Eksik Parça - Michelle Hodkin | Kitap Yorumu

17 Ocak 2016 Pazar

Kitabın Adı: Eksik Parça 
Kitabın Orjinal Adı: The Unbecoming of Mara Dyer
Serinin Adı: Mara Dyer 
Yazarın Adı: Michelle Hodkin
Yayınevi: Pegasus Yayınları

BBir gün uyandığında son birkaç gününü hatırlayamadığını düşün... Mucizevi bir şekilde kurtulduğun kazada tüm arkadaşlarını kaybettiğini, Ailenin yeni bir sayfa açmak için taşınmak zorunda kaldığını, Kendi geçmişinle ilgili senden daha fazlasını bilen bir çocukla tanıştığını, Tüm yaşadıklarından sonra yeniden âşık olabildiğini, Gerçek olması imkânsız halüsinasyonlar gördüğünü, Aklını kaçırdığından endişelenmeye başladığını düşün. Ne yapardın? Mara Dyer işte bu sorunun cevabını öğrenmek üzere… 

"Mara Dyer'ın unutulmaz bir rüyayı andıran, gizemli ve romantik hikâyesi sizi esir alacak." 
-Cassandra Clare, New York Times çoksatanı Mortal Instruments serisinin yazarı-

"Eksik Parça kara mizah, merak uyandıran gerilim ve samimiyet arasında nadir bulunan bir denge kurmayı başarmış. Bir an kahkaha atarken hemen arkasından korkup tüm ışıkları açarak battaniyenin altına girmek istedim. Michelle Hodkin, tüyler ürperten betimlemeleri ve iç ısıtan romantik sahneleriyle yetenek ve kalitesini gözler önüne sermiş. Daha önce böyle bir roman okumamıştım." 
-Veronica Roth, New York Times çoksatanı Divergent serisinin yazarı-

MERHABA İNTERNET!

Karşınızda 2015'in en çok konuşulan kitaplarından olduğunu düşündüğüm bir kitaplayım.Bu sefer huzurluyum kitabı okuduğum için.O kadar çok yerde görmüş o kadar çok yazısını okumuştum ki artık okumak farz oldu demiştim kendime.Ardından başladım kitabımıza.Direkt konuya girdiğimin farkındayım ama şu aralar sizinle çok fazla konuşasım,dertleşesim var.Sizinle yorum paylaşmakta benim için bir nevi dertleşmek.Evet,ne diyordum? Hah kitaba dönücektim.Kitap o kadar akıcıydı ki aynı akşam başlayım aynı akşam bitirdim.İşlerim olmasına rağmen işlerimi üstünkörü yapıp kitabın başına oturmak için kendime bahaneler buldum.Zaten kitap bence ortalama bir kalınlıktaydı o yüzden daha çabukta bitirmiş olabilirim.Ya da 2015te o kadar az kitap okudum ve bu kitapların güzel olmasına hep dikkat ettiğim için de olabilir.

İzninizle artık kitabın yorumuna başlamalıyım.

Mara Dyer 17 yaşında gayet liseli bir kızdır.Hatta arkadaşının abisine aşık olmak gibi gizli klişeleri vardır kendince.En yakın arkadaşı Rachel ve gruplarına dahil olan yeni kızla beraber çılgınca bir şey yapmak isterler.Daha doğrusu Mara'mız istemez.Arkadaşının abisi yüzünden -evet isimlerini hatırlayamadım,dalga geçmeyiniz lütfen- yapacakları "çılgın" şeye o da katılır.Ertesi gün uyandığında arkadaşlarının öldüğünü ve hepsinin başına tuhaf şeyler geldiğinin farkına varacaktır.Tek fark içlerinden yaşayan tek kişi Mara'dır.

En yakın arkadaşınız öldükten sonra siz de Mara gibi büyük ihtimalle krize girer ve de ne yaptığınızı anlamayacak hale gelirsiniz.Ya da tam tersi hiç etkilenmez bir süre sonra hayatınıza devam edersiniz.Bilemiyorum.Peki başınıza garip şeyler geldiğini nasıl fark edersiniz? Üstüne bir de yaşadığınız yerden taşınıp bambaşka şehirde hayatınıza devam ederken? Mara'nın fark etme etkeni ise Noah oluyor.Muhteşem,harika Noah.Şimdi böyle dediğime bakmayın ben kitapta Mara karakterini daha çok beğendim.Ama Noah'yla Mara'nın birlikte olduğu sahneleri daha çok beğendim.Çünkü Noah Mara'nın -bence- daha iyi biri olmasını sağlıyordu.Kızımız da ay neyse spoiler kısmına gireceği için bunu söylemeyeceğim size.

Kitabı ana hatlarıyla değerlendirirsem,bence tatlı bir kitaptı.Okurken eğlendim,üzüldüm ve yazarımızın duyguları aktarmasına bayıldım diyebilirim.İnce bir ustalıkla yazılmış olduğunu düşünüyorum kitabımızın.Tabi ikinci ve üçüncü kitaplarda da yazarımız bu çizgisinden ayrılır mı bilemeyeceğim.O yüzden seriyi bitirdikten sonra buraya diğer kitapların yorumlarını da bıracağım.Okuyup "aa bak tüm seri güzelmiş" ya da "yazar ilk kitaptan sonra çok bozmuş aynı çizgide ilerleyememiş" diyebiliriz hep beraber.Gerçi ikinci kitabın yorumlarını okuduğum kadarıyla tatlı Michelle Hodkin çizgisinden ayrılmamış.

Hah son bir şey söyliyecektim unutmadan gitmeden söyliyeyim onu da.Kitap hem romantik,hem dram,hem de paranormal olaylar üzerine kurulu bence.Başka insanlar başka şeyler söyleyebilir ama benim çıkarımım böyleydi.

BİR SONRAKİ YAZIDA GÖRÜŞMEK ÜZERE!

  Sevgiler,
Vera
Beni buralarda da bulabilirsiniz;

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

 
FREE BLOGGER TEMPLATE BY DESIGNER BLOGS