HEY - Kody Keplinger | Kitap Yorumu

9 Nisan 2017 Pazar

 Kitabın adı: hey (huysuz,ergen,yalancı)
orjınal adı: lol (lyıng out loud)
yazarın adı : kody keplinger
yayınevi: pegasus yayınları 

Bazen En Büyük Aşklar Küçük Bir Yalanla Başlar…
Sonny Ardmore mükemmel bir yalancıdır. Babasının hapse girmesi konusunda yalan söyler. Annesinin onu evden atması konusunda yalan söyler. Ve gidecek başka yeri olmadığı için her gece gizlice arkadaşının evine girmesi konusunda da. 
Amy Rush, Sonny'nin sırlarını, kıyafetlerini, hatta düşmanı Ryder Cross dahil her şeyini paylaştığı tek kişidir. Ancak Sonny istemeden kendini bir gece Ryder'la yazışırken bulur… ve aslında ondan hoşlanabileceğini fark eder. Fakat ortada ufak bir aldatmaca vardır: Ryder, Amy'yle yazıştığını sanmaktadır. Ryder'ın hoşlandığı kişinin aslında kendisi olduğunu fark etmesini sağlayacak karmaşık bir plan yapan Sonny sonunda yalanlarının üstünü örtebilecek mi, yoksa tüm bunlar hem hoşlandığı çocuğu hem de dostunu kaybetmesine mi neden olacak?

Vuhu! Nisan ayına güzel başladım bence,on günde iki yorumla güzel istatiklere doğru koşuyorum.Bunun işlerimin,koşuşturmacalarımın biraz durmasıyla ve benim nihayet kendime vakit ayırabilmemle bayağı bağlantısı var aslında.

Sıcakları ya da soğukları hissediyor musunuz? Siz nasılsınız? Sınavlarınız,vizeleriniz veya günleriniz nasıl geçiyor? Mart ayında benim yorulduğum kadar yorulmamışsınızdır umarım.Çünkü ben acayip yoruldum.

Neyse bu günkü konum ne benim yorulmam ne de başka bir şey.Bu günkü konum bir kitap yorumu.Yalnız kitabın yorumuna geçmeden önce, yakında (belki de bir kaç güne) çook güzel bir dizi yorumuyla gelicem ki o dizinin sizinle kitabının yorumunu da paylaşmıştım evet büyük ihtimalle diziyi hepiniz tahmin ettiniz ama yine de söylemiyeceğim.

Tüm söylediklerimi söyledim galiba.Artık yoruma geçebilirim;

Bir insan yalan söyleyerek hayatını nasıl kurtarabilir? Ya da şöyle söyleyeyim; bir insan yalan söyleyerek nasıl bir hayat yaşayabilir ? Sonny yalan söyleyerek gayet güzel bir hayat yaşadığını düşünüyor.Çünkü yalan söyleyerek tüm suçlamalardan,cezalardan -ki bu ceza öğretmeninin vereceği ödev cezası bile olsa- kurtuluyor.Ve bu şekilde yalan söylemenin gerçekten iyi bir şey olduğunu düşünüyor.Fakat en yakın arkadaşı ve onu seven çocukla Sonny arasında bir üçgen oluşuyor.İstemeden ve yanlış anlaşılmayla.Sonny doğruları söyleyerek düzeltmek yerine,yalanlarla tüm yaptıklarının üstünü örtmeye çalışıyor.Eh hepimiz yalanın kötü bir şey olduğunu ve sonunda başımıza dert açıcağını biliriz değil mi?


Bir gün yine canım sıkıldığında ve kitap okumak istediğim günlerden birinde telefonuma e-kitap olarak attığım kitaplardan birini başlamak istedim.O sırada da HEY'i attığımı fark ettim.Üç yüz yirmi sayfalık bir kitap olduğu için de seçmem için bana başka bir neden vermiş oldu.Çünkü çok çabuk okuyup bitirebileceğim şekildeydi.İnce bir kitap ne de olsa değil mi? Ardından dersteyken başladım ve o gün içerisinde de bitirdim kitabı okumayı.

"Ne kitaptı ama!" demek isterdim.Aslında diyebilirim de,sadece isminden kapağından çekiniyorum kitabın.Yoksa bize ilettiği bir mesaj olduğunu düşünüyorum.Hatta ve hatta kitabı okuduktan sonra insana bir idrak getirdiğini bile düşünüyor olabilirim.Normalde insanlar bestseller kitapların bir şey katmadığını düşünüyorlar.Fakat bazıları öyle güzel kurgulanıp öyle güzel mesajlar aktarıyor ki bize anlatamam,ki anlatamıyorum.

Kody Keplinger'in bir kitabı daha var hatta dilimize de çevrildi.Hatta ve hatta filmi bile çekildi.(SAP) Ben onun kitabını okumadım fakat filmini izledim.O film ile bu kitabı karşılaştırmam gerekirse,birbirlerine oldukça benzediklerini söyleyebilirim.Zamanınızı güzel,sevimli bir şekilde geçirebileceğiniz kitaplardan biri bence HEY.

Yazımı bitirmeden önce ciddi şekilde son iki kitap yorumumun da birbirine benzediğinin farkındayım.Ama insan bazen aynı kitabı iki kere okumaktan bile sıkılmıyor.O yüzden girdiğim yorumların arasındaki farkı okuduktan sonra fark ediceksiniz eminim.

BİR SONRAKİ YAZIDA GÖRÜŞMEK ÜZERE!

  Sevgiler,
Ecrin
Beni buralarda da bulabilirsiniz;

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

 
FREE BLOGGER TEMPLATE BY DESIGNER BLOGS