#şusıralar filmler,diziler | Mart & Nisan Ayı

5 Mayıs 2018 Cumartesi

MERHABALAR!
Resmen Mart geldi geçti,ardından Nisan geldi geçti ve şimdi Mayıs ayındayız.Ben de sürekli olarak yazdığım,sizinle paylaştığım bu seriyi "aman dur yayınlama daha fazla izlersin,bir iki film daha eklensin" diye diye resmen iki aydır paylaşamadım.Artık mayıs ayında daha verimli olmayı (inşallah) planlıyorum.Tabii ödev teslimlerim,finallerimi de hesaba katmıyorum bunları derken.Olsun napalım,mayıs olmaz haziran olur değil mi sevgili okuyucum? 

Toplam 10 filmle mart ve nisan ayını kapatmışım.Aslında bana kalırsa bu sayı az ama o zamanlar "uh ne çok film izlemişim!" demiştim.
Yalnız şimdiden söyleyeyim sevgili okuyucu,bu gerçekten uzun bir yazı oldu.Yani demem o ki okuduktan sonra fikirlerinizi bana yorum olarak bırakın ki okuduğunuzu anlayayım.
Şimdi eleştiriyi hem bana hem size bırakıyorum.
Image result for tartüffe balkan tiyatrosu
1-Tartüffe | Tiyatro (22/03/2018)

Bursa'ya döndüğümde daha fazla sinemaya,tiyatroya hatta gidebileceğim tüm etkinliklere gitmek istiyordum.Bir arkadaşım vesilesiyle de Tartüffe'nin biletini internet üzerinden almış olduk.Tek yapacağımı gitmekti.
5.Uluslararası Balkan ülkeleri Tiyatro festivali vesilesiyle düzenlenen geniş çaplı bir etkinlik olmuş.Ben sadece sonuna yetişebilmiş oldum.Bursa'lı olanlar bilirler Ahmet Vefikteydi bu güzel etkinlik.Aslında dili Ingilizce konuşurlar diye gitmiştim fakat sonradan Bulgarca konuşmaya başladılar ve tüm tiyatroyu ara ara anlamadan,ara ara da alt yazılara bakarak geçirdik.Yine de gayet güzel,öğüt veren ve her insana babamızın oğluymuşçasına güvenmememiz gerektiğini bize göstermeyi hedefleyen bir oyundu.
Image result for the vanishing of sidney hall
2-The Vanishing of Sidney Hall | Film (23/03/2018)

Tiyatronun ardından o günler yurtta yalnız ve de yapacak hiçbir işim yoktu.Film arayışlarım arasında bu mükemmel filme rastladım.Biliyorsunuz ben her filme mükemmel demem.Fakat bu film beni gerçekten etkileyebildi.Konusundan azıcık bahsetmek gerekirse: kendi hayatında yaşadıkları kitap haline getirip bastıran Sidney Hall bir anda ortadan kaybolur ve de hiç kimse bu uluslararası tanınmış yazardan haber alamamaktadır.
Film genel olarak Flashback yaparak,bir günümüz bir geçmişi anlatarak geçiyordu.Bu ara sıra seyirici sıkacak bir özellik olsa da bence daha da merak ettirerek,daha da içine çekerek işlemişler filmi.Ara sırada da güzel espriler serpmişlerdi.Demem o ki izlerseniz bana yazın.Düşüncelerinizi merak ediyorum.

Image result for get out
3-Get Out | Film (29/03/2018)

Blogumda ara ara böyle gerilim,korku tarzı filmler paylaşıyorum fakat ben genellikle bu tarzı izlemeyi sevmeyen biriyim.Daha neşeli,romantik filmleri seviyorum.Yine de ara sıra annemle beraber  -kendisi bu tarzı izlemeyi çok seven bir insandır- televizyon başında,internete bağlanarak izliyoruz.Get Out ise Oscar adaylığıyla ilgimizi çekti ve ardından merak edip izlemeye karar verdik.Daha korkutucu bir film beklediysekte yönetmenler tarafından bize sunulan filmi de beğendik.En azından ben beğenmiştim.Fakat yine de dediğim gibi pek korku sayılamayacak bir filmdi.İzlemek isterseniz böyle bir seçenekte cebinizde bulanabilir.

Image result for ferdinand
4-Ferdinand | Animasyon (03/04/2018)

Yukarıda bahsetmiştim ya ben daha çok romantik,komedi türünü seviyorum diye.O tarzın içine kesinlikle animasyonlar da giriyor.Ara ara ruhumu beslemeleri için bu tarzı da izliyorum.Ferdinand'ta beni görsellerinin canlılığıyla ve filme ismini veren Boğa Ferdinand'tan kaynaklı da dikkatimi çekmişti.İyi ki de çekmişte izlemişim,çok tatlıydı.Eğer bir animasyon izlemek aklınıza düşürse kesinlikle size önereceğim ilklerde olacak.

Image result for rent
5-Rent | Müzikal (06/04/2018)

Erasmuta edindiğim arkadaşlarımdan biri olan Marta müzikalleri bayağı seven biri.Bende de o türe karşı bir yakınlık vardı.Kendisi de ayda bir bana müzikal öneriyor sağolsun.Geçen ayın önerilerinden olan Rent çok fazla mesaj ileten,sizi yormayan fakat çokça düşündüren bir müzikaldı.Ağlamadığımı söylersem yalan söylemiş olurum.Ağladım,çokça hemde.İnsanın ruhuna da dokunan bir müzikaldi.Onun dışında şu anda Spotify listem olsun,modum düştüğünde dinlenecek şarkılar da müzikalden bir kaç parça var. (Özellikle Take me or leave me,La Vie Bohemia,Tango Maureen,Seasons of Love)
Image result for yok oluş netflix
6-Yok Oluş | Film (12/04/2018)

Eh her listem de neredeyse bir Netflix filmi oluyor.Bu listemdeki filmde bilimkurgu,gerilim tarzında olan başrolünde Natalie Portman'ın oynadığı Yok oluş filmi.Filme çok büyük beklentilerle başladık.Başladık diyorum çünkü bu filmi de annemle birlikte izledim.Fakat ikimiz de filmin sonunda filmi beğenmeyerek kapattık.Belki de filmin iletmek istediği mesajları algılayamadık diyorum kendi kendime.Yine de görüntüleri güzeldi,o konuda yorum yapamayacağım.
Image result for secret superstar
7-Secret Superstar | Film (13/04/2018)

Şimdi BollyWood -böyle yazıldığından emin değilim- sevenler kesin bu filmi de sevmiştir.Fakat ben Hint filmlerine pek alışık olmadığım için,üzerine bir de ailecek izlediğim için bu filmi beğenemedim.Yine de iletmek istediği mesajı -kadına şiddet- sevenleri için güzel bir şekilde ilettiğini de savunabilirim.


Image result for people you may know movie
8-People you may Know | Film (16/04/2018)

Sosyal medya ve sosyal medyanın insanlara olan etkisi bir çok bilimsel araştırma konusu olduğu gibi filmlere,kitaplara,dizilere de konu oluyor.Ben sosyal medyanın insanlara etkisini gösteren filmleri,dizileri ve kitapları gerçekten seviyorum.Hele ortaya bilimsel gerçekleri de attıklarında,gösterdiklerin de bu benim dikkatimi daha da çok çekiyor.People you may know filminde de hiçbir sosyal medya hesabı olmayan bir grafik tasarımcısı bir anda arkadaşlarına olan hırsından sosyal medyaya dalıyor ki ne dalmak! Grafik tasarım ve anakarakterin becerileriyle çok hızlı bir şekilde inanılmaz bir kitleye hitap etmeye başlıyor.Genel hatlarıyla filmin konusu bu fakat izlediğinizde şok olacağınız,ürkeceğiniz ve de şaşıracağınız sahneler de barındırıyor film.Hatta bazı sahnelerinde bilimsel gerçeklerle tüyleriniz diken diken de olabilir,dikkat edin.
Image result for sessiz bir yer
9-A Quiet Place/ Sessiz Bir Yer | Film (25/04/2018)


Eğer bu filmin fragmanını ya da adını duymadıysanız şaşırırım.Çünkü Ellen'dan tutun da neredeyse Kardashian'lara kadar her gün neredeyse farklı bir şekilde dalga konusu oldu film.Eğer ben de iki kere izlemeseydim buraya geldiğimde çok sevdiğimi,bayıldığımı söyleyecektim.Ama iki kere izledim ve ikinci izlediğimde de filmin eksiklerini,saçma gelen kısımlarını fark ettim.Yine de film güzel bir gerilim filmiydi.İzlerken sinemada gerçekten gerildiğimi ve salondan bir tane bile çıt çıkmadığını hatırlıyorum.

Image result for zamanda kıvrılma
10-Zamanda Kıvrılma | Film (25/04/2018)

Sırf oyuncu kadrosu yüzünden ilgimi çeken bir filmdi Zamanda Kıvrılma.Fakat hani bazı filmler olur tamamiyle zaman kaybı gibi gelir.Ya da sizin yaşınıza cidden hitap etmez ya Zamanda Kıvrılma da benim için öyle bir film olmuştu.Ne benim zevkime hitap etti ne de konusuyla ilgimi çekti.


DİZİ


Image result for friends
1-Friends 9.Sezon,10.Sezon | Dizi 


Çok çok sevdiğim ayladır izlediğim (resmen kasım 2017den mart 2018'e kadar) Friends dizisi bitti.Aslında bitmesin diye de yavaş yavaş,tadını çıkarta çıkarta izlemiştim.Ama olcağını varmış olmuş.Normalde bu diziye iki kere daha öncelerde başlamaya çalışmıştım.Fakat bir bölüm izleyip saçma gelmiş ve de bırakmıştım.Hani derler ya "her olayın bir zamanı vardır" diye -inşallah doğru hatırlamışımdır- benim için de Friends izlemenin doğru anı Erasmus yaptığım zamanmış.İyi ki de öyle olmuş.Şimdi iki ayrı güzel anıyı birlikte anabileceğim,ki bu benim için gerçekten büyük bir mutluluk! Son olarakta eğer izlemediysen sevgili okuyucu senin için doğru zamanda başlamanı öneririm.Çünkü dizi hiç bir zaman izlemeyecek bir dizi ^^.

Image result for young sheldon
2-Young Sheldon (1.sezon/20 bölüm) | Dizi

Son iki ayın gözdesi olan dizime geldik! Tabii Friends'ten sonra,çünkü Friends'i bitirdikten sonra resmen bir boşluğa düşmüştüm.10 sezon dile kolay fakat insana zor geliyor.Dizim bittikten sonra beni güldürücek,yine de bölümleri çok uzun olmayacak izlediğimde yirmi dakikada bitirebilecek bir şeyler arıyordum.İşte o sırada yine Marta'nın mükemmel önerisiyle Young Sheldon dizisini keşfettim.
Dizi kendisini The Big Bang Theory'den tanıdığımız Sheldon Cooper'ın küçüklük halini,on yaşlarındaki ve Teksas'ta ailesiyle yaşarkenki halini gösteriyor bize.
Young Sheldon benim şu sıralardaki gözdem çünkü dizideki karakter gerçekten orijinaller,onun yanında Teksas kültürü ve aksanı da eklenince tadından yenmiyor.Düşünün ki vize zamanımda tek yaptığım şey bu diziyi su gibi içip bitirmek oldu.Pişman mıyım? KESİNLİKLE HAYIR!
Image result for waikiki kdrama
3-Waikiki (Sadece 1.bölüm) | Dizi


Beni bilen bilir,KDrama pek severim.Yine de -erasmusa bağlayacağım- son zamanlarda daha batıdaki filmleri,dizileri izlemeye başlayınca KDrama'ya vakit ayıramadım.Belki yazın yine bu alışkanlığıma dönerim,kim bilir? 


Ne diyordum,hıh bir gün Eslem'in önerisiyle de Waikiki'ye başladım.İlk bölüm de konunun pek içine giremesem de komik bir dizi olacağını anladım.Yine de beni biliyorsunuzdur umarım KDrama da ben romantik izlemekten vazgeçemiyorum.Tabii ileride Waikiki dizisine de bir şans vermeyeceğim demiyorum.


Image result for şahsiyet
4-Şahsiyet  (Sadece 1.bölüm) | Dizi

Geçen aylarda puhu tv çok güzel diziler öne sürdü.Bunlardan biri Şahsiyet idi.Fragmanıyla,hakkında da duygularımla diziye başlamak istedim.Zaten beğeneceğimi biliyordum,ki düşüncelerim doğru çıktı.Gerçekten harika bir dizi yapmışlar,ayakta alkışlıyorum kendilerini.Bunları söylüyorum ama ben sadece bir bölüm izleyebildim diziden.Eğer yurt arkadaşıma da söz vermemiş olsaydım bana kalsa tüm bölümleri hemencecik izleyip bitirirdim.Öyle olamadı.İnşallah ileriki günlerde onunla beraber izleyip bitireceğiz.

Şimdi hemen hemen sizinle tüm izlediklerimi paylaştım.Fakat arada oda arkadaşım sayesinde (yüzünden mi desem?) Sen Anlat Karadeniz ve de Ufak Tefek Cinayetlerden de bir,iki bölüm izlemiş oldum.Onları listeme eklemiyorum çünkü dileyerek ve isteyerek izlediğim diziler değildiler.Sadece aynı televizyonu paylaştığımız için oda arkadaşım izleyince maalesef dizilere benim de gözüm kaydı.Siz dilerseniz sayabilirsiniz o dizileri de.Şimdilik benim söyleyeceklerim bu kadardı.

BİR SONRAKİ YAZIDA GÖRÜŞMEK ÜZERE!

  Sevgiler,
Ecrin
Beni buralarda da bulabilirsiniz;

7 yorum:

 1. Özellikle Secret Superstar ve A Wrinkle In Time filmlerini merak ediyorum. :) Aamir Khan'a güveniyorum. :)
  Bu arada filmi beğenmemiş olsan da filmin şarkısı olan I Believe - Demi lovato, DJ Khaled şarkısını sevebilirsin, ben bayıldım! ^_^
  Emeğine sağlık! ^_^

  YanıtlaSil
 2. Tam bana göre bir yazı olmuş! :)
  Kitap da olsa tam olacaktı... :)
  Ben de beklerim bloguma, sevgiler :)

  YanıtlaSil
 3. Young Sheldon'un sadece 2 bölümünü izlemiştim ama seveceğimi anlamıştım. Sheldon'u seven bunu hayli hayli sever. Çocuk çok tatlı değil mi *-* Friends'i de yakına arkadaşım çok sever, dizi sevdalısı olmayan beni hala izletmek için uğraşır :D Bu sene izleyeceğim diye söz verdim ama bakalım :D

  YanıtlaSil
 4. hımmm vanishin, ferdinand, rent, bunları not aldım. sadece secret superstar izlemişim. friends biricik yaaa :) şahsiyet duymadım, young sheldon izleyebilirim :) ayyy şeyi izlesenee yaaa, skam :)

  YanıtlaSil
 5. bu postu sık kullanılanlara ekleyeyim bari :D dönüp bakılası , teşekkürler

  YanıtlaSil
 6. Benim pek dizi kültürüm yok ama bu kadar paylaşımdan sonra bir dizi izlemeye başlasam mı diye düşünmedim değil. Ben bu hafta sonu kendime iyilik yapıp, oğlumu ve eşimi de bir sinemaya gideyim. Sanırım iyi gelecek.

  YanıtlaSil
 7. Yok oluş filmini ben de beğenmemiştim ama sonuna kadar izledim. Hiçbir şey de anlamadım.

  YanıtlaSil

 
FREE BLOGGER TEMPLATE BY DESIGNER BLOGS