Tersyüz - Amy Harmon | Kitap Yorumu

23 Mayıs 2015 Cumartesi

Kitabın Adı: Tersyüz
Orjinal Adı: Making Faces 
Yazarı: Amy Harmon 
Yayınevi: Yabancı Yayınları
Türü:Dram,Romantik

Ambrose Young okulun en çekici çocuğu ve kasabanın yıldız güreşçisiydi. Uzun boylu ve yapılı bir vücudu, omuzlarına değen saçları ve yakıcı gözleriyle aşk romanlarının kapaklarını süsleyebilecek kadar yakışıklıydı. Fern Taylor bunun farkındaydı ve Ambrose Young'a âşıktı. Belki de bu kadar yakışıklı olduğu için Fern asla onunla birlikte olabileceğini düşünmemişti. Ta ki her şey tersyüz olana ve Ambrose'un eski yakışıklılığından eser kalmayana kadar… Tersyüz, beş genç adamın küçük bir kasabadan kalkıp savaşa gidişinin ve içlerinden sadece birinin geri dönüşünün hikâyesi... Hayatı, benliği, güzelliği kaybetmenin hikayesi... Bir kızın, yıkılmış bir çocuğa ve yaralı bir savaşçının, sıradan bir kıza olan aşkının hikâyesi... Kalp kırıklığının üstesinden gelen bir arkadaşlığın ve bilinen kalıpların dışına çıkan bir kahramanın hikayesi... Tersyüz, hepimizin içinde biraz iyiliğin biraz da kötülüğün olduğunu keşfettiğimiz modern çağın Güzel ve Çirkin'i...

Çalkantılı,inişli-çıkışlı,kararsız yaşamımdan merhaba okuyucu!
  Şu aralar hayatım pek bir karışık.Toparlamaya çalışıyorum.Çok bunalımlı bir dönemdeyim kendimce.Dertleşebileceğim tek tük insan var onlarla konuşup içimdekileri atıp ilerlemeye çalışıyorum.Yakında buraya da upuzun bir kazık yazısı yazıcam haberiniz olsun.Vera dönmeye hazırlanıyor tabii kendince hazırlanıyor.Eh bu hazırlık aşamasında sizinle bir kaç kitabı tartışalım dedim.

  Ben bu kitabı Bursa Kitap Fuar'ında almıştım.Okumak bir hafta öncesine nasip oldu.Ama elime kitap alamıyorum derken alınca da bırakamıyorum kısmına döndüm.Kitaba başlamamla 130a gelmem ilk gün bir oldu.Kitabın etkisini siz anlayın.Öyle ilerlemişim ki derslerde okurken başım döndü,uykum varken uykumu unuttum.O derece etkisinde kaldım.Size kitaptan biraz bahsedeyim dimi merakta bırakmıyım.

  Kitabımız lise hayatlarından anlatmaya başlıyor karakterlerimizi.Bir sürü baş karakterimiz var.Ama en önemlisi ikisi.Fern Taylor ve Ambrose Young.Biri çirkin ördek yavrusu.Alev gibi saçları,diş telleri ve gözlükleriyle tam bir kaos.Yanına bile yaklaşmaya korkulacak bir tip,Fern Taylor.Ah diğeri ise kaslarına kurban olduğumuz,uzun saçlarını Herkül'e benzetteğimiz,yakışıklı yüzüne bakıp bakıp iç geçirdğimiz,boyu posu devrilesi Ambrose Young.Size şu ana kadar iki farklı kişiyi anlattım.En klişe hikayeyi düşünün okulun çirkin kızı yakışıklı oyuncuya aşık olur dimi.Ben de öyle düşündüm "kliiiiişeeee" diye bağırıyor bu kitap dedim.Sonra elimdeyken kitap "ağlar mısın,güler misin,ağlar mısın,güler misin ?" diye kendimle savaştım.Kitabın sonunda ise "ellerini öpeyim Amy" kıvamına geldim.

  Azıcık daha kitabın konusundan bahsedeyim ben size.Çok sevgili,yakışıklı Ambrose'cuğumuz okulun güreş takımında,sadece takımda da değil o bir kaptan,o bir yenilmez ve o bir şampiyon Herkül.Ve o bir savaşa katılan asker.Ama tek başına değil kasabasından topladığı yegane arkadaşlarıyla savaşa giden bir asker.Arkasında bıraktıklarını düşünmeden giden bir asker.Pişmanlıkları,umutlarıyla giden ve döndüğünde perişan durumda olan bir asker.Bu kadar konu merak için size yetmiştir sanırım ? Eh müsadenizle artık kendi yorumuma geçeceğim. 

  Kitapta duygular öylee mükemmel işlenmiş ki,sağım solum Fern,Ambrose.Geri kalanını siz düşünün.Etkilenme derecesini de gözlerimi kapatıp birden ona kadar değerlendirirsem kesinlikle on derim.Oh ne çok yazmışım okuyucu hiç de söylemiyorsun.O zaman ben yorumumu burada keseyim.

BİR SONRAKİ YAZIDA GÖRÜŞMEK ÜZERE!
 Sevgiler,
VeraBeni buralarda da bulabilirsiniz;

1 yorum:

  1. Blogumdaki etkinliğe siz ve diğer tüm bloggerler davetli :)

    YanıtlaSil

 
FREE BLOGGER TEMPLATE BY DESIGNER BLOGS