Fareler ve İnsanlar - John Steinbeck | Kitap Yorumu

14 Temmuz 2019 Pazar

Image result for fareler ve insanlar
Kitabın Adı: Fareler ve İnsanlar
Orijinal Dil: Of Mice and Men
Yazarın Adı: John Steinbeck
Yayınevi: Sel Yayıncılık* 


George ve iriyarı saf arkadaşı Lennie, yersiz yurtsuz kişilerdir. Dünyada sahip oldukları tek şey, aralarındaki dostluk ve kendilerine ait bir araziye sahip olma hayalidir... İki arkadaş, hayallerindeki arazi için gereken parayı biriktirmeyi planlamaktadır. Ama bir çocuğun zekâsına, aynı zamanda da korkunç bir güce sahip olan Lennie'nin başı sürekli derde girmektedir. Ve bu kez yine belaya bulaştığında, George'un çabaları arkadaşını kurtarmaya yetmeyecektir...
Yalnızlığa terk edilmiş, umarsız insanların öyküsü…

MERHABALAR!
  En son sizinle  John Steinbeck'in İnci adlı kitabının yorumunu paylaşmıştım. O zamandan beri kollarımı sıvayıp, Fareler ve İnsanların yorumunu girmeyi sabırsızlıkla bekliyordum. Fakat ne zaman yorum için otursam içime bir sıkıntı düşüyordu. O yüzden bu sefer o sıkıntı düşse bile sizinle bu mükemmel kısa öykünün ya da kitabın yorumunu paylaşmaya karar verdim. 

  Eğer John Steinbeck'ten daha önce hiçbir kitap okumadıysanız yazarın anlatım tarzının gayet yalın olduğunu, cümlelerinin anlaşılır olduğunu ve de konu olarak kitaplarında kullandığı kişilerin hepsinin halktan insanlar olduğunu belirtmem gerekir. Halktan insanlar derken demek istediğim: resmen taşı sıkıp suyunu çıkartan, günlerce eve ekmek getirmek için en kötü durumlarda bile çalışan kişiler. Hatta bu kişileri günümüz Türkiye'sinde veya etrafınızda da görmeniz çok mümkün. Tek yapmanız gereken gözlerinizi açıp iyice etrafınıza bakmak. 

"En iyi planları fareler ve insanların
Sıkça ters gider..."
  Fareler ve İnsanların konusu ise kabaca George ve resmen cüssesine bakılarak yargılanan fakat içinde bir bebek masumiyeti taşıyan Lennie'nin yaşadıkları. Konu ne kadar bu şekilde gözükse de içerisinde çok fazla duygu ve de masumiyet barındırıyor. 

  Ben Fareler ve İnsanlar'dan önce yine aynı yazardan İnci adlı kitabı okumuştum ve aşağı yukarı neyle karşılaşacağımı biliyordum. Fakat Fareler ve İnsanlar'ı okumaya başladığımda resmen tüm duygularım yerle bir oldu. Böyle kısacık bir öyküden bu kadar yoğun duygular almayı, ağlamayı kesinlikle beklemiyordum. Öykü boyunca George'a yer yer acıyıp, çoğunlukla taktir ettim. Öte yandan Lennie'ye kitabı okuduğum süre boyunca, ve hala o kadar üzüldüm ki kelimelere dökemiyorum. 

  İki taşralıyı anlatan, fakat daha çok insanlar tarafından ezilen, gerçekten yanlış anlaşılan Lennie'nin hikayesi okuduğunuzda sizi sarsıcak. Eğer okuduktan sonra ağlayacak bir omuz ararsanız ben buradayım ve sizi dinlemeye hazırım. 

BİR SONRAKİ YAZIDA GÖRÜŞMEK ÜZERE!

  Sevgiler,
Ecrin
Beni buralarda da bulabilirsiniz;
Youtube Kanalım (YENİ VİDEO VAR!)

12 yorum:

 1. Lennie'ye çok üzülmüştüm ben de :((

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. İnsan düşündükçe Lennie'ye tekrar tekrar üzülüyor..

   Sil
 2. Güzel bir paylaşım... teşekkürler..

  YanıtlaSil
 3. Yıllar önce okuduğum ve yakınlarda tekrar okumak için büyük istek duyduğum bir kitap.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ben de yakınlarda tekrar okumak istiyorum. İnsanın içine işleyen bir kitap olduğunu da düşünüyorum.

   Sil
 4. Gerçekten çok güzel bir kitap.

  YanıtlaSil
 5. Blogunuzu takipteyim bu da benim blogum bilgininpenceresi.blogspot.com reklama da tikladim

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Teşekkür ederim ve ben de geridönüş sağlıyorum :)

   Sil

 
FREE BLOGGER TEMPLATE BY DESIGNER BLOGS