Buradayım - Clélie Avit | Kitap Yorumu

15 Mayıs 2017 Pazartesi

Kitabın Adı: Buradayım
Orjinal Adı: Je Suis La
Yazarın Adı: Clélie Avit
Yayınevi: Go! Kitap

Başımı çevirmek ve gözlerimi açmak istiyorum

Elsa bir tırmanış esnasında geçirdiği kaza yüzünden beş aydır komadadır. Uyanacağına dair tüm ümitlerini yitiren ailesi ve doktorları yaşam destek ünitesinin fişini çekmenin zamanının geldiğini düşünür. Ama bilmedikleri bir şey vardır: Bilincini kısmen geri kazanan Elsa etrafındaki sesleri duyabilmektedir. Ne var ki onlara hâlâ orada olduğunu söylemesinin bir yolu yoktur.
Thibault da aynı hastaneye kardeşi için gelir. Alkollü araç kullanıp iki küçük kızın ölümüne sebep olan kardeşiyle konuşmayı reddeden Thibault bir gün Elsa'nın odasına sığınır. O günden sonra da Elsa'yı düzenli olarak ziyaret etmeye başlar. Onunla birlikte uyur. Onunla konuşur. Ve Elsa'nın, söylediği her şeyi duyduğunu hisseder.
Thibault'nun bu ziyaretleri Elsa için yeniden nefes almak gibidir. Nihayet biri onunla konuşur, onu güldürür, ona uğruna mücadele edeceği bir şey verir. Thibault artık Elsa'nın gökkuşağıdır. Elsa hiçbir şey için olmasa da onun için uyanmak ister. Ama zamanı gittikçe daralmaktadır. Acaba Thibault çok geç olmadan ona ulaşmayı başarabilecek midir?

  Taslaklarıma bakarken fark ettim ki aylar önce -cidden aylar önce- okuduğum Buradayım kitabının yorumunu yazmamışım.Ve kendime "2017'de bloga girmediğim yorum kalmayacak" dediğim için de eh burada karşınızda mart ayında okuduğum kitapla duruyorum.

  Şimdi eğer dönüp bana "ne kadar hatırlayacaksın Ecrin?" derseniz size sadece göz kırpar ve gülümserim.Belki hatırlamayabilirim ama instagram ve goodreads'e çok güzel minnacık yorumlar yazmıştım.Onlardan biraz kopya çekerek hazırlayacağım bu yorumu da.

  Kitabın konusundan biraz bahsetmek gerekirse;
  Elsa dağcılıkla uğraşan bir kızımızdır.Bir gün dağ tırmanışındayken işler hiç umduğu gibi gitmez ve kendini kaçınılmaz sonda bulur: komada.
  Thibault kendi işiyle uğraşan hayattan pek umudu olmayan orta yaşlı bir arkadaşımızdır.Trafik kazası geçiren kardeşi için hastaneye gidip gelirken "yanlışlıkla" ve bilerek Elsa'nın odasına girer.Kitabımız da bu şekilde başlar.

  Kitabın konusu güzel,daha önce milyonlarca kere işlenmiş olsa da gerçekten güzel bir konuya sahip bence.Fakat yazarımızın kalemi çok usta bir kalem değil.Çünkü kitabı okurken bazı uğraşılmamış noktalara denk geliyorsunuz.Karakterler arasındaki konuşmalar,kitabın kısalığı gibi.Bunlar kitabı okurken ne kadar göze batmasa da kitap bitince insanın gözüne batmaya başlıyor.

  Son olarakta değinmek istediğim nokta kitabın kapağı.Yurt dışındaki kapağa bakmadım fakat ülkemizdeki kapağı ciddi anlamda güzel değil.Ki bence kitabın dikkat çekmemesindeki tek nokta da kapağı.

Üstümden çoook büyük bir yük kalkmış gibi hissediyorum yorumu yazdığım için.

BİR SONRAKİ YAZIDA GÖRÜŞMEK ÜZERE!

  Sevgiler,
Ecrin
Beni buralarda da bulabilirsiniz;

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

 
FREE BLOGGER TEMPLATE BY DESIGNER BLOGS