[Çarşamba Önerisi] FRANCES HA

17 Aralık 2015 Perşembe


Filmin Adı: Frances Ha 
Yönetmen: Noah Baumbach
Yazanlar: Greta Gerwig,Noah Baumbach 
Filmin Türü: Romantik
Filmin Süresi: 1 saat 16 dakika 
Yapım Yılı: 2012
IMDb Puanı: 7,4

MERHABA İNTERNET!

  Artık böyle saçma manyak bir bölüm açmaya karar verdim.Bu bölüm sayesinde her hafta en azından bir film yazmış olucam bu da demek olucak ki cumartesi günü gireceğim kitap yorumu ve çarşamba günleri girecek olduğum film yorumlarıyla haftada iki kere yazı girmiş olucam.Görüyorsunuz mu harika planlar yaptım.-Çarşamba yayınlayamadı çünkü yazıyı hazırlamak yerine gitti uyudu,o yüzden perşembe günü yayınlıyor.Ama aslında "Çarşamba Önerisi" yazısı bu.- 

  Sorumluluklarımı tam almadığımın farkındayım okuyucu.Ama hangimiz her zaman mükemmel olduk ki ? -Duygu sömürüsü- Ayrıca zaten bu güzelim film ile kendimi size affetiricem,kararlıyım.

  Öncelikle filmle ilgili bir kaç bilgi vereyim size ondan sonra konusundan bahsedeyim.Öyle daha iyi anlar ve hazırlıklı izlersiniz filmi,en azından ben öyle düşünüyorum.

  Filmimiz 2012 yapımı.Aslında bir taslakken filme dönüştürülme kararı alınmış bir film.Greta Gerwig yazmış Noah Baumbach hem düzenlemiş,hem de filmi hayata geçirmiş.Çokta güzel birliktelik kurmuşlar film boyunca.Filmimiz siyah,beyaz bir bakıma geçmişe dönüyorsunuz Charlie C. filmi izliyormuş gibi oluyorsunuz tek fark günümüze daha uygun bir film karşınızdaki ve de sessiz film değil.Gayet film boyunca bir sürü konuşma oluyor hatta ara ara gülüyorsunuz bile.Sade ve sizi kıkırdamaya yönelten espriler var filmde.

  Artık baya filmle ilgili bilgi verdiğime göre konusuna geçebilirim filmin değil mi ?

  Filmimizin baş karakteri Frances New York'ta sanatçı olarak yaşıyor.Yaşıyor diyorum ama tam yaşadığı da söylenemez.Çünkü bir apartman dairesi bile yok ve geçimini zar zor sağlayabiliyor dansçılık yaparak.

  Filmimizin asıl işlediği konu ise Frances'in film boyunca çocuksuluğunu bırakıp gelişmesi,yara alması.Hangimiz Frances gibi yara almadık ki ? Belki onun canı bizden daha çok acımıştır bilemeyiz tabi.

  Film başladığında Frances 27 yaşındayken film biterken 28 yaşına basmış oluyor.Ama öyle olaylar yaşıyor ki siz şaşırıyorsunuz ve ağlamak yerine gülüyorsunuz yaşadıklarına.Sizin başınıza gelse ağlayacağınız olaylar yaşıyor kendisi.

  Şimdi anlattım anlattım iki saat "bu kadar mı konusu bu mu ? Ve sende bunu bu yüzden mi çok sevdin?" diyiceksiniz.İnanın bana ben çok zor bir filmi beğenirim.Kriterlerimin altında kalıyor genelde filmler.Ama Frances Ha'yı izlediğimde dedim ki "Anlamlı".Aslında bir bakıma o yüzden bu yazıyı hazırlıyorum.Çünkü film bana sadece Frances'in yaşadıklarını anlatmadı,bana mutlu olmanın gerekliliğini anlattı.Ki mutluluk paylaşılarak yayılır.Ben de sizinle paylaşıyorum ki yayılabilsin.

  O yüzden siz de şimdi gidin,bilgisayarınızın başına oturun ve filmi izleyin.Pişman olmuyucaksınız.
Bu da bitirme gifimiz olsun.

BİR SONRAKİ YAZIDA GÖRÜŞMEK ÜZERE!

  Sevgiler,
Vera
Beni buralarda da bulabilirsiniz;
Instagram

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

 
FREE BLOGGER TEMPLATE BY DESIGNER BLOGS