Üniversite Sohbeti #1 | Vera'nın Konuşma Saati

25 Ağustos 2015 Salı


MERHABA İNTERNET!

    Bu gün böyle heyecanlandığım anlamlandıramadığım ama çok çok mutlu olduğum bir konu hakkında sizinle konuşmaya karar verdim.Hatta böyle bir seri başlatabilirim "ÜNİVERSİTE ve VERA" şeklinde.Hoşunuza gider mi gitmez mi bilmiyorum ama benim internette şu aralar takıntı yaptığım tek konu "Üniversite".Yani hazırlıklar; yurt için hazırlıklar,apart için hazırlıklar ya da ev için hazırlıklar nasıl oluyor ve neler almak gerekiyor bunları araştırıyorum sürekli.Daha doğrusu sene başından beri araştırıyorum ama daha yeni yeni liste hazırlayıp yazmaya başladım.Bu günkü konum size kendi heyecanımı aşılamak ve "Yurt mu yoksa apart mı ? Ay eve de çıkabilirim bak" konusunu iyice açmak,ayrıca hangisi daha masraflı olur hangisi sizin için daha iyi olur onu konuşmak.Demeyin ki "bu kızın kitap blogu var neden böyle şeyler yapıyor?".Ara ara blogumda böyle konuların yer alması güzel olucakmış gibime geldi ama konudan yani kitaplardan sapmıyorum sakın öyle bir kanıya varmayın.

   Öncelikle ben Bursa da oturuyorum ama daha Bursa merkeze 1 saat uzaklıkta oturuyorum.Yani şöyle düşünün İstanbul da oturuyorsunuz ama aslında Beylükdüzün de oturuyorsunuz.Benim kazandığım üniversite Uludağ Üniversitesi bölümüm ise Sanat Tarihi.Her neyse,merkeze uzaklık çok olduğu için Uludağ Üniversitesinin bulunduğu Görükle yerleşkesi bize çok çok uzak.Her gün gidip gelinmeyecek derecede.Bu yüzden bende hemen bir araştırmaya giriştim ve en iyi olduğunu düşündüğüm yurtları gittim,gördüm ve son olarakta tuttum.

   İlk önce internetten araştırın yurtları.Çok güzel ve uygun fiyata yurtlar bulabilirsiniz.Tabi aynı şekilde Apartta bulabilirsiniz.Ben de diyorum böyle ama benim tuttuğum yurt Apart Yurt.Eğer yurt ve apart bulamıyorsanız ev bakmaya yönelin.Ama yurt ve apart fırsatı varken kesinlikle ev kısmına yönelmeyin.Neden mi ? Size nedenlerini bir kaç maddeyle listeliyim;


  • Ev olunca su faturası,elektrik faturası vb. olaylarla uğraşıcaksınız.
  • Unutmayın siz oraya okumaya gidiyorsunuz ev tutarsanız yemekle ve temizlikle siz uğraşıcaksınız. (Bazı yurtlar da temizliği siz yapıyorsunuz ama konumuz bu değil.)
  • Ev olunca çok fazla arkadaşınız size gelmek istiyicek.Evinizin parti evine dönüşmesi an meselesi demek oluyor bu da.
  • (Unutmayın!) Dört sene boyunca o şehir de olucaksınız ve siz oraya okumaya gidiyorsunuz eğer evde olursanız tüm işleri siz halledeceğiniz için ders çalışmak zor olucak.Çünkü bu işleri normalde evde anneniz yapıyor ve siz nasıl yapıldığını nasıl halledildiğini bile fark etmiyorsunuz çoğu zaman.
  • İlk seneden bulunan ev arkadaşları çok tekin olmayabiliyor.Çoğunda anlaşmazlık olabiliyor tabii "çoğunda" diyorum "hepsinde" değil dikkat edin.
  • GÜVENLİK.Yurtların genellikle güvenlikleri var.Kadına şiddet olan ve rahatlıkla uygulanan bir ülkede yaşıyoruz.Güvenlik ilk şartınız olmalı bence.Tamam güvenlik sayesinde rahatlıkla erkek arkadaşlarınızla falan görüşemeyebilirsiniz ama lütfen şuna karar verin "yaşamak mı daha önemli ölmek mi?" Eğer ölü biri olursanız hayatın tadını çıkaramazsınız.
  • Son madde olarak az önceki maddenin artısı olarak ekliyorum.Sapık takılma olasılığı da var peşinize bunu yurtta daha güvenli bir hale getirebilirsiniz.
    Benim sizi ikna etme şeklim bu şekildeydi.Siz kendiniz en iyisini bilirsiniz.Ama ilk önce ARAŞTIRIN.Sonra ikna olun.Unutmayın ilk sene beğenmezseniz ikinci sene yurdunuzu,apartınızı ya da evinizi değiştirebilirsiniz.En önemli  konu kalacağınız yer olduğu için bu gün bu konuya değindim.

   Umarım size yardımım dokunmuştur.Vee umarım  okurken bu yazımı eğlenmişsinizdir ^-^ Eğer beğendiyseniz lütfen yorum bırakın ki bu seriye devam edip etmeyeceğimi bileyim.Gerçii ben yazarken çok eğlendim ve kesin bir yazı daha yazarım.

BİR SONRAKİ YAZIDA GÖRÜŞMEK ÜZERE!

  Sevgiler,
VeraBeni buralarda da bulabilirsiniz;
  

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

 
FREE BLOGGER TEMPLATE BY DESIGNER BLOGS