Algernon'a Çiçekler - Daniel Keyes | Kitap Yorumu

14 Ağustos 2017 Pazartesi

algernon'a çiçekler ile ilgili görsel sonucu
Kitabın Adı: Algernon'a Çiçekler
Orjinal Adı: Kwiaty dla Algernona
Yazarın Adı: Daniel Keyes
Yayınevi: Koridor Yayınları

Çok düşük bir IQ ile doğan Charlie, bilim adamlarının, zeka seviyesini artıracak deneysel ameliyatı gerçekleştirmeleri için kusursuz bir adaydır. Bu deney Algernon adındaki laboratuvar faresinde test edilmiş ve büyük bir başarı elde edilmiştir. 
Ameliyattan sonra, Charlie'nin durumu günlüğüne yazdığı raporlarla takip edilmeye başlanır. İlk yazdığı raporlara çocuksu bir dil ve imla hataları hakimdir. Ve sonra ameliyat etkisini göstermeye başlar. Charlie artık, insanların kendisiyle dalga geçemeyeceğini ve bir sürü arkadaş edineceğini, aşık olduğu kadına açılabileceğini düşünür. Fakat zekası normalin çok üstüne fırladığından, çevresinde yadırganır, kıskanılır ve istemiş olduğu arkadaşları edinmekte yine başarısız olur ve yine yalnızdır...
Bu deney, son derece önemli bir buluş olarak görülüyordu, ta ki Algernon'da ani bir gerileme baş gösterene kadar... Acaba Charlie'de de aynı gerileme olacak mıydı?

  Hani bir kitap okursunuz,çok etkilenirsiniz ve içinize işler.
  Günlerce sadece onu düşünür,kitapta yaşanan olayları tekrar tekrar beyninizde oynatırsınız.Herhalde hepimizde olmuyordur bu olay.Ama bana bazen bir kitapta,bazen bir filmde,bazen bir dizi de hatta bazen de bir şarkıda bile oluyor.Bu sefer de okuyup çok etkilendiğim.Uzun süre etkisinden çıkamayıp sadece onu düşündüğüm,olaylarını beynimde tekrar tekrar oynattığım bir kitapla karşınızdayım; Algernon'a Çiçekler.

  Aslında bu kitapla olan husumetimiz 2016 Bursa Kitap Fuar'ında başladı.Fakat aynı zamanda da orada durdu.Çünkü kitabı kitaplığıma o sene ekleyemedim.Ertesi sene (yani bu sene) fuardan almak istediğim bir sürü kitap vardı.Ama bu sene aklıma koymuştum bu kitabı (ve koridor yayınlarından daha bir sürü kitap) kitaplığıma ekledim.Sonrasında kitaplığımda okunma sırasını bekledi,çok bekletmeden de okudum.

  Ve işte okuyup bitirdikten sonra hatta biraz da etkisi geçtikten sonra karşınızdayım.Çünkü bu kitap beni gerçekten etkiledi.

  Algernon'a Çiçekler, Charlie adında IQ'su düşük olan bir kişiyi anlatıyor kabaca.Derine inersek Charlie'nin yaşadıklarını gün be gün IQ'sunu yükseltmek için gireceği bir testi yazmasıyla başlıyor.Charlie bu teste girdikten sonra bilim adamlarına göre IQ'sunun yükseleceği ve "çok akıllanacağını" söylüyorlar ardından da Charlie'ye "ne kadar geliştiğini görmemiz için günlük tutmalısın" tarzı cümleler kuruyorlar.Charlie yaşadıklarını,gördüklerini ve düşüncelerini bizimle bu günlük,kitap sayesinde paylaşıyor.Bizim de kah üzülüyoruz,kah gülüyoruz,kah aklımız karışıyor.Charlie gibi.

  Geleneksel yöntemimle size kitaptan bahsettim.Aslında fark ettiyseniz sene başından beri (iki bin on yedinin başından beri) genellikle beni etkileyen kitapları sizinle paylaştım.Hepsini de elimden geldiğince sizinle konularını,düşüncelerimi paylaşmaya dahası anlatmaya çalıştım.

  Ama bu kitapta onu yapamıyorum.Çünkü kitabı okurken bir insanın ne kadar yalnız olabileceğini fark ettim.Algernon'a Çiçekler belki de bana yalnızlığı bu kadar inceden nakşeden,fark ettiren bir kitap oldu.İnanır mısınız bilmem ama aklımda da öyle kalıcak.

 Umarım bu kitabı okursunuz ve düşüncelerinizi bir şekilde benimle paylaşırsınız.Hatta belki de sizinle Charlie hakkında sohbet bile edebiliriz?


BİR SONRAKİ YAZIDA GÖRÜŞMEK ÜZERE!

  Sevgiler,
Ecrin
Beni buralarda da bulabilirsiniz;

8 yorum:

 1. bu kitaptan esinlenilerek çekilmiş bir japon dizisi vardı, bilmiyorum belki ilgini çeker diye düşündüm

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Aaa hiç haberim yoktu.Teşekkür ederim söylediğin için.Boş bir zamanımda gidip bakıcam ^^

   Sil
 2. Geçen hafta kütüphaneden aldım bu kitabı ama henüz başlayamadım. Senin zevkine güvenim tam, sen beğendiysen ben de beğenirim kesin :D

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Okudun mu Eslem o.o içinde bir boşluk oluştu mu kitap bittikten sonra...?

   Sil
 3. hi dear,
  i'm a new follower of your nice blog, can you follow mine?
  https://amoriemeraviglie.blogspot.it/
  :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. thank you ^^
   Ok,I will visit ur blog and follow u ^^

   Sil
 4. Pek çok kişiden övgüsünü duydum. İnsanın kalbindebir kıvılcım yakan ve uzun süre sönmesine izin vermeyen o kitaplardan biri sanırım.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Kesinlikle öyle,hatta uzun zaman geçtikten sonra bile midene bir düğüm oturmasına sebep oluyor.
   Umarım sende okursun ^^

   Sil

 
FREE BLOGGER TEMPLATE BY DESIGNER BLOGS