Senden Sonra Ben - Jojo Moyes | Kitap Yorumu

28 Temmuz 2016 Perşembe

Kitabın ADI: SENDEN SONRA BEN
ORJİNAL ADI: AFTER YOU 
SERİNİN ADI: ME BEFORE YOU 
YAZARIN ADI: JOJO MOYES
YAYINEVI: PEGASUS
TÜRÜ: ROMANTİK,DRAM
SAYFA SAYISI: 456
Beni o kadar da sık düşünme.
Sadece iyi yaşa. Sadece yaşa... Sevgiyle, Will.

Louisa Clark ve Will Traynor birlikte altı ay geçirmiştir. Koca bir yılın yarısı... Ve bu altı ay çok şeyi değiştirmiştir. Lou artık kendi hayallerinden korkan o kasabalı kız değildir fakat hayatı Will'in istediği gibi cesurca yaşamayı da başaramıyordur. Sevdiklerini kaybeden insanların yollarına nasıl devam ettiklerini bilmiyordur çünkü Will'in olmadığı bir dünya onun için hâlâ katlanılması zor bir yerdir. Boş bir apartman dairesinde yaşıyor, havaalanında korkunç bir işte çalışıyordur. Yaşasa da onun için hayat diye bir şey yoktur, ta ki karşısına onu Will'e götüren, kimsenin haberinin olmadığı bir bağlantı çıkana dek...

Kederden arınma yolculuğu hiçbir zaman dolambaçsız değildir ama hayat bazen o incecik çizgide yürürken sunar mucizelerini... Lou sonunda umudu tekrar bulup yeni bir hayat için hayaller kurmaya başlayabilecek midir?

Hikâyelerin mutlu sonla bitmesi için yola devam etmek gerekir...

MERHABALAR!

Şu aralar blogumu sahiplenesim.Çok sık post yazasım geliyor.Açıkçası bu rutini özlemişim.Blogumun tamamiyle hevesim için olmasını ve de heyecanlı heyecanlı sizlere bir şeyler anlatabilmeyi.Önceden "okunmadığımı" yazmamın bir şeyi değiştirmediğini falan düşünüyordum.Okunmasam da,ki artık okunduğumu fark ettim, burası benim düşünce yerim.Burası tamamiyle rahatladığım sizlere bir şeyler anlattığım yer.O yüzden temmuz ayı ve ağustos ayı boyunca boş kaldığım her an sizinleyim.Sanırım bir de bu ay hiç yapmadığım bir şey yapıcam.Bla bla ayı okunanlar yazısı yazıcam.Çok heyecanlı vallahi!

Neyse güzel konuştum yine.

Aslında bu günkü konumuz beni çok heyecanlandırıyor.Çünkü sevdiğim,beğendiğim bir kitapla karşınızdayım.

Senden Önce Ben'i çoğumuz biliyoruzdur.Bestseller oldu,kitaplar onlarca hafta D&R'ın vitrininde kaldı,ne zaman kitap satan internet sitelerine girsek hep Senden Önce Ben'in kapağını gördük.Ve büyük ihtimalle her birini "ne esprisi varmış ya?" diyip okumaya başladık.Ben lisedeyken lise kitaplığımızdan alıp okumuştum bu kitabı.Açıkçası sonunu beğenmemiş o yüzden kitaplığıma bile dahil etmemiştim.Sonra arada bir yıl falan geçti.Filmi çıktı kitabımızın.Arkadaşımın kolundan tuttuğum gibi gittim filme.Merak içerisindeydim "güzel miydi?" ya da "kitaba uymuşlar mıydı?" aklımda bir sürü soru geziniyordu.İşte filmden çıkınca bunların hepsi ama hepsi yanıtlandı.Çünkü film çok güzeldi.Kitabın güzelliğini de film sayesinde anlamıştım ben de.Ardından bir baktım ki internette Senden Önce Ben'in garip bir kapaklı hali dolanıyor.Aaa dedim kapağı değiştirmişler,sonra bir baktım bu serinin -seri olmuş- ikinci kitabıymış.İsmi de Senden Sonra Ben! Hayda diyerek kitabı alsam mı diye düşünmeye başladım.İlk kitap elimde olmadığı için almadım,e-kitap olarak indirdim kitabımızı.İşte okumaya başlama serüvenim bu.

Peki kitapta neler anlatılıyor ? (Eğer birinci kitabı okumadıysanız bundan sonrası spoilerli olabilir.)

Kitapta Lou'nun Will öldükten sonra yaşadıkları anlatılıyor.Açıkçası ilk kitapta Lou'yu ne kadar sevdiysem bu kitapta da o kadar nefret ettim.Kendini bilmez davranışları,her şeye burnunu sokma çabası ve en önemlisi Will'in o kadar üstüne basmasına rağmen kendine değil de başka insanlara bakması.Bunlar kitap boyunca beni sinir eden şeylerdi.Kitabımız 456 sayfa ama kitap boyunca (son 100 sayfa çözümlenme hariç) sinir krizi geçirdim.Bir ara yarım bırakıp tahammül edebileceğim bir zaman okumayı bile düşündüm kitabı.Sonra kendi kendime kitabın aslında güzel olduğu ve okuyup bitirmem gerekliliğini kabul ettirdim.

Ardından kitap iki günde, üç müydü yoksa ? Bitti.Sonu biraz yavan gelmişti.Ama şimdi düşünüyorum da ben de yazsam sonu ancak böyle olabilirdi.Başka bir son yazılamazdı bu kitaba.

Şimdi beğendiğim kısımlara geçelim;

  • Jojo Moyes kendini geliştirmiş.Anlatım tarzı,betimlemesi çok güzeldi.Çevirmenimiz de bunu bize usta bir şekilde aktarmış.
  • Üçüncü kitap olucak mı sorusu aklımda yer edindi ve bu kitabı+seriyi daha çok sevmemi sağladı.
  • Yeni karakterleri sevdim.Kim harika yas tutan insan karakterini sevmez?
  • Son olarakta Lou'nun gelişimini okumayı sevdim.Ne kadar dırdır yapsam da okuması hem çileydi benim için hem de eğlenceliydi.
Sanırım benim Senden Sonra Ben yorumum bu kadardı.

BİR SONRAKİ YAZIDA GÖRÜŞMEK ÜZERE!

  Sevgiler,

Vera
Beni buralarda da bulabilirsiniz;

1 yorum:

  1. Merhaba blogunuzu yeni keşfettim ve hemen takibe aldım bende beklerim sevgiler :)

    bayankirpikk.blogspot.com

    YanıtlaSil

 
FREE BLOGGER TEMPLATE BY DESIGNER BLOGS