Kocan Kadar Konuş - Şebnem Burcuoğlu | Kitap Yorumu

5 Eylül 2014 Cuma

Adı : Kocan Kadar Konuş
Yazarı : Şebnem Burcuoğlu
Yayınevi : Dex Plus
Tür : Romantik Komedi
"Türkiye'de kadınların DNA'larına kodlanmış olan evlenme saplantısı, ne yazık ki bizim ailede daha yoğun. Millete ailesinden genetik miras olarak mavi göz kalır, bize bu evlenme saplantısı kalmış. 'Sinek kadar eri olanın dağ kadar feri olurmuş' atasözü, anneannem Peyker'in lafıdır. Yani o sözü söyleyen ata, bizzat benim anneannem.Sözün özü, kocan varsa varsın, yoksa da geçmiş olsun. Hele ki bir de 30'una gelip de bekâr kaldıysan bu dünyada yatacak yerin yok!"

Evli misin?Ya nişanlı?Sevgilin var mı?O da mı yok!Yaş kaç?Hmm. Anlaşıldı.

Sen en iyisi bu kitabı bir oku. Yalnız değilsin Türk kızı! Senden çok var -ay bunu da yanlış anlayıp trip atarsın sen şimdi. Yok, öyle demek istemedik. Ailen, çevren, eşin-dostun-arkadaşınkankan, hepsi evlilik lafı ediyor değil mi? Ama zor iş.Koca bulmak ÇOK zor iş arkadaş…
Merhabalar sayın blogger ahalisi ve araştırmacı arkadaşlarım.
Hazır yaz ayları son bulmaya yüz tutmuşken ve herkes evleniyorken peş peşe her akşam düğünlere giderken dedim Kocan Kadar Konuş'un yorumunu yazma vakti gelmiştir geçiyordur bile.

Kitabı mayıs ayında okuduğum düşünülürse üstünden yaklaşık üç ay geçmiş.Hala kendimi zorlayıp yorum yazmaya çalışmama gülebilirim ama gülmeyeceğim çünkü şu an kitabı tüm netliğiyle hatırlıyorum.En azından okurken hissettiklerimi.Kitaba başlama sebebim kesinlikle Bir Kitap Delisi'nin okumaya başlaması ve "hemen oku hızlı okunuyor biter,çok da eğlenceli" demesi oldu.Bende direkt elime aldım ve kitaba başladım.Açıkcası gerçekten ne zaman başladığımı ve ne zaman bitirdiğimi bilemedim.Elime aldığım zaman kitap kah gülerek kah "hayııır bunu yapmış olamazsın Efsun!" dememle geçti.Sonunda da "Aferin be kızım ! Demek ki neymiş yapılabiliyormuş !" oldu.

Eğer hazırsanız kitabın kısa bir özetini geçicem size.

Efsun her kitap canavarının olduğu gibi kitap okumayı seven biri.Ama yaşı biraz geçmiş biri en azından annesine,kız kardeşlerine,halasına,anannesine,apartmandaki teyzelere göre.Yalnız Efsun yaşının geçtiğini düşünmüyor ta kiiii kuzeninin evleneceği haberini alana kadar.Bilin bakalım kuzeninin evleneceğini duyduğunda neden üzülüyor ? Kuzeni ondan küçük olduğu için ! Ardından hiç yapmam diyeceği şeyleri yapmaya ve süslenmeye başlıyor.Facebook,twitter'la tanışıyor.Bir erkeğe ne zaman mesaj atması gerektiğini öğreniyor.Ne zaman umursamıyormuş gibi yapacağını öğreniyor.Ve bunları en olmadık kişinin üstünde deniyor.Gençlik aşkının üstünde ! Ardından ne mi oluyor ? EH YOK ARTIK ! Bunu da mı ben anlatayım alın,okuyun,görün,gülün diyorum.

Açıkcası Efsun'a ara ara sinir oldum.Neden diye sorarsanız; yapmam dediklerimi onun gibi yaptığım için kendimde bir Efsun gördüğüm için.Yalnız son ana kadar iyi ki pes etmemişim diyorum.Çünkü sonu buna değerdi gülmeye eğlenmeye değerdi.

Sonuç parafrafına geçip son sözlerimi söylemeye hazırlanıyorum.Demem o ki arkadaşlar eğer eğlenmek,gülmek istiyorsanız çok üzgün bir moddaysanız okuyabileceğiniz bir kitap "Kocan Kadar Konuş" KKK desem çok mu komik olur ne dersiniz ? Eğer boş vaktiniz varsa elinize KKK'yi tutuşturur otur oku deriim.Ama boş vaktiniz varsa boş vaktiniz yoksa marş marş test çözmeye,çalışmaya !

XOXO

1 yorum:

  1. Merhaba :)
    Türkiye'nin ilk çoklu sosyal alışveriş platformu buypasa.com çok yakında açılıyor; kitap, dergi, kitaplık gibi birçok kategoride inanılmaz indirimler sizleri bekliyor. Detaylı bilgiye http://sanalpazar24.net adresinden ulaşabilirsiniz.

    YanıtlaSil

 
FREE BLOGGER TEMPLATE BY DESIGNER BLOGS