Ölmek için 13 Sebep - Jay Asher | Kitap Yorumu

5 Aralık 2015 Cumartesi

    
Kitabın Adı: Ölmek için On Üç Sebep
Orjinal Adı: Thirteen Reasons Why
Yazarın Adı: Jay Asher
Yayınevi: Artemis Yayınları
Türü: Dram


Geleceği stop tuşu ile durduramazsınız.
Geçmişi geri saramazsınız.
Sırrı öğrenmenin tek yolu 
... play'e basmak.Hannah Baker ölmeden önce birkaç kaset doldurmuştu. İntiharının nedeni olarak gördüğü kişilerin adları bu kasetlerde gizliydi. Clay Jensen, Hannah'nın doldurduğu kasetlerle ilgili hiçbir şeye karışmak istemiyordu. Hannah ölmüştü. Sırları da onunla birlikte gömülmeliydi. Ancak Hannah'nın sesi, Clay'e kasetlerde onun da adının geçtiğini söyledi. Clay gece boyunca kasetleri dinledi. ... Öğrendiği şey, hayatını sonsuza dek değiştirecekti. Clay Jensen'ın ilk aşkının son sözleri.

MERHABA İNTERNET !

    Farkındayım önceden daha sık yorum yazıyordum.Ya da yazmasam bile Sıcak/Soğuk hava dosyalarımdan birini yayınlayıp Kore dizisi serpiştiriyordum araya.Hiç bu kadar yazmamazlık yapmamıştım bloga.Pişman mıyım? Ee ne sandınız tabii ki pişmanım.Ama bir yandan da haklıyım kendimce.Çünkü "gerçek hayat" dedikleri şeye çok fazla kaptırdım kendimi.Sonuç ne mi oldu ? Üzülüyorsunuz arkadaşlar.Hatta o sıralarda dizi izlemeyi bırakmış,kitap okumayı bırakmış, filmlerimi de bırakmıştım.İnanabiliyor musunuz ? Taa ki "Ölmek için 13 Sebep"i okuyana kadar.Aslında bu kitabı da okumayacaktım.Bir baktım elime aldım anında 60ıncı sayfaya gelmişim Hannah'ya olanları merak ediyorum derken bir gecede hatta toplam üç saatte bitti kitap.Bitti ama ben de bittim arkadaşlar...Ne yapacağımı şaşırdım.Çünkü uzun zamandır dediğim gibi doğru düzgün kitap okumuyordum ve bir anda böyle bir kitap okuyunca dedim ki "bozguna uğramış gibi hissediyorum.." tabii ondan sonra yorum yazmıyıcaktım yine de.Vazgeçip bilgisayarın başına geçtim.Burada karşınızdayım.Uzun bir yorum olacakmış gibi geldi size de değil mi ? Ama inanın ki uzatmıyıcam.

 Kitabımız bir kızın intihar etmesiyle başlıyor.Tam olarak intihar da diyemeyiz aslında buna.Hannah Baker hayatından bıkmış,yaşamı altüst olmuş bir kız.Sık sık ölmeyi düşünen artık insanların oyunlarından sıkılmış bir kız.Yara almış ve o yaraları birinin iyileştirmesini beklemekten bıkmış bir kız.Ama kitabımız bu şekilde başlamıyor.Kitabımız Hannah öldükten çok sonra başlıyor.Aslında onun hikayesini bilmesi gereken insanların öğrenmesiyle başlıyor kitabımız.

books, jay asher, and clay resmi

    Clay Jensen'ın evine bir kargo gelmesiyle başlıyor kitap.Clay kargoyu açıyor ve karşısına bir ayakkabı kutusu çıkıyor ve o ayakkabı kutusunun içinde 7 tane kaset var.Hannah'nın kendi ağzıyla kendi hayatını anlattığı 7 kaset.İnanın şu anda size ilk beş sayfada okuyacağınız şeyleri anlatıyorum sadece.O yüzden endişelenmeyin.

  Clay ilk kasedi dinlemeye başladığında yıkılıyor,ardından dinleyip dinlemeyeceğine karar veriyor kasetleri.Ondan sonra biz de olaya dahil oluyoruz.Clay'in duyguları,Hannah'nın yaşadıkları ve ona bunları yaşatan insanlara sövüyoruz resmen.Kusura bakmayın ok güzel ilerlerken bir anda sövmeye bağırmaya başladım ben de kitapta.Şimdi de anlatışım bu yüzden değişti.Aslında kitap sadece gerçekleri gösteriyor.Hannah'nın başına gelenler şu anda dünyada durduramadığımız kadar çok kişinin başına geliyor.Belki ileride bizim başımıza bile gelebilir.Sadece insanların başa çıkabileceklerini de gösteriyor bu kitap bize.Okumalısınız.Görmelisiniz.

  Kitap bittikten sonra gerçekten kendimi boşlukta hissettim.Hannah'nın kitapta Bay Porter'a bahsettiği gibi bir boşluk değildi ama içim bomboştu.Sonra düşündüm.Bu kızın yaşadıklarını.Ne kadar gerçek olmasa da kitap kurgu olsa da benim için bir bakıma Hannah'nın yaşadıkları çok gerçekti.Hepsini hissettim okurken kitabı.

  Tek diyeceklerim mutlaka kitabı okuyun.Okuyun çünkü kitap ne kadar bazı insanlar "çerezlik" olarak adlandırsa da bize ders çıkarmamız için bir sürü konu veriyor.Sadece yaptıklarımızı düşünmemiz ve de insanlara yaptıklarımızda dikkatli olmamız gerektiğini gösteriyor.Eh sanırım tüm diyeceklerim bu kadardı.

BİR SONRAKİ YAZIDA GÖRÜŞMEK ÜZERE!

  Sevgiler,
Ecrin
Beni buralarda da bulabilirsiniz;

5 yorum:

 1. Dizisi de bi o kadar güzel ve duygulu

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Kesinlikle katılıyorum.Umarım dizisi hakkında da bir yazı yazabilirim.

   Sil
 2. Kitabı şu an okuyorum ve çeviriyi hiç beğenmedim ya da uzun süredir yabancı yazarlardan kitap okumadiğim için bazı yerleri birkaç kere okuyorumdur

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Kitabı okumamın üzerinden çok zaman geçtiği için çevirisi hakkında bir şey hatırlamıyorum malesef.Gidip bakıp tekrar bir yorumumu söylerim istersen.Bir de uzun süre yabancı yazarlardan kitap okumayınca bazen isimler,kelimeler alışılmadık gelebiliyor cidden.

   Sil
 3. Kitap gerçekten muhteşem! ^_^ Dizi de güzeldi ama kitabının yeri bende ayrı :) Güzel bir paylaşım olmuş :)

  YanıtlaSil

 
FREE BLOGGER TEMPLATE BY DESIGNER BLOGS