Öksüzler Treni - Christina Baker Kline | Kitap Yorumu

20 Ekim 2016 Perşembe

Kitabın adı:Öksüzler treni
orjinal adı:oRPHAN TRAIN
yazarın adı:christina baker kline
kitabın türü:dram
YAYINEVİ:ARKADYA YAYINLARI
Bazen içinizdeki çocuk geçmişinizde hapsolur ve siz o çocuğu kurtarmak için tüm umutlara sımsıkı sarılırsınız…
Binlerce çocuk düşünün, ya ailesini hiç tanımamış ya da ailesini kaybetmiş. Kimsesiz çocukları düşünün, gülen gözleriyle size bakan. Tek istedikleri sıcak bir yuvayken, tek umutları ise onları bilinmeyen geleceklerine taşıyan Öksüzler Treni'dir.
1929 yılı Amerika'sında Vivian Daly de o trende yolculuk eden çocuklardan sadece biridir. Küçük yaşta hayatın zorluklarıyla karşılaşan Vivian, bir şekilde kaderine yön vermek zorundadır. Bunu gerçekleştirme gücünü de ona nereden geldiğini hatırlatan aile yadigârı kolyesinde bulacaktır…
On yedi yaşındaki Molly Ayer, son şansını da tüketmek üzere olduğunun farkındadır. Ona bakmakla yükümlü olan aileyle arası iyice açılan Molly'nin tek şansı, kamu hizmeti adına doksan bir yaşındaki yaşlı bir kadının çatı katını temizlemeye bağlıdır. Molly bu işi gönülsüzce yapacak olsa da aslında o yaşlı kadınla ne kadar çok ortak yönleri olduğunu yaşayarak öğrenecek ve geçmişte hapsolan ruhlarını özgür bırakma yollarını onunla birlikte keşfedecektir.
Öksüzler Treni ikinci şansları, beklenmedik dostlukları ve bizi kim olduğumuzu keşfetmekten alıkoyan sırları barındıran muhteşem bir roman.

Uzun zaman yorum yazmayınca insan nasıl giriş yapacağını ve neler yazacağını bilemiyor.O yüzden direkt konuya gireceğim.Uzatmadan,kısa tutup.

Yaklaşık bir ay önceydi Öksüzler Treni'ni okumaya başladığım zaman.Kitapla ilgili güzel duyumlar almış ve de ince diye çabuk bitirebileceğimi düşünmüştüm.Aslında öyle de olabilirdi.Ama olmadı.Çünkü kitap ince ve güzel olmasına rağmen benim kitap okumaya ayıracak bir vaktim olmadı.Bitirdikten sonra ise bloga girecek vaktim daha da hiç olmadı.Ve kitap okunup bittikten bir ay sonra karşınızda kitabı yorumluyucak vaziyetteyim,aklımda kalanlarla pek tabii.

Kitaptan biraz bahsetmek istiyorum öncelikle.Öksüzler Treni ne kadar kurgu gibi gözükse de yazarın kitabın bitiminde bize açıkladığı notla yarı kurgu çoğunlukla da gerçeği anlatan bir kitap olduğunu anlıyorsunuz.Öksüzler Treni orijinal ismiyle Orphan Train gerçekten varmış,geçmişte öksüz çocuklar treni bindirilip değişik köylerdeki ailelerin yuvalarına ve insaflarına bırakılıyorlarmış.
Bildiğiniz üzere dünya da yaşayan her insanın hayatı güzel olmayabiliyor.Öksüzler Treni/Orphan Train sayesinde bazı çocukların çok güzel hayatları olduğu gibi bazı çocukların da berbat yaşamları olmuş.Christina Baker Kline da bunu sade,okunaklı bir dille bize aktarmış.

Yukarıdaki kitap arkası yazasını okuduğunuzu düşünerek ve yukarı da verdiğim bilgilerin tamamlayıcı olduğunu düşünürsek benim kitabın konusuyla ilgili diyeceklerim bu kadardı.
Ama ama kitabın geneliyle ilgili söyleyeceklerim var.Öncelikle yazarın kalemi acayip okunabilicek türden.O yüzden ne kadar yoğunluğum olsa da kitap su gibi akıp gitti.Ayrıca bu kitap benim arkadya yayınlarından okuduğum ilk kitap (ve kitaplığımdaki tek arkadya) olma özelliğini taşıyor.

Genel olarak kitabı beğendim dediğim gibi.Aklımda kalan "vaay be" dediğim bir sonu olmadı malesef.Ama başı,ilerleyişi o kadar güzeldi ki aklıma o şekilde kazındı Öksüzler Treni.

Bu türü sevip sevmediğinizi bilmiyorum.Ben bir kaç senedir bu türü (daha gerçekçi diye adlandırabileceğimiz kitapları) okumaktan hoşlanıyorum.Gideyim de başka yorumlar yazayım.

BİR SONRAKİ YAZIDA GÖRÜŞMEK ÜZERE!

  Sevgiler,
Vera
Beni buralarda da bulabilirsiniz;

5 yorum:

 1. benimde okuma listemde olan bir kitap, yorum için teşekkürler...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. ne demek ^^
   umarım en kısa süre de sen de okuyabilirsin.

   Sil
 2. ilgimi çekti aslında, ben seviyorum bu tarz kitapları. kalemine sağlık =)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. ben de seviyormuşum meğersem bu tarz daha gündelik hayat ve gerçekliği konu alan kitapları,buldukça da paylaşmak hoş oluyor.
   teşekkürler ^^

   Sil
 3. D&R sepetime ekledim,tür olarak tam benlik xoxo

  YanıtlaSil

 
FREE BLOGGER TEMPLATE BY DESIGNER BLOGS