Almodovar Teoremi - Antoni Casas Ros | Kitap Yorumu

16 Haziran 2018 Cumartesi

16180223
Kitabın Adı: Almodovar Teoremi 
Orjinal Adı: Le théorème d'Almodovar
Yazarın Adı: Antoni Casos Ros
Yayınevi: Sel Yayıncılık 

Bir gece aniden yola fırlayan bir geyik, korkunç bir trafik kazası, kazada ölen bir sevgili, yok olan bir yüz, uçup giden hayaller, yalnız, düşünerek geçirilen yıllar ve aşkla, cinsellikle, edebiyatla yeniden, yepyeni bir hayat... Hayatını internetten matematik dersleri vererek devam ettiren Antoni Casas film yapacağını hayal eder. Gerçekle gerçeküstü, kurmacayla otobiyografik olanın arasındaki çizgiler yavaş yavaş silinir. Almodovar'ın "yüzü olmayan adama" en güzel hediyesi ise genç transseksüel Lisa'dır. Bir yandan edebiyat, bir yandan aşk, inzivaya çekilmiş yazarı "başka bir şenliğe" çağırır. İçinde yaşadığımız dünyaya dışarıdan, çekildiği inzivadan bakan yazarın gözlemleri ise oldukça çarpıcı. Yüzün, şeklin, görünüşün her şey olduğu bir dünyada, Almadovar Teoremi "çirkinliği güzelliğe çeviren bakışın gücü" üzerine kurulu.

Otobiyografiyle kurmacanın, edebiyatla sinemanın, matematikle şiirin, fizikle müziğin, Newton'la Almadovar'ın iç içe geçtiği Almadovar Teoremi, 2008'de İspanya'da en iyi roman seçildi.  

MERHABALAR!
  Öncelikle küçükten büyüğe hepimizin Ramazan Bayramı mübarek olsun! Umarım hepimiz güzel bir bayram geçiriyorsunuzdur.Ben de size bayram şekeri ikram edemediğim için düşündüm ki sizinle okuyup beğendiğim bir kitabı paylaşabilirim.Yine geç paylaşsam da (martta okuyup bitirmiştim) en azından her yorumu girmeye çalışıyorum.Kendimi de böyle avutabiliyorum arkadaşlar ne yapalım...
  Bursa kitap fuarı videomda bahsetmiştim,Sel Yayıncılıktan bu sene çok fazla kitap aldım.İçlerinden biri de Antoni Casos Ros'un yazdığı Almodovar Teoremi'ydi.Antoni Casos Ros'tan aldığım tek kitap bu da değil.Diğer kitaplarını da satın alma fırsatına eriştim.İnşallah onları da okuyup yorumlayacağım.

  Yaşadığı trafik kazasından sonra matematik kariyerine son verip yazar olan Antoni Casas Ros'un ilk romanı Almodovar Teoremi.Bu kitabın 2008 yılında İspanya da en iyi roman seçilmesinin ardından başka dillere de çevrilmiş ve yazar başarılı olduğunu anlayınca Enigma ve Son Devrimin Güncesi ile yazılarını yayınlatmaya devam etmiş.Şimdilik Türkçe'ye çevrilmiş üç kitabı var fakat Sel Yayıncılık'ın listesinde olan bir kitapları daha varmış.
  Almodovar Teoremi ise roman olmasına rağmen çok ince (yüz küsür sayfa) ve de hikaye ile deneme tarzının karışımı ile yazılmış.Kitabı okurken sayfaları çevirirken farklılığını,yazarın düşüncelerinin eşsizliğini hissediyorsunuz.Almodovar Teoremi Antoni Casas Ros'un yaşadığı trafik kazasını,çocukluğunu ve yaşamının değişik evrelerini anlatıyor.Az önce dediğim hikaye ile deneme tarzına böylelikle bir de biyografi eklenmiş oluyor.
  Yazarın hayatını açık açık okumakla birlikte,kurgusal öğeler de okuyoruz kitabın içinde,en azından bana öyle gelmişti.Doğruluğunu ve de yanlışlığını bilemiyorum.Yine de Antoni Casas Ros'un nasıl trafik kazası geçirdiğini,nasıl tüm hayatının yıkıldığını,annesiyle babasının o küçük yaştayken boşanmasını ve böylelikle İtalya'ya nasıl taşındıklarını ve hayata küsmesiyle,hayatla barışmasını anlatıyor.

 Açıkçası ben okurken kitabı çok sevdim.Dilinin hem yalınlığı hem de Antoni Casas Ros'un düşünceleri,anlatım tarzı beni etkiledi.Bir insanın yaşamı böylesine trajikken,onun hayata çoğu insandan farklı ilerlemesi de ilgimi çekti.Diğer yandan kitap bende,beni huzursuz eden,adını koyamadığım hisler de uyandırdı.Yine de sonunda,bitirdiğim de aklımdaki düşünceleri huzursuzluğu soru işaretleriyle değiştirmeyi başardı Antoni Casos Ros.Bence bir yazarda aranması gereken önemli özelliklerden biri de bu,duygularınızı değiştirebilmeleri.
  Demem o ki Almodovar Teoremi günümüzde okuduğunuz çoğu kitaptan daha eşsiz bir kitap.Yanlış anlamayın kesinlikle diğer kitaplara kötü söz söylemiyorum.Fakat bu kitap sizi düşündürüp,sizin duygularınızı değiştirebiliyor.Anlayacağınız benim kitap okumayı sevmemdeki temel taşları bana geri veriyor.
  Eh benim bu günlük söyleyeceklerim bu kadardı.Sizin kitapla ilgili düşünceleriniz neler? Kitaplığınızda bekliyor mu Almodovar Teoremi? Yahut almayı,okumayı düşündünüz mü bu yorumdan sonra? 

BİR SONRAKİ YAZIDA GÖRÜŞMEK ÜZERE!

  Sevgiler,
Ecrin
Beni buralarda da bulabilirsiniz;

6 yorum:

 1. Kitabın konusu çok güzelmiş, bu yorumdan sonra almayı düşünürüm. Zaten şu an en orijinal kitaplar Sel'den çıkıyor. Hayırlı bayramlar :)

  YanıtlaSil
 2. İyi bayramlar Ecrin! Kitabın kapağı da çok hoşuma gitti benim. Listeye ekliyorum kuzum. Bu aralar ayrı bir güzel yorumlar yazıyorsun amaa dikkatimden kaçmadı *.*

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Eğer ileri de okumayı düşünürsen belki ben de seninle beraber okurum,yeniden keşfederim kitabı Fatma,ne güzel olur!
   Ve çok teşekkür ederim,normalden daha fazla vakit ayırıyorum yorumlara şu sıralar belki de ondandır.Mutlu oldum *-*

   Sil
 3. Yeni açtığım kişisel bloğuma desteğinizi ve önerinizi bekliyorum! Sevgiler.B
  www.benirva.blogspot.com.tr

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Tabii ki! Yeni bloggerlara destediğimi esirgemem! Takibe aldım ^^

   Sil

 
FREE BLOGGER TEMPLATE BY DESIGNER BLOGS