Beni Bulun - Michelle Knight& Michelle Burford | Kitap Yorumu

12 Kasım 2015 Perşembe

Kitabın Adı: Beni Bulun 
Kitabın Orjinal Adı: Find Me
Yazarın Adı: Michelle Knight&Michelle Burford 
Yayınevi: Martı Yayınları
Türü: Dram


1 EV, 3 KADIN, 11 YILLIK ESARET
BENİ BULUN 
ÇÜNKÜ BU SİZİN DE HİKÂYENİZ OLABİLİR

2002 yılında kaybolduğumda pek çok kişi bunu fark etmemişti bile. Yirmi bir yaşındaydım; adres sormak için bir markete uğrayan genç bir anne… 
On bir sene boyunca kilit altında tutuldum, türlü işkencelere maruz kaldım. Bu, hayatımın halihazırda bildiğiniz kısmı olabilir fakat daha bilmediğiniz çok şey var.
Michelle Knight 2002 yılında, Ariel Castro isimli bir okul servisi şoförü tarafından kaçırıldı ve on yıldan uzun bir süre taciz, tecavüz ve işkenceye maruz kaldı. 2003 yılında Amanda Berry, 2004 yılında da Gina DeJesus tutsak olarak Michelle'e katıldı. 6 Mayıs 2013'te bir fırsatını bulup tutsaklıktan kurtulmalarının ardından, bu olay dünyada büyük yankı uyandırdı. Şimdi ise binlerce kişinin merak ettiği konu şu: O evin içinde neler oldu ve üç kadın akıl almaz işkencelere dayanacak gücü nasıl buldu?
Michelle Knight, gözler önüne serdiği bu sarsıcı hikâyesiyle suskunlar için bir ses, her yıl kaybolan binlerce çocuk ve genç için güçlü bir sembol oluyor.

MERHABA OKUYUCU!

   Bu gün taa ne zaman okuduğum ama yorumlayamadığım ve içimde kalan bir kitaptan bahsedicem size.Bu kitabı bu kadar beklettiğim için kendime kızıyorum aslında.Kitabı bana okuyup yorumlamam için Martı Yayınları göndermişti.Kitap ilk çıktığı zaman.Keşke daha önce yazsaymışım keşke sizde benimle birlikte okusaydınız dediğim kitaplardan biri "Beni Bulun".

  Yoruma başlamadan önce size bir soru sorucam izninizle.Biyografi okumayı seviyor musunuz? Eğer sevmiyorsanız ve de acıyı tatmış insanların hayatlarını okumak,görmek istemiyorsanız yazıyı okumayı bırakın,kendinize başka bir faaliyet bulun.Çünkü bu kitap  kadın olmanın,insan olmanın ve çaresiz olmanın nasıl bir şey olduğunu anlatıyor bize.Eğer kitabın değerini veremeyecekseniz,sonradan unutucaksanız cidden buyurun ve diğer kitaplara yönelin.

   Kitabımız Michelle Knight'ın küçüklüğünden şimdiki zamana kadar uzuyor.Ani bir kararla kitap çıkarmaya karar vermiş bunca şeyi yaşayan yazarımız.İçinden atmak istemiş,başkaları kendine sahip çıksın onların başına gelmesin istemiş bir de.

  Küçüklüğünden itibaren fakir olan,ailesi tarafından sahip çıkılmamış bir kızmış Michelle Knight.Sahip çıkılmamış derken evlerinde yaşayan insanlar tarafından küçük yaşta cinsel tacizde bulunulmuş,evden kaçmak zorunda kalmış ve beş parasız aç olarak sokaklarda yaşamış Michelle. 

  Kitabı neden önceden yorumlamadığımı,yorumlayamadığımı yavaş yavaş hatırlıyorum sanırım.Kitabı okurken sayfaları çevirirken gözyaşlarımı tutamamıştım.Dünyadaki haksızlığa böyle şeyler yaşamasına insanların ağzım açık kalmıştı."Şanslı doğanlar biziz" diye düşünmüştüm.Cidden,şanslı olanlar biziz.

  Yukarıda bahsettiğim cinsel taciz,aç kalmak,parasız kalmak en hafifi Michelle'in yaşadıklarının.Kitap ilerledikçe ve Michelle'in kitapta yaşı da ilerledikçe görüceksiniz demek istediklerimi.İnsanların insanlara yaptıklarını hayretle okuyucaksınız.Aslında bu kitabı okumak bir bakıma her akşam televizyondan izlediğimiz haberleri kanıtlarıyla okumak gibi bir şey bana göre.Sadece daha ayrıntısını öğreniyorsunuz.Ve de gerçekten olduğunu bir süreliğine de olsa kafanız alıyor.Ardından günlük yaşantınıza dönüp her şeyi unutuyorsunuz.

  Eğer kitabı alır ve de okursanız sadece siz okumayın bu kitabı.Paylaşın ya da başkalarının da almasına sebep olun.Çünkü bu paylaşılması gereken bir kitap.Sadece sizin okuyabileceğiniz bencillik yapıp saklayabileceğiniz kitaplardan değil.Bilinmesi gereken şeyler,önlem alınması gereken şeyler anlatılıyor kitapta.Umarım dediklerimi dikkate alır ve de okursunuz bu kitabı.Özellikle bayanlar.

  Çok ciddi bir yazı oldu biliyorum,bir dahakine daha neşeli bir yazıyla gelicem karşınıza.Tekrar tekrar Martı Yayınlarına teşekkür ediyorum bu kitap için ^^BİR SONRAKİ YAZIDA GÖRÜŞMEK ÜZERE!

  Sevgiler,
VeraBeni buralarda da bulabilirsiniz;

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

 
FREE BLOGGER TEMPLATE BY DESIGNER BLOGS