Sevdiğim Tüm Erkeklere - Jenny Han | Kitap Yorumu

6 Nisan 2017 Perşembe

Kitabın adı: sevdiğim tüm erkeklere
orjinal adı:to all the boys ı've loved before
serinin adı: to all the boys ı've loved before
yazarın adı: jenny han
yayınevi: pegasus yayınları

Ya şimdiye dek âşık olduğunuz her erkek onlar hakkında ne düşündüğünüzü öğrenseydi?.. Hem de hepsi aynı anda!

Lara Jean aşk mektuplarını annesinin verdiği bir şapka kutusunda saklıyordu. Bunlar başkasından aldığı mektuplar değil, kendi yazdıklarıydı. Sevdiği her çocuk için bir; toplam beş tane. Yazarak kalbi ile ruhundakileri dışarı dökebiliyor ve gerçek hayatta asla söyleyemeyeceği duyguları mektuba aktarabiliyordu çünkü onları sadece kendisi görecekti. Tabii bu gizli mektuplar postalanınca durum değişti ve böylece Lara Jean'in hayali aşk hayatı birdenbire kontrolden çıktı...

Kitabı okumamın üzerinden onlarca zaman geçtiğinin farkındayım tabii ki.Fakat bu sene için (2017den bahsediyorum) okuduğum her kitabın yorumunu bloguma gireceğime dair kendime söz verdim.Tam olarak söz de sayılmaz belki ama bunu istiyorum ve ne kadar uzun zaman geçerse geçsin bir kitabın üzerinden yine de sizinle duygularımı,okurken hissettiklerimi ve tabii kitapla ilgili bilgileri paylaşıcam.

Öncelikle yoruma ve kitapla ilgili diğer bilgilere başlamadan bu kitabın benim Jenny Han'ın okuduğum ikinci kitabı olduğunu belirteyim.İlk okuduğum kitabının yorumuna/ Güzelleştiğim O Yaz ismine tıklayarak ulaşabilir,isterseniz de okuyup yorum bırakabilirsiniz.

Sevdiğim Tüm Erkeklere aslında hem klişe hem de özgün bir konuya sahip.Özgün olan yanı şu ki daha önce hiç aşık olduğu erkekleri unutmak için onlara mektup yazıp saklayan bir genç kızla ilgili kitap okumamıştım.Klişe olan kısmı ise konunun işleniş şekli,konuyu ilerleten kişi ve aslında kitabın tamamı.Bana şu anda ters laflar söyleyebileceğinizin farkındayım ama bir dinleyin.Lara Jean Song,Song kızlarının ortancası ve duygusal manada en yoğun hisleri yaşayan Song kızı.Bir cümle de iki kere "Song kızı" dedim.Merak etmediniz mi bu terimi? Song kızı Lara Jean ve kardeşlerinin annelerinin ölümü ardından kendilerine taktıkları ad.Aslında tatlı,bir yandan da o kadar üzücü bir durum bence.Tamam tamam konudan sapmıyorum; Lara Jean az önce de söylediğim gibi sevdiği erkekleri unutmak için onlara mektup yazıyor.Hem de öyle böyle mektuplar değil! Adreslerini bile yazıyor üstlerine.Ardından bu mektupları bir güzel saklayıp kutuluyor.Ama hiç birini mektubu okuması gereken kişiye göndermiyor.O mektuplar hep onda kalıyor.İşte olaylar da Song kızlarıyla ve Lara Jean'le başlıyor.


Kitabı okurken ve okuduktan sonra yüzüme tatlı bir gülümseme yayıldı.Ki kitabı üç saatte okuyup bitirdiğimi,kitabın etkisinin de iki saatte falan geçtiğini sayarsanız bence bir günlük mutluluk kaynağı elde etmiş olabilirsiniz.(Kitabı okumak için kitaba verdiğiniz parayı unutursanız mutluluğunuz daha kalıcı olabilir,çünkü kitabın fiyatı -hardcover olmamış hali- 29 tl)

Mutluluk falan dedim,şimdi de dediklerimi devam ettireyim.Mutluluğunuz ve kitabı okumanızın üzerinden bir gün geçti.Pişmanlık geliyor.Çünkü Jenny Han aslında sizi bir günlüğüne mutlu eden,size bir şey katmayan (mutlu olmak dışında) bir yazar.Seviyor muyum yazarı,yoksa sevmiyor muyum inanın ben de bilmiyorum.Bazen aklımda Jenny Han'a karşı değişik düşünceler dönüyor.Yine de bu çıkan diğer kitaplarını okumama engel olmuyor.

Tekrar diyorum tekrar tekrar da diyicem; eğer bu kitabı ebook olarak okusaydım daha mutlu olucaktım.Çünkü ben -artık- böyle kitaplara bu kadar para vermeyi mantıksız buluyorum.Yine de yazar da kendince yazmış ve uğraşmış değil mi?

(Evet yorumumu çooook açık uçlu bitirdim.)

(Yalnız bu kitabı film yapsalar aşırı tatlı bir romantik film olur.Kesin izlerdim.)BİR SONRAKİ YAZIDA GÖRÜŞMEK ÜZERE!

  Sevgiler,
Ecrin
Beni buralarda da bulabilirsiniz;

7 yorum:

 1. Ebool hıc kullanmadım dogrusu.. Bazı kıtaplara da para vermektemse busekıl yapamk daha guzel olabılır.. Bende bloguma beklerım

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Kesinlikle bazı kitapları ebook olarak okumak daha iyi oluyor ^^

   Sil
 2. Dediğin gibi tam bir mutluluk kaynağıydı kitap benim için de. Bir de e-book okuduğumdan pişmanlık da yaşamadım :D Pegasusun fiyatları bu kadar uçuk olmasa da Peter Kavinsky'i *öhö* kitabı kitaplığıma koysam :')
  İkinci kitabı da ilkinin hemen arkasından okumuştum. Geçen gördüm üçüncüsü de çıkmış hatta ebook hali ibookpile'a düşmüş. Onu da okumak istiyorum bir ara. Gerçi bu aralar her şeyi bir ara yapmak istiyorum ve o "bir ara" ne zaman gelicek hiç bilmiyorum :D

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Böyle kitapları ebook olarak okumak insana vicdan azabı yaşatmıyor :D Ama gözlerimiz için kötü...Benim bu sene 1 numara daha büyüdü malesef :(
   Ben ikincisini okuduktan sonra üçüncüsünü beraber ibookpile dan indirip okuyalım *-* Çok mükemmel olur.

   Sil
 3. İkinci kitap Türkçeye çevrildi mi bulamadımm??

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Daha çevrilmedi.Umarım pegasus yakında çevirir.Eğer ikinci ve serinin son kitabı olan üçüncü kitabı ingilizce olarak okumak istersen ibookpile'dan indirebilirsin ^^

   Sil
 4. Filmi olsa izlerim demişsin Netfilx dizisini yapıyor 🙈 ben dizisinin fragmanından sonra acaba okusam mı diye düşünmüştüm şu an okumaya karar verdim :) )

  YanıtlaSil

 
FREE BLOGGER TEMPLATE BY DESIGNER BLOGS