Kurtulan Kızlar - Riley Sager | Kitap Yorumu

15 Nisan 2018 Pazar


Kitabın Adı: Kurtulan Kızlar
Orjinal Adı: Final Girls
Yazarın Adı:Riley Sager
Yayınevi: Yabancı Yayınları

On yıl önce Quincy Carpenter beş arkadaşıyla birlikte tatile gitmiş ve tek başına dönmüştü; sadece filmlerde görebileceğiniz türden bir katliamdan sağ kurtulan tek kişiydi. Bir anda, kimsenin üyesi olmayı arzu etmeyeceği bir kulübün, basında Kurtulan Kızlar adıyla anılan, benzer şekilde sağ kalanlardan oluşan bir grubun üyesi olmuştu. Üniversiteden atılan bir öğrencinin bıçağından geçirdiği dokuz kız arkadaşını kaybeden Lisa; Nightlight Inn’deki vardiyasında Çuval Adam’a meydan okuyan Sam ve şimdi de Çam Ev’den ve “o” diye söz ettiği adamdan kaçarak kanlar içinde ormanda koşturan  Quincy.
Quincy artık iyiydi, hatta reçeteli Xanax’ı sayesinde harikaydı. Neredeyse nişanlısı sayılan, ilgili erkek arkadaşı Jeff ve popüler bir pasta bloğu vardı; güzel bir apartman dairesinde yaşıyordu ve yıllar önce hayatını kurtaran polis memuru Coop desteğini ondan asla esirgemiyordu. O geceye ait detayların büyük çoğunluğunu hatırlamıyordu; geçmiş, geçmişte kalmıştı.
Ta ki ilk Kurtulan Kız, Lisa banyosunun küvetinde, bileklerini kesmiş olarak bulunduğunda ve ikinci Kurtulan Kız Sam, Quincy’nin kapısında belirene kadar…
MERHABALAR!

Biliyorum böyle bir gelip bir gidiyorum.Ne zaman,ne yorumuyla ne yazısıyla karşınıza çıkacağım meçhul halde öylece dolaşıyorum da diyebiliriz.Fakat artık elimde çok fazla yorum birikti.Çok fazla dediğim de taslaklarda daha okumadığınız beş kitap yorumu var.Ve bilen bilir ben 2017den hatta 2016nın sonundan beri kendime söz vermiş bir şekilde okuduğum her kitabın yorumunu buraya,bloguma girmeye çalışıyorum.O yüzden umarım artarda bir kaç gün okuduğum kitap yorumlarını görmekten bıkıp usanmazsınız.

Bu günkü konumuz ise 2017de yurtdışında çıkmış fakat ülkemizde 2018de çıkmış -bence yine de güzel bir hız- bir gerilim kitabı olan; Kurtulan Kızlar.
Normalde gerilim kitapları okumayı sevmeyen ben için çok güzel bir değişiklik oldu Kurtulan Kızlar'ı okumam.O yüzden ilk önce bana bu kitabı okuma fırsatı verdikleri için Yabancı Yayınlarına teşekkür ediyorum ve yorumuma geçiyorum.

Kitabımız Kurtulan Kız sayılan Quincey Carpenter'ın gözünden anlatılıyor genellikle.Quincey yıllar önce arkadaşlarıyla beraber bir doğum günü partisi için gittiği Çam Ev'de bir katliama uğruyor.Ve buradan,Çam Ev'den tek kişi kendisi oluyor.Kendisiyle beraber farklı katliamlardan kurtulmuş iki farklı kızlar beraber gazete başlıklarında ve gündem de "Kurtulan Kızlar" olarak adlandırılmaya başlıyorlar.Quincey'nin gözündeki bu kötü şöhret,kötü resimden dolayı diğer kızlarla ne konuşuyor ne de görüşüyor.Çünkü Quincey kendisini,olayları tamamiyle atlatmış,bir sevgilisi ve de bir pasta bloğu olan normal birine dönüşmüş biri gibi görüyor.Fakat birden tüm olaylar tersine dönüyor ve ilk Kurtulan Kızlardan biri olan Lisa,kendi küvetinde ölü bulunuyor.İşler de burada sarpa sarmaya başlıyor.

Ben size ne kadar kitabın özetini bir paragrafta anlatmaya çalışsam da inanın bu benim açımdan hiçte kolay olmayan bir süreçti.Çünkü kitapla ilgili size anlatmak istediğim,şaşıracağınızı düşündüğüm çok fazla nokta var.Yine de kitabı size anlatırsam sizin okumanızın bir anlamı kalmaz.

Biraz da yazarın dilinden ve kitabın sürükleyiciliğinden bahsedelim,ne dersiniz? 
Ben Riley Sager'ın ismini ilk kez duyuyorum,zaten Kurtulan Kızlar'da yazarın ilk kitabıymış.Yine de yazarımız orijinal adıyla Final Girls,Kurtulan Kızlar da güzel bir iş çıkarmış.Harika bir kurgu,sizi alıp götüren diğer sayfalarda ne olduğunu merak ettiren bir dil ve de sonuç olarak bestseller bir kitap çıkartmış ortaya.Aslında gerilim türüne de ilgiyi uyandırmış oldu bence böylelikle.En azından benim için.Çünkü okuduğum kitapların arasında gerilim türünü bulmanız zorken bundan sonra durmak istediğimi düşünmüyorum.Ve umarım ileriki günlerde gerilim türüne ait bir kitap daha okuyup bu türde kendimi geliştirebilirim.

Eh çok fazla bir şey paylaşamadım sizinle.Ama siz benimle bu kitap hakkındaki düşüncelerinizi paylaşırsanız çok memnun olurum.Kapakla ilgili ne düşünüyorsunuz? Ya da kitabı okumayı düşünüyor musunuz? Eğer benim tavsiyemle okursanız bir yorum bırakmayı da unutmayın! 

BİR SONRAKİ YAZIDA GÖRÜŞMEK ÜZERE!

  Sevgiler,
Ecrin
Beni buralarda da bulabilirsiniz;

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

 
FREE BLOGGER TEMPLATE BY DESIGNER BLOGS