İkinci Şans - Robyn Schneider | Kitap Yorumu

22 Ekim 2016 Cumartesi

Kitabın Adı: İkinci Şans
Orijinal Adı: Extraordinary Means
Yazarın Adı: Robyn Schneider
Yayınevi: Pegasus Yayınları

En ölümcül virüs bile umut ve aşk karşısında yenik düşer. Çünkü ikinci şanslar bunu gerektirir.

Derslerinde son derece başarılı olan Lane, on yedi yaşına geldiğinde kendini, tedavi edilemeyen tüberkülozdan mustarip halde, Latham Yurdu sanatoryumundaki gençlerin arasında bulur. Yarı hastane yarı yatılı okul olan Latham, katı kurallar ve kafa karıştırıcı uygulamalarla doludur; öğrencilerin kahvaltıyı kaçırınca ceza almaları, Fransızca dersinden çakmalarından daha kolaydır.

Lane çocukluğundan tanıdığı utangaç ve yalnız Sadie'yle Latham'da karşılaştığında, belalı bir arkadaş grubuna katılmış olan genç kızın esprili, korkusuz ve son derece ilgi çekici bir karaktere büründüğünü şaşkınlıkla fark eder. Zaman geçtikçe Lane de Sadie'nin grubunun bir parçası haline gelir. İki genç sonunda hastalıklarının aslında sadece bir başlangıç olduğunu; hastalığın insanın gerçek kişiliğini belirlemediğini ve aşkın, onun ilacı olduğunu keşfedecektir.

Haydi beraber bu kitaba bir "yok artık!" diyelim.


  Çünkü kitap baştan aşağıya hem muhteşem hem de acı vericiydi.Kitabı okurken resmen iliklerime kadar acı çektim.Göz yaşı döktüm ve ruhum çürüdü.Çürüdü diyorum çünkü kitap beni benden aldı.
  Bir ay önce kadar "ne okusam?" diye ortalıklarda gezinirken e-kitap okuma fikri aklıma düştü.Ardından Robyn Schneider'in yazmış olduğu İkinci Şans adlı kitabı e-kitap olarak indirdim,telefona yükledim.Kitaba başladım iyi,hoş okuyorum okuyorum kitap başlarda sürüklemiyor.Sonra bir baktım kitabın cazibesine kapılmışım ve bitirmişim.Aslında kalın bir kitapta değildi ve şu anda da sayfa sayısını hatırlamıyorum ama bir süre elimde süründü.(Teorik açıdan telefonumun içinde süründü tabii siz buna kafa yormayın,ben yorarım.)


  Her şeyi bir kenara bırakıp size artık kitabın konusundan bahsetme vaktim geldi.
  Kitap hem gerçekten olan hem de gerçekten olmayan bir hastalıktan bahsediyor; Tüberküloz.Çoğumuz bu hastalığı duymuşuzdur.Öksürmekle başlıyor,ciğerleriniz sizi öldürüyor.Bazı insanlar geçmişte buna verem de demiş.Aynı şey sayılmasalar da tüberküloz veremin gelişmiş hali de denebilir.Yazar tamamiyle bu hastalığı ve hastalığın ciddiyetini anlatmak amacıyla kurgusal bir roman yazmış.Kurgusal diyorum çünkü kitaptaki çoğu şey (insanlar,yurt,hastalık) gerçek değil.
  Öte yandan tüberküloz denilen hastalık gerçek ve her geçen gün insanların canını almaya,aileleri yıkmaya devam ediyor.

  Kitap kurgusal demiştim.Evet son derece kurgusal.Başlangıcı Lane adında bir gencin (inek olarak adlandırabileceğimiz Stanford için her şeyi yapabilecen bir ergenin) Latham adından sağlık merkezine/öğrenci yurduna yatırılmasıyla başlıyor.Lane de Latham yurdundaki diğer insanlar gibi hasta çünkü o Tüberkülozun tedavi edilemeyen bir türüne yakalanmış bulunmakta.Ya ölücek ve o hastaneden çıkıcak ya da iyileşip çıkıcak.Fazla uzatıyorum değil mi yine? Durun heyecanlı kısma geçeyim o zaman.Lane inkar sürecinden çıktığında kendine bir arkadaş grubu buluyor ve bu arkadaş grubuyla yaşadıkları anlatılıyor kitap boyunca.İki kişinin ağzından okuyoruz kitabı; biri az önce bahsettiğim Lane diğeri ise çocukluktan arkadaşı ve dahil olduğu arkadaş grubunun başındaki Sadie.

 Açıkçası ben kitabı çok beğendim yukarıda da dediğim gibi.Ama sonu,yazar resmen insanı yıkmak üzere konuları değiştirmiş.Ben kitabın içinde olsaydım ve o çocukların yaşadığı şeyleri yaşasaydım sanırım intihar eşiğine kadar gider ya da yaşam sevincimi kaybederdim.

 Kitapla ilgili spoiler vermeden size aktarabileceklerim bu kadar.Ama spoiler istiyorum ya da ben kitabı okudum diyorsanız yorum bırakmanız ya da aşağıdaki linklerden bana ulaşmanız yeterli ^^

BİR SONRAKİ YAZIDA GÖRÜŞMEK ÜZERE!

  Sevgiler,
Vera
Beni buralarda da bulabilirsiniz;

5 yorum:

 1. Konusu ilgi çekiciymiş gerçekten :) Beni moral olarak çökertecek kitapları okumamaya çalışıyorum genelde ancak baya merak ettim doğrusu.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bence sen de benim gibi e-kitap olarak indirip bir bakmalısın,beğenicek misin yoksa beğenmiyicek misin?
   Ben mesela beğendim ama iyi ki e-kitap olarak okumuşum da bu kitabı paramı harcayarak almamışım ^^

   Sil
 2. Vaay be demek o kadar etkileyici... Zaten hastalıklarla ilgili kitapları okumayı seviyorum :D Ağlamalıysa tam bana göre zaten -Ağlak Muggle :D

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Sana da gaz vereyim Gözde sen de indir oku :D
   *çok pis gaz veririm.

   Sil
  2. İşe yaradı :D -Gaza gelen muggle :D

   Sil

 
FREE BLOGGER TEMPLATE BY DESIGNER BLOGS