O mu? Bu mu?: Okuma Alışkanlıkları Versiyonu | Pazar 6'lısı

21 Ocak 2018 PazarMERHABALAR!

Yine bir haftanın sonuna geldik.Haftasonlarını seviyorum fakat pazarları pek sevdiğim söylemez.Bunun sebebi de hiç bir zaman yeni haftaya hazırlamadığım için olabilir.Genellikle pazar günleri mayışık ve uykulu vaziyette takılan bir blog yazarı olarak yapmayı en sevdiğim şeylerden biri film izlemek,kitap okumak ve dizi izlemek.Ama ama bu günkü konumuz kesinlikle bunlar değil bu günkü konumuz Eslem'in bu hafta bizim için hazırladığı MÜKEMMEL! sorular.

Mimleri çok seviyorum,sadece hiç bir zaman yapacak zaman bulamıyorum.O yüzden pazar 6'lısının bu haftaki konusu bence benim kendime verdiğim bir ödül gibi oluyor.
Buyurunuz sorular ve benim cevaplarım;

uzanarak kitap okumak gif ile ilgili görsel sonucu
1) Kaldığınız yeri belirlerken sayfanın kenarını kıvırmak mı yoksa ayraç kullanmak mı?

Ah! Bir an içim acıdı çünkü sayfa kenarını kıvırmak bana bayağı acı veren bir olay.Hatta kitapta nerede kaldığımı telefonuma,avuç içime bile yazıyorum.Ama kesinlikle sayfa kıvırmayı tercih etmiyorum.O yüzden bu soruya cevabım ayraç olucak.

2) Kitap okurken yemek yemek mi yoksa içecek içmek mi?

Öhüm,gönül isterdi ki hiç biri diyeyim ama ikisi de kitap okurken yapmaktan çok hoşlandığım aktiviteler.Cevabım ikisi de fakat benim gibi olmayın,sonra kitaplarınızın arasında -ebook okumuyorsanız- yiyecek kırıntıları kalabiliyor ya da kitabınız ıslanabiliyor...Tecrübe konuşuyor arkadaşlar.

3) Bir seferde sadece tek bir kitap okumak mi yoksa birden fazla kitap okumak mı?

Önceden aynı anda bir sürü kitap okurdum.Aynı anda derken bir zaman diliminden bahsediyorum.Düşünün ki bir hafta içerisinde iki kitaba başladınız ve bir gün birini diğer gün birini okuyorsunuz.İnanın bana hiç verimli olmuyor.Hafta sonunda elinizde yarım yarım okuduğunuz iki kitap oluyor,yani bir kitap bile değil.Demem o ki 2017de yavaş yavaş kendimi bir kitabı bitirmeden diğerine başlamamaya adapte etmeye çalıştım.Umarım ki bu olayı 2018de de devam ettirebilirim.

4) Uzanarak okumak mı yoksa oturarak okumak mı?

İkisi de.Kesinlikle ikisi de.Hatta kitap okurken değişik şekilde oturma pozisyonları geliştirdiğimi bile söyleyebilirim.Bu konuda bence hepimiz çok yaratıcıyız.

5) Beğendiğiniz alıntının altını çizmek mi yoksa başka bir yere yazmak mı?

Bu soruya da yukardaki soruyla aynı cevabı vereceğim; ikisi de.Aslında her şey o anki ruh halime göre değişiyor.Ve şunu itiraf etmeliyim ki ruh hali çok çabuk değişen bir insanım.

uzanarak kitap okumak gif ile ilgili görsel sonucu

6) Kitapları internetten almak mı yoksa kitapçıdan almak mı?

Hmm aslında kitapçıdan almayı daha çok seviyorum.Ama günümüzde kitapçılar internetten daha pahalıya sattıkları için kitapları malesef internetten almayı tercih ediyorum.Durum bu arkadaşlar,sızlanmanın manası yok..

Bonus sorular

1) Yerli edebiyat mı yoksa yabancı edebiyat mı?

Kesinlikle bu soruya uygun bir cevabım yok.Tamam iyi bir okuyucuyum ama karşılaştırma yapabilecek kadar iyi bir okuyucu da olduğumu düşünmüyorum.Yine de bir cevap vermem gerekirse ikisi de demeyi tercih ederim.

2) Basılı kitaplar mı yoksa e-kitaplar mı?

Kesinlikle basılı kitaplar! Yine de günümüzde piyasa da satılan kitaplar pahalı oldukları için bazı kitapları ebook,ekitap olarak indirip okumayı tercih ediyorum.Çünkü böylelikle para da harcamamış oluyorum,hem de merakımı gidermiş oluyorum.Fakat benim gibi olmayın.Ben kötü örneğim...

Benim cevaplarım bu kadardı güzel okuyucu,kendine iyi bak.

BİR SONRAKİ YAZIDA GÖRÜŞMEK ÜZERE!

  Sevgiler,
Ecrin
Beni buralarda da bulabilirsiniz;

12 yorum:

 1. Ben de kıvırmayı sevmiyorum ve aynı anda iki kitabı pek okuyamıyorum :).

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. İki kitabı birden okumak gerçekten yorucu insanın kafasını da karıştırabiliyor.Benimle aynı fikirde olan birinin daha olması güzel :)

   Sil
 2. Keşke kitaplar bu kadar pahalı olmasaydı -,- Dünya daha güzel bir yer olabilirdi :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. AH KESİNLİKLE KATILIYORUM!
   Keşke kitaplar bu kadar pahalı olmasaydı,keşke internetten indirip okumak zorunda kalmasaydım da alabilseydim tüm istediğim kitapları :(

   Sil
 3. birden fazla kitap okumayı ben de bıraktırdım kendime zorla :) yoksa o yarımları zinhar bitirmiyordum. akademik ve edebi olanları aynı anda götürebiliyorum tabi hala :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. ah ah benim için de en zor olanı akademik ve edebi olanları bir arada okumak,tebrikler vallahi şahane bir özellik!
   ama diğer konuda evet yarım okuyunca kesinlikle bitmiyor hepsi sonuna kadar öyle gidiyor insanın siniri bozuluyor bir süre sonra :D

   Sil
 4. selam..yorum şeysisini bulana kadar yarım saatim geçti:):) tarzınızı beğendim. sevgilerimle.

  YanıtlaSil
 5. Çoğu cevaplarımız aynı. :D Benimde içim acıyor kitapların kenarı kıvrıldığında. Annemle çok kavga etmişliğimiz var bu yüzden :D Ayraç yoksa yanımda aklımda tutarım kaldığım sayfayı :D

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Kesinlikle aynı fikirdeyim,ayraç yoksa aklımda tutarım sayıyı da kitaba zarar vermem,verememem :D
   Senin de yazını okuyucam inşallah!

   Sil
 6. birden fazla kitabı aynı anda okumayı denedim ama bende sevemiyorum :) hepsinin tadına ayrı ayrı varmam lazım

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. dediklerine katılıyorum,ayrı ayrı kitapların tadına varmak daha bir güzel oluyor ^^

   Sil

 
FREE BLOGGER TEMPLATE BY DESIGNER BLOGS