6 Adımda kendi kitabını oluştur | Pazar 6'lısı

11 Eylül 2016 Pazar

MERHABALAR


Bu gün Periodic Library'nin eylülün ikinci haftası için hazırladığı pazar 6'lısını yapıyoruz.Konumuz ise "6 adımda kendi kitabını oluştur" açıkçası geçen haftanın konusunu ve bu haftanın konusunu çok beğendim.Yazmak için bekleyemedim ve yazıp taslaklara attım bu yazıyı da.Yani siz okurken aslında ben bu yazıyı önceden yazmış,zamanını ayarlamış bekletiyor vaziyetteyim.Sadece bilin istedim.

Peki ben 6 adımda kendi kitabımı oluştururken nelere dikkat ederdim?

1.adım KONUYU BELİRLE VE YAZMAYA BAŞLA.

Kendi kitabımı (evet bir zamanlar gerçekten böyle bir şey yapmıştım/hala da yapıyorum) oluştururken en çok dikkat edeceğim şey; konusu.Konusu benim için mükemmel görünmeli ki yazmaya başlayabileyim ve ortaya güzel olarak nitelendirebileceğim,içime sinebilecek bir kitap çıksın ortaya.Eğer konuyu belirlemezsem zaten kitabım deneme türünde bir kitap olur zannımca.

2.adım KİTABIN BAŞLIĞI

Hani kompozisyon yazarsınız ve ardından "ahanda buna ne isim koysam??" derdine düşersiniz ya.Kitap bitti ya da bitmedi ama siz artık belirli konu üstünde çalışmaya başladınız.Eh artık kitabın başlığına sıra geldi,sizce de öyle değil mi?

3.adım GEL BERABER KAPAK HAZIRLAYALIM

Gel beraber gece olalım, böyle girmezsem olmazdı.Şaka bir yana her şey bitti konu,kapak sıra en çok sevdiğim ve en orjinal olmasını istediğim noktaya.KAPAK! (böyle diyince de birine diyormuşum gibi oldu ama...) Bir kitabı kitapçıya gittiğinizde elinize aldığınızda en çok dikkat ettiğiniz nokta konusu,ismi ve kapak değil mi ? Böyle diyince kitap yazıp çok satanlara sokucam zannedicek biri.Yok bacım o işlerde gözüm yok burda sadece keyfimce "Pazar 6'lısı" yazıyorum o kadar.Ne diyordum işte KAPAK! bu kadar...

4.adım YAYINEVİ Mİ GEZSEM ONLAR MI AYAĞIMA GELSE?

Eh kitabım basılıyo.Bence yayınevleri benim ayağıma gelsin.Ben gitmem,kendileri bilirler yani.Çoksatan yaptım ben. (kibiir yuvası)

5.adım SON OKUMALAR

Bu konu hep aklıma takılan bir konu olmuştur.Yazarlar son okumaları kendileri mi yapıyorlar yoksa editörler mi? Cevap bence hem editörler hem de yazarlar olmalı.Ben bir yazar olsam kendi kitabımı dört kere beş kere okurum.İnşallah yani.Amin.

6.adım HAYDİ BU KİTABI BİR ŞEYLERE/BİRİLERİNE ADAYALIM 

Ah ah kitaplarda en çok sevdiğim şeylerden biri de önsöz ve "bla bla kişisi için,o olmasa olmazdı" yazıları.Şu ana kadar çok yaratıcı bir kaç tane okudum.O yüzden kitap yazsam kesinlikle kitabıma eklerim önsöz ya da adama şeysini.


Bir Pazar 6'lısından sonra gidip diğerlerini okumanız dileğiyle,

BİR SONRAKİ YAZIDA GÖRÜŞMEK ÜZERE!

  Sevgiler,
Vera
Beni buralarda da bulabilirsiniz;

3 yorum:

 1. Hahh çok eğlenceli bir yazı olmuş :D Ben son okumayı asla kendim yapamam herhalde, çünkü - Marquez'in de yaşadığı gibi - ne kadar okursam o kadar değiştirecek bir şey buluyorum. Bu yüzden son okumayı güvendiğim bir editöre yaptırırdım :D

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Aslında ben de son okumayı kendim yapabileceğimi düşünmüyorum ama hayal etmekten zarar gelmez değil mi ? :D
   Sen benim son okumamı yap Gözde ben de seninkini yaparım olur mu?

   Sil
  2. hahah çok iyi fikir, anlaştıkk :D

   Sil

 
FREE BLOGGER TEMPLATE BY DESIGNER BLOGS