[1.GKK Okuma Etkinliği] Masumiyet Çağı - Edith Wharton | Kitap Yorumu

10 Nisan 2014 Perşembe

Kitabın ADI : Masumiyet Çağı
Yazarın ADI : Edith Wharton
Yayınevi : Altın Bilek
Tür : Dram,Romantik,Tarihi Aşk
Amerikan Edebiyatının kendisi de bir roman kahramanı gibi "büyük" bir hayat yaşamış önemli romancısı: Edith Wharton. Gerçek romanlar çağı 19. yüzyılın, o romanı roman yapan her şeyi içeren "büyük" romanlarından biri daha... Henüz gururun, onurun, aşkın ve tutkunun parayla kirletilmediği bir yüzyılın, bugün artık hatırlayan kimsenin kalmadığı, Beşinci Cadde'deki bahçeli villalarda, Avrupa kıyafetli beyefendilere beyaz eldivenli uşakların hizmet ettiği, unutulmuş bir New York'un romanı...Bu çağ romanını, ancak "büyük" atmosfer filmlerinin yaratıcısı Martin Scorsese beyaz perdeye aktarabilirdi... öyle de oldu. Filmde, Daniel Day-Levis, Winona Ryder ve Michelle Pfifer oynadı.


Merhabalar canlarım !
İlk okuma etkinliğimizle karşınızdayız.Son gün ve son yorum benden.Çok harikayım değil mi ? Son yorumu alıyorum ki haftayı açamadım bari turu kapatayım -ehehehe- 

Aslında konuşma faslını uzatırdım ki beni biliyorsunuz konuya girmeden önce bin bir tane kitapla ilgilisiz şey söyler sonra konunun kitap olduğunu hatırlar ve de onunla ilgili de iki saat dedikodu yaparım.Bu sefer acelem olduğu için yazıyı da yorumu da kısa tutucam malesef ki.

Öhüm yoruma geçeyim o halde.
Kitabımız Newland Archer'ın May'i yani aradığı kadını bulduğunu zannetmesiyle kitabımız başlıyor.May Archer'ın hayalini kurduğu kadın tipi.Daha doğrusu hayalini kurduğu kadın olabilecek biri.Archer ise May için tamamiyle mutlu olmanın yolu.Bu iki birbirisi için yaratılmış insanın nişanlarını duyurmaları ile olaylar başlıyor.Ve kitaba bir karakter daha ekleniyor : Kontes Olenska.Namı değer Ellen Olenska.New York'un ayıpladığı,sürekli dedikodusunu yaptığı ama her operada her etkinlikte aranan bir bayan.Evli ama o şartlarda New York'un o yaşantısında boşanmayı göze alabilecek biri.Aynı zamanda Archer'ımızın May'inin kuzeni.Ve Archer'ın aşık olacağı hayalini kuracağı kadın.Sakın spoiler verdiğimi zannetmeyin.Kitabın ilk 20. sayfasında anlıyorsunuz bu olayı.O yüzden rahatlıkla okuyabilirsiniz kitabı.


Huh konuyu azıcık da olsa çıtlattığıma göre dedikoduya başlayabilirim ! Ne dersiniz ?

Öncelikle kitap boyunca May'den,Archer'dan nefret ettim.Nedense birbirlerine tam uyduklarını düşünmekteyim.Yazar tam uygun karakterler kurmuş kendi hayal dünyasında.Bir başka konu da benim klasiklere karşı duyduğum ön yargı.Roman okumayı seviyorum tabi ki ama bunun içine klasikler girince "ohhh yoo" tepkisi de giriyor tabii ki.Ondan sonra da elimde sürünen bir türlü bitmeyen bir kitap çıkıyor ortaya.Yalnız bu kitapta tarihi aşk  oluncaa iş farklı bir boyuta taşındı.

Şahsen ben kitabı Madam Bovary'ye benzettim.Nedense Madam Bovary'i bitirdiğimde içimi büyük bir hüzün kaplamıştı.Bu kitapta da öyle olucak diye çok korktum.Hiç bir şey söylemeyeceğim Madam Bovary'i okuyanlar sonunu düşünüp bu kitapla ilgili bir çıkarımda bulunabilirler.Olmaz okuyucu oh yo merak etmelisin ! Merak etmelisin ki okuyup dedikodu yapabilelim ! :D 

Yalnız vaktim kısıtlı derken almış daha da konuyu nereye taşımışım neyse ne diyordum huh Kontes Olenska namı değer Ellen kitap boyunca en üzüldüğüm karakter oldu.Kadınların hakları konusunda hassas biri olarak hep kitap boyunca Olenska'yı tuttum.Ama ama ben kimim ki beni kim umursasın ki ? Tabi ki Kontes'te umursamadı.Sonucu çok büyük şeyler doğursa da başkalarını dinledi.Ama ben dememiş miydim "HAYIIIR YAPMAA" diye demiştim.Haklıyım arkadaşlar.Alkış lütfen.

Özür dilerim okuyucu vaktim kısıtlı derken ciddiydim.Uçmam gitmem gerekiyor ve başka bir yazıda umarım Altın Bilek desteğiyle -Kendilerine çok teşekkür ediyorum/z- başka bir yazıda -okuma etkinliğinde görüşmek üzere ! 

2 yorum:

  1. bende okumayı çok isterim jale bolat

    YanıtlaSil
  2. Okunabilir bir kitaba benziyor, merak ettim açıkçası!

    YanıtlaSil

 
FREE BLOGGER TEMPLATE BY DESIGNER BLOGS