[19.GKK BLOG TURLARI] Rosie Projesi - Graeme Simsion | Kitap Yorumu + Çekiliş

13 Nisan 2015 Pazartesi
Kitabın  Adı: Rosie Projesi
Orjinal Adı: The Rosie Protect
Yazarın Adı: Graeme Simsion 
Yayınevi : Pegasus Yayınları  
Kadınları bir türlü anlamayan erkekler ve erkeklerin duygularını tamamen aldırdığını düşünen kadınlar… Rosie Projesi’yle aşkın doğasını çözeceksiniz!
Dâhi genetik profesörü Don. Onun daha önce hiç kız arkadaşı olmamıştır. Bu yüzden sayısal verilere güvenen bir bilim insanı olarak kendisine en uygun kişiyi bulmak için kriterler belirleyip Eş Projesi’ni geliştirir.
On altı sayfalık testteki kriterlere bakılacak olursa bu kişinin bir barmen, sigara ve alkol tiryakisi, dağınık ve hiçbir buluşmaya vaktinde gelemeyen bir kadın olması kesinlikle imkânsızdır.
Ve Rosie... Yukarıda sayılan eleme kriterlerinin hepsi onda mevcuttur. Fakat bir yandan da son derece zeki ve güzeldir. Küçük yaşta evlat edinilmiş genç bir kadın olan Rosie, biyolojik babasını bulma yolculuğunda Don’la karşılaşır. Ve bu karşılaşma, tüm bilimsel gerçekleri teker teker yere sererken tek bir şeyi kesinliğe kavuşturacaktır: Aşkı arayıp bulamazsınız, o beklemediğiniz anda gelip sizi yakalar.

Herkese merhabalar ! 
Uzun bir arada sonra böyle bayağı uzun bir aradan sonra yeniden yorum yazabilmek çok güzel.O kadar güzel ki şu anda bu yorumu yazarken salyalarım akıyor *iğrençleştim değil mi? mazur gör okuyucum lütfen*.Salyamın akmasının iki nedeni var.Birincisi, kesinlikle blogumu ve sizi çooook acayip çook özlemiş olmam.İkincisi ve en önemlisi ise bu gün Gezgin Kitap Kardeşliği olarak Pegasus Yayınları ile "Rosie Projesi" adlı tatlış mı tatlış böyle minik bebekler gibi tatlış bir tura başlıyoruz.

Bu kitap bana ilk geldiğinde ki bu da ayın 9'una denk geliyor.Geldiği gibi başladım.Dedim ki  "Ay kapağa bakk ya ne kadar güzel oklara falan bak ay kesin ben bunu hemen bitiririm." Bizimki daha ilk gördüğümüz de başlayan bir aşktı okuyucu.Kanımız hemencecik ısındı ve de o andan itibaren çok kısa süren bir okumaya başladık.Kısa sürdü diyorum çünkü ben kitap okumaya vakit bulamıyorum okul ve LYS derdinden.Ama göz açıp kapayana kadar bitti Rosie Projesi.Elimden kayıp gitti diyeceğim utanmasam.Merak etmeeyin demedim.Siz sadece bunu okudunuz.

  Ben bu kadar uzun uzun konuşuyorum siz de hiç durdurmuyorsunuz ama.Konuya geçmiyim mi hiç mi merak etmiyorsunuz ? Eh başlıyım o zaman.

  Rosie Projesi adı üstünde bir proje ama asıl hikaye karakterimiz Don Tillman ile başlıyor.Don bir genetik profesörü hem de nasıl bir profesör ! Düşünün ki Sheldon gelmiş *bilmeyenler için Sheldon The Big Bang Theory adlı dizide baş karakter ve kendisi duygulardan yoksundur ta kii Amy gelene kadar* Don Tillman olmuş.Don duygulardan yoksun,daha doğrusu empati denen şeyden yoksun ve robot gibi bir insandır.Robot gibi diyorum çünkü kendi eşini bile Eş Bulma Projesi ile bulabileceğini düşünen insan Don.Ki başarıyordu da az kalsın.

  Eh Don'dan biraz fazla bahsettim.Şimdi sıra Rosie de.Rosie feminist,vejetaryen,insanların daha doğrusu kadınların bir obje nesne olarak algılanmasına karşı bir karakter.Ayrıca kendisi favori kadın karakterim oldu.Şimdi karşıma gelse "YÜRÜ BE ROSIE" diye tezahürat  yaparım.Devam ediyorum.Ayrıca Don'un Eş Bulma Projesi ile belirlediği -istediği- tüm kriterlere uymuyor.Hatta uymamakla kalmıyor tam zıttı.

  Yine de ne demişler atalarımız ne dediklerini unuttum o  yüzden geçeceğim bu cümleyi.İleriye sarıyorum.Evet burda durabiliriz.Don ve Rosie birbirlerine tamamiyle uymayan bir çift.Ama bir keresinde birinden bir şey duymuştum."Zıt kutuplar birbirini çeker,aşk da bunun gibidir ne kadar kaçmaya çalışırsan çalış zıt kutup gibi seni çeker" demişti o biri.Çok da güzel demişti.Çok beğenmiştim ve aklımda kalmış.Bu cümle tüm kitabı tüm olayları ve Don'la Rosie'yi anlatmaya yetiyor.

  Uzun zaman sonra bu kadar beğendiğim bu kadar beğenebileceğim bir kitap çıktı.Sevinmemek elde değil okuyucu ! Keşke okumamış olsaydım da elime alıp tekrar okuyabilseydim Rosie Projesini.Çünkü hak ediyor bu kitap.Ah unutmadan bence de sen de gidip alıp okumalısın ya da isterseen ben sana verebilirim.Çünkü acayiiip güzel karakterlerle tanışıcaksın şu ana kadar kaybettiğin zaman boşmuş gibi gelicek.Tadı damağında kalıcak.Çünkü benim kaldı.

Ve kapanış cümlemle sizi uğurluyorum.Yine bekleriz ! Mutlaka gelin,okuyun.

a Rafflecopter giveaway © 2015 Microsoft Koşullar Gizlilik ve tanımlama bilgileri Geliştiriciler Türkçe


BİR SONRAKİ YAZIDA GÖRÜŞMEK ÜZERE!
 Sevgiler,
VeraBeni buralarda da bulabilirsiniz;

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

 
FREE BLOGGER TEMPLATE BY DESIGNER BLOGS