Efsane - Marie Lu | Kitap Yorumu

14 Aralık 2014 Pazar


Kitabın Adı : Efsane 
Orjinal Adı : Legend
Serinin Adı : Legend (#1)
Yazarın Adı : Marie Lu 
Yayınevi : Pegasus 
Tür : Distopya
Gerçek, Efsane'ye dönüşecek

Bir zamanlar Amerika Birleşik Devletleri'nin batı kıyısı olarak bilinen yerde şimdi Cumhuriyet adında, komşularıyla sürekli savaşan bir ülke vardır. Cumhuriyet'in seçkin sınıfından gelen on beş yaşındaki üstün yetenekli June, askerî bir dehaya sahiptir. İtaatkâr, hırslı ve kendini ülkesine adamış bu genç kız onun uğruna her şeyi yapmaya hazırdır. Fakir bir aileden gelen on beş yaşındaki Day ise ülkenin en çok aranan suçlusu ve bir devlet düşmanıdır. Kendisi gibi asker olan ağabeyi Metias öldürülünce June, Day'in peşine düşer. İnandıkları şeyler uğruna savaşan bu iki gencin kesi?en yolları, onları Cumhuriyet'in karanlık sırlarına götürecektir.

Merhabalar sayın okuyucu ! 
  Herkesin okuduğu,yorumladığı ayıla bayıla bahsettiği bir kitabı sonunda bende okuyabildim.Okuyabildim ama yorumunu yazmaya üşendim.Ki kitabı ilk çıktığı zamanlarda almış olmama rağmen.Şu aralar yorum yazmadan sorun yaşıyorum nedense.Kusura bakmayın o yüzden gecikiyor hep yorumlar.Bir de üstüne ygs-lys meselesi eklenince yorumlar iyice gecikiyor.Ve gördüğünüz üzere ilk okuduğum zamandan bu yana neredeyse üç ay geçmiş olmasına rağmen Efsane'nin yorumunu yeni yazabiliyorum.


  Öncelikle kitaptan başlayayım konuyu azıcık çıtlatayım size.Efsane bir distopya romanı, olaylar Cumhuriyet adında bir devlette geçiyor.Cumhuriyet çok güçlü,Cumhuriyet'in içindekiler şanslı ama Cumhuriyet'in düşmanları o kadar şanslı değiller.

  Kitabımız Day ve June'un ağzından anlatılıyor.Biri az önce dediğim gibi o kadar şanslıyken diğeri o kadar da şanslı değil.Aslında ikisinin de kendince farklı ve aynı yönleri var.İkisi de ailesini kaybetmiş -neredeyse- ve ikisi de yalnız.İkisi de üstün zekalı ve ikisi de Cumhuriyet'e karşı ve aslında Cumhuriyet'in yanında.Ve iki ana karakterimiz de hiç beklenmedik olaylarla karşılaşıyorlar.


Kitabı nasıl anlatacağımı bilemiyorum.O kadar tadı damağınızda kalan bir kitaptı ki bitince "bu muydu bu kadar mıydı devamı nerede ?"diyorsunuz.Tabii ben kitabı aldığımda ve okuduğumda Efsane yeni çıkmıştı.Şimdi ikinci kitabı "Deha" da raflarda.En kısa zamanda alınacaklar listemde bekleniyor.


Kitabın kendi tarafımdan yorumuna gelirsek;
Açıkcası ben bazı kısımları şu Virüs'lü filmlere benzettim.Tamam kitap yine güzeldi,iyiydi hoştu ama biraz eksiklikler vardı.Kurgu kısmında Marie Lu'nun eline su dökülmez sanırım o konuda hepimiz hem fikiriz ama duyguları yaşatma konusunda canım biraz daha duygu biraaaz daha enerji haydi nerede senin enerjin ? diyebilirim diye düşünüyorum.

Galiba uzun zamandır taslakta bekleyen kitaplardan biriydi "Efsane" hatta azıcık daha beklesem bir sene olacaktı.Geç olsun güç olmasın diyelim.Yakında bir sürü yorumla karşınızda olacağım ! Umarım.Şimdiden hepimize güzel haftalar,güzel günler ^^
Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

 
FREE BLOGGER TEMPLATE BY DESIGNER BLOGS