Suratsızlar - Derek Landy (Dedektif Kurukafa #3) | Kitap Yorumu

12 Ekim 2013 Cumartesi
Kitabın Adı : Suratsızlar
Orjinal Adı : Faceless Ones
Serinin Adı : Skulduggery Plesans -Dedektif Kurukafa (#3)
Yazarın Adı : Derek Landy
Çevirmen : Barbaros Bostan
Yayın Tarihi : Şubat 2012 (Türkiye)
Sayfa Sayısı :  380
Tür : Macera , Genç


Ve okuyalııı aylar haftalar yıllar olalı kitapla karşınızdayım ! Önceki yazılarımda da dediğim gibi ben üşengeç değilim.Sadece ıı şey sanırım üşengecim.Olsun arkadaşlar bu da kanımızda genlerimizde var.Zamanla DNA'm değişirse ancak o zaman kurtulabilirim bu üşengeçlikten.Yine de iyi tarafından bakalım.Sonunda yorumu yazıyorum değil mi ? AM I RIGTH ? 

Yoruma geçiyorum artık tamam.


İkinci kitaptan sonra ara verip okumuştum serinin üçüncü kitabını.İkinci kitabında ne kadar etkilendiğimi upuzuun bir yorumla anlatmıştım -şimdi dönüp baktım da çok uzun değilmiş- ama bu kitap kesinlikle çook çok güzeldi ! Hem komikti hemde arasına çook az romantiklik serpiştirilmişti.Ve Derek Landy'den beklendiği gibi bolca aksiyon vardı.


İkini kitapta bildiğiniz üzere bir sürü olay gerçekleşmişti.

Büyücüler öldürülmüş yerine yeni bir baş büyücü geçmişti.-ki hepimiz sinir olduk bu duruma !- Dedektif ve Valkyrie artık Tapınak görevlileri değildiler.Çünkü yeni baş büyücü tapınaktan onları uzaklaştırmıştı.Malesef her şeye bir cevabı olan Dedektifimiz bile buna cevap verememişti ! Ve Ghastly ! Toprağın gücünü kullanarak kendini bir heykele çevirmişti.Şimdi hatırladınız mı olayları yavaş yavaş ? Tamam o halde bu kitabın tüm kitaplardan heyecanlı olucağını anlamış olmanız lazım zaten.Kurukafa omzunu silkti."Sanırım  hayatta verdiği kararları sorguluyor.Bakıyorum da , cesedi kurtarmışsın."
"Evet artık tamamen ölü."
"Cesetler genelde öyledir."

Her kitapta olduğu gibi bu kitapta da bir sürü yeni karakter eklenmişti.Derek Landy'nin sanırım bu özelliğini çok seviyorum.Çeşitlilik çok ve asla bir karakteri diğer karaktere benzetmiyor ! Ve gelen karakterlerden bir tanesi gözüme girdi diyebilirim.


"Senin yaşındakilerinin sorunu nedir biliyor musun Valkyrie ? "
Valkyrie umutla "Çok mu güzeliz?" diye sordu.
"Sonsuza kadar yaşayacağınızı düşünüyorsunuz.Sonuçları düşünmeden kendinizi ateşin ortasına atıveriyorsunuz.Sen daha on üç yaşındasın..."


FLETCHER RENN ! Ah Valkyrie yerine olsam dünyayı kurtarmayı iyi adamlara bırakıp bu komik ışınlayıcıyla güzel bir hayat sürerdim.Malesef ki kızımız pek güzel hayatları sevmiyor.Ya da mutlu sonla biten hayatları bunu birinci kitapta da kendini tehlikeye atmasıyla öğrenmiştik zaten.Pardon söz etmeyi unuttum sanırım kitap Fletcher üstünde dönüyordu.Çünkü biirii -söylemiyiceğim ısrar etmeyin!- ışınlayıcıların hepsini öldürmüştü.Ve sona kim kaldı bilin bakalım ? 17 yaşındaki bir çocuk.Evet evet tahmininiz doğru o kişi Fletcher Renn.

Tanith , "Sana zarar vermeyecekler , " dedi."Sana ihtiyaçları var."
Fletcher başıyla onayladı."Bu iş bitince birlikte kahve içmeye gider miyiz ? Beni tanımaya başlarsan çok seveceksin.Ben kendimi yıllardır tanıyorum ve çok seviyorum."


Bir diğer olay daa Valkyrie'nin Eskiler'in kanını taşıması olayı.İkinci kitapta bolca bundan söz edilmişti.Bu kitapta ise Eskilerin ne kadar büyük insanlar -yaa da büyücüler mi demeliyim ?- olduğunu görüyoruz.Valkyrie'nin dünyayı kurtarması da eh teşekkürler Steph.İyi işti.YYalnız depresyondan çıksan diyorum ? Olmaz mı ? Hiç mi ? Peki :( 

Spacegrace kızı umursamadı."Beni nereye götürüyorsunuz ? Sorgu odaları bu tarafta değil.Benden ne istiyorsunuz ?"
"Bizimle geliyorsun çünkü sen harika birisin."
Spacegrace'in adımları yavaşladı ve yüzünden bütün kan çekildi."Beni idam edeceksiniz, değil mi ?"
Kufukafa "Seni idam etmeyeceğiz ," dedi.
"O zaman bu gizlilik niye.Ah, Tanrım , beni idam edeceksiniz."
(en çok gülünen kısımlardan biridir.)

Size hem küçük bir hatırlatma yaptım hemde üçüncü kitapla ilgili kısa kısa bilgiler verdim.Tekrar okudum da hiç spoiler yok !
Spoiler vermemeye dikkat ediyorum malumunuz şu aralar hep kitaptan öylesine yoğun spoiler yiyiyorum ki kendim şaşırıyorum.Hem sadece kitaplardan da değil , dizi-filmler de buna dahil.Konudan sapmıyorum tımam.
Üçüncü kitapla ilgiili şöyle bir düşünceniz olmuştur umarım ki eğer olmadıysa bile hemen okumanızı tavsiye ediyorum.Daha da kötüsü seriye başlamadıysanız hemen okumanızı şiddetle öneriyorum.Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

 
FREE BLOGGER TEMPLATE BY DESIGNER BLOGS