GOBLIN | Kore Dizi Yorumu

30 Ocak 2017 Pazartesi


Dizinin ismi: Goblin/Goblin: The Lonely and Great God/ Guardian: The Lonely and Great God 

   Dizinin Yönetmeni: Lee Eung-Bok
   Dizinin Senaristi: Kim Eun-Sook
   Yayınladığı Kanal: tvN
   Bölüm Sayısı: 16 bölüm (Final yaptı)
   Dili: Korece

Dizi ölümsüz ruhunu ölümlü yapabilmek için insan türünden bir evlilik gerçekleştirmesi gereken bir goblinin hikayesini konu alacak olup ölümsüz bir goblin ile hafıza kaybı yaşayan bir ölüm meleğinin çeşitli gelişmeler sonucu bir arada yasamaya başlaması üzerine şekillenecektir. (Yeppudaa.com'dan alıntıdır.)

Ne yazsam ne desem ağlasam mı gülsem mi hiç bir şeye karar veremiyorum.Diziyi bitireli yaklaşık yarım saat oluyor.Tek yapabildiğim ise dizinin ostlarını izleyip giflere/fotoğraflara bakmak.Şunu söylemeliyim ki Goblin izlediğim en iyi KDrama olabilir.Bir numaraya yerleşti mi kalbimde daha bilmiyorum ama kesinlikle ilk 3 dizime girdi.Nedenlerimi ise isterseniz size sunayım;
  • Kurgusu gerçekten iyiydi.Her adımda sizi şaşırtan değişik duygulara sokan ve ciddi anlamda sizi diziyle yaşatan bir kurgusu vardı.
  • Oyuncuları.Ben Gong Yoo'nun oyunculuğunu zaten çok seviyordum.Filmleri ve dizileriyle gönlümü feth etmişti zaten.Sadece Gong Yoo'dan bahsetmiyeceğim tabii.Kim Go-Eun,Lee Dong Wook,Yoo In Na,Yook Sung Jae ve daha adını zikretmediğim nice isim.Hepsi çok başarılı oyunculuk sergilediler bana göre.İzlerken her karede yaşadığı olaylara gerçekmiş gözüyle bakmamı sağladılar.
  • Kullandıkları teknolojiler de bir o kadar güzeldi.Görüntü kalitesi,ses kalitesi,arkaplan herşey her şey mükemmeldi.Bir sahnede de olsa açıklarını yakalayabildiniz mi? Yakalayabildiyseniz bana da iletirseniz kesinlikle dönüp bir tekrar izleyip bakarım.
  • OST'ları.Şu ana kadar gerçekten güzel bir sürü dizi izledim,izlediğim dizilerin OST'larını da bir bir anarım.Ama bu dizideki şarkılar kulağımda hep kalıcaklar.Her dinlediğimde kalbim acıyla sızlıyıcak biliyorum.
Nedenlerim bu kadar galiba.

Şimdi ise diziyle ilgili fikirlerimi paylaşmak istiyorum.Dediğim gibi güzeldi,hatta güzelden öte harikaydı.Fakat niye bizi bu kadar ağlattın senarist? Niyee? Herkes benim kadar ağladı mı bilmiyorum.Ben balık burcunun en önemli özelliğini (duyguları hat safhada yaşama) taşıdığım için son üç bölüm de özellikle ağla ağla cıvkım çıktı.

Ardından biraz araştırınca,az önceki senarist söylemlerim üstüne dizinin senaristinin Kim Eun- Sook olduğunu öğrendim.Senaristimiz The City Hall,The Heirs,Descendants of The Sun ve daha sayamadığım nice dizinin senaristiymiş.Dizilerden sadece bir tanesini (The Heirs) izledim.Diğerlerini malesef izlemedim.Dizilerle ilgili duyduklarım da harikaydı bunu belirtmem gerekir.
(Asianwiki de gezinirken senaristimizin sayfasının altına bir sürü Goblin ile ilgili yorum bıraktıklarını gördüm.Hepsi de "devamını yaaz pls" şeklindeydi.Öyle bir şey olsa güzel olabilir.Fakat tadı ne kadar değişir,bizi ne kadar tatmin eder bilemem.)

DİKKAT!
SPOILER VE DE AĞIR DUYGU KARMAŞASI İÇERİR! 


Son bölümlerde yaşanan "gereksiz" olduğunu düşündüğüm aksiyonlar beni benden aldılar.Hele Eun Tak'ın ölmesi (umarım bitirmeyenler okumamıştır),yılların birden bu kadar uzatılması ve de dizinin toplam 16 bölüm yapılması.Daha uzun yapılabilirdi,olayları daha düzgün yayabilirlerdi.Ama izleyiciyi yormayı seçmişler.Diziyle ilgili diyebileceğim son şey ise karakterlerin hepsine bayıldığım! Hepsi ya hepsine bayıldım.Goblinle Azrail'in atışmaları,Goblin'in utangaç tavırları,aşık halleri,Azrail'in aşık halleri,Eun Tak'ın çocuksu halleri.Hepsinin (ve de üçünün) birlikte davranışlarını da çok beğendim.


SPOILERSİZ BÖLGE!

Siz diziyle ilgili neler düşünüyorsunuz? Dediklerime katılan var mı acaba o.o ? Sizce daha iyisini yapabilir mi bundan sonra senaristler? 
Gerçi bana bıraksanız izlediğim tüm iyi dizilerden sonra "daha iyisini yapamazlar" gibisinden cümleler kuruyorum.Eh her seferinde de ağzımın payını alıyorum.Düşünlerinizi benden sakınmayın! 


PS:Yazının bol gifli olduğunun farkındayım ama elimden başka türlüsü gelmedi gerçekten.Yazıyı yazarken onları görmek istedim.Yorumlarınızı bekliyorum ^^,

BİR SONRAKİ YAZIDA GÖRÜŞMEK ÜZERE!

  Sevgiler,
Vera
Beni buralarda da bulabilirsiniz;

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

 
FREE BLOGGER TEMPLATE BY DESIGNER BLOGS