Jane Eyre - Charlotte Brontë | Kitap Yorumu

6 Temmuz 2018 Cuma


Kitabın Adı: Jane Eyre
Orjinal Adı: Jane Eyre
Yazarın Adı: Charlotte Brontë
Yayınevi: Can Yayınları

On yaşında öksüz kalan Jane Eyre, kendisini hiçbir zaman sevmeyen, ancak kocasının vasiyeti üzerine bakımını üstlenen yengesiyle zor bir yaşam sürmektedir. Gönderildiği katı kuralları olan yatılı okulda (aslında Charlotte Brontë'nin bir yılını geçirdiği Lancashire'daki okuldur) kötü günler geçirir. Ancak Jane Eyre, Charlotte Brontë kadar şanslı değildir; okulda on yıl kalır ve öğretmen olarak mezun olur. Edward Rochester'ın malikânesinde mürebbiye olarak iş bulur. Evin gizemli efendisi Rochester'e âşık olur; ancak onu hayal bile edemeyeceği zorluklar ve acılar beklemektedir.
XIX. yüzyıl İngilteresi'nde, her türlü tutuculuğun kol gezdiği Victoria döneminde geçen Jane Eyre, birçoklarınca kadın hak ve özgürlüklerine sahip çıkan ilk romanlardan biri olarak kabul edilir. Yazarı Charlotte Brontë'nin yaşamından izler de taşıyan roman, hayatın sillesini yiyen yapayalnız bir genç kızın güçlü bir kadına dönüşmesinin öyküsüdür.
Jane Eyre, yalnızca kadının erkek egemen toplumdaki konumuna gözüpek yaklaşımıyla değil, güçlü ve tutkulu anlatımıyla da edebiyata yenilikler getirmiş bir öncü kitaptır.

MERHABALAR!
  Temmuz ayına hızlı bir giriş yapmış olmak isterdim.Fakat öyle olmadı.Daha çok Haziran ayının hızlı gidişatı temmuz da durdu.Ve ben daha haziranda ya da mayısta okuduklarımı buraya sırasıyla yazabilmiş ve de sizinle paylaşabilmiş değilim.O yüzden yavaş yavaş programımı oturtmaya çalışıyorum ve bomba gibi geri gelmeyi istiyorum! 

  Bursa kitap fuarından aldıklarım videosunda Jane Eyre'i aldığımı sizinle paylaşmıştım.Ardından kendimi tutamayıp Gözde'nin yorumuyla okumaya başladım.Kitap birazcık kalın olduğundan (600 küsür sayfa) yavaş ilerledim ve o sırada da finallerim vardı.AMA AMA o kadar güzeldi ki! Hele kitap bittikten sonra Edward Rochester'ın ve Jane Eyre'in aşkını düşünmeden edemedim..Aşkları öyle saf,öyle tutkuluydu ki sizi tamamiyle içine çekiyordu.
Tabii kitabı beğenmemin tek sebebi Jane'in Edward Rochester'a olan aşkı değildi.Kitabı okumama ve ona derinden bağlanmama sebep olan şey Jane'in yaşamı,sağlam karakteriydi ve sayamayacağım kadar neden...

  Kitabın konusundan kabaca bahsetmem gerekirse; Jane Eyre küçük yaşta annesinin ve babasının ölümüyle öksüz kalmıştır.Ve de dayısı öldükten sonra da yengesiyle ve onun zalim davranışlarıyla yaşamak zorunda kalır.Bu sadece yaşadıklarının bir kısmıdır.Jane'in başına talihsiz bir sürü olay gelir.Yengesi onu yatılı okula gönderir ve ardından Jane küçücük yaşında hırslanıp bir öğretmen olmaya karar verir.Bundan sonra da hayatında yaşayacağı her şey sıra sıra başına gelicektir.

  Büyük ihtimalle siz de benim gibi kitabın kapağında klasik yazdığı için önyargıyla yaklaşacaksınız güzelim kitaba.Yine de önyargılarınızı bırakıp bir yüz sayfayı okumanızı öneririm.Çünkü yukarıda saydığım nedenlerden kaynaklı ve de Jane'e bağlanacak olmanızdan kaynaklı kitabı elinizden bırakamayıp her yerde okumak isteyeceksiniz.Eğer benim kadar severseniz de kitabı bitirmenizin üzerinden bir hafta geçtiği ve başka şeyler okuduğunuz halde hala Charlotte Bronte'nin yazdığı Jane Eyre karakterini ve başından geçenleri düşüneceksiniz.
Şahsen Jane benim edebiyat dünyasında ilham aldığım kadın karakterlerden biri oldu.Sanırım bundan sonra kendime ara ara "Jane ne yapardı?" diye sorucam.

Biraz kısacık bir yorum olduğunun farkındayım.Yine de sizinle görüşmek,konuşmak güzeldi.

BİR SONRAKİ YAZIDA GÖRÜŞMEK ÜZERE!

  Sevgiler,
Ecrin
Beni buralarda da bulabilirsiniz;

5 yorum:

 1. Kitabı almıştım ama henüz okuyamadım. Tatil kitaplarımın arasına çıkarayım bari. Hatırlatma için teşekkürler :)

  YanıtlaSil
 2. Bu aralar klasik kitaplar okuma isteğim tavan yapmış durumda. O yüzden senin sevmene çok sevindim. Ben de listeme ekleyeceğim o halde :)

  YanıtlaSil
 3. O kardeşlerin eserleri. Benim için ders anlamlı da :)

  YanıtlaSil
 4. Great post , I'm following you please follow me too
  www.makeyourfashionchoice.blogspot.com

  YanıtlaSil
 5. Jane Eyre'i ben de çok seviyorum. Hatta okuduktan sonra çevremdeki insanlara da -galiba azıcık zorla- okutmuştum :)

  YanıtlaSil

 
FREE BLOGGER TEMPLATE BY DESIGNER BLOGS