradığımız cevabı bulduk.

  Kitabımızın ana karakteri Emma uzun süredir birlikte olduğu sevgilisini bir akşam talihsiz bir şekilde kaybeder.Aslında onun için olaylar daha kısa bir süre önce başlar.Sevgilisine söylemeden hamilelik testi yapıp testin sonucuna göre davranmasıyla olaylar başlıyor.Ama üzüleceğiniz kısım sevgilisinin yani John'un ölümüyle başlıyor ve Emma için zorlu bir süreç oluşuyor.Bundan sonra Emma bunalıma giriyor,hayatına kimseyi almıyor ve sevdiği kişileri de kendinden uzaklaştırıyor.Sonrasında ise iyileşmesini okuyoruz yazarımızın kaleminden.

  Emma'nın yaşadıkları yıkılması,sürünmesi,herkesi hayatından çıkarmasını okurken resmen yüreğiniz parçalanıyor.Çokça da sinir oluyorsunuz.Kendinizi Emma yerine koyuyorsunuz.Kardeşiyle konuşmalarını okurken,Tanrı'ya inancını tartışırken de yargılıyorsunuz biraz onu.

 Benim kitapta en çok sevdiğim karakter Emma'nın kardeşi oldu.Onun sınandığını düşünmesi,Dünya'yı gezmeye çıkması ve de rahip olması.Her karakter içinize işliyor.Ciddi anlamda işliyor.Seri olsaydı eğer sevinir ve ikinci kitabını almak için koşardım.Buna eminim.Çünkü bu sefer başka karakterleri yakından tanıma şansımız olurdu.Ama malesef ki yazarımız kitabın sonunda seri olmayacağını çok net bir şekilde belirtmiş.O yüzden içimde bir burukluk var.Eğer kitabın adını ilk defa duyuyorsanız ya da kitabı sizin için kötü olmuş,hayattan ders çıkaracağınız ve etkisinde kalacağınız bir kitabı kaçırmışsınız demektir.Gidin okuyun ve omuzlarınızdan yük kalksın.
 Sevgiler,
VeraBeni buralarda da bulabilirsiniz;Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

 
FREE BLOGGER TEMPLATE BY DESIGNER BLOGS