Webtoon nedir? Nasıl okunur? | Webtoon El Kitabı

15 Ekim 2016 Cumartesi

  Eğer W (Kore Draması) olmasaydı ne bu yazıyı yazıyor ne de bu yazının videosunu çekmiş olucaktım.W sayesinde webtoonlar hakkında araştırmaya,sayısız webtoon okumaya ve aralarında en güzellerini seçmeye başladım.Ardından olanlar oldu.Webtoon'un mangadan farklarını okuyor,nasıl çizildiğini anlamaya çalışıyordum.Tabi nasıl çizildiğini anlama kısmını tam oturtamadım ama olsun.

  Bu yazımda size webtoonlarla ilgili birazcık bilgi vericem.Umarım yardımcı olabilmişimdir.Farklı sitelerden bulamadığınız bilgileri bende bulabilmişsinizdir.

WEBTOON NEDİR?

  Webtoon Korelilerin çizdiği internet ortamında yayımlanan çizgiroman ve karikatürlere deniliyor.Peki webcomic ne o halde? Webcomic de webtoon ile aynı şey.Sadece webcomic Amerikan halkının kullandığı isim.Gerçi artık herkes "webcomic okuyorum" demek yerine "webtoon okuyorum" demeyi seçiyorlar.

WEBTOON NASIL ÇİZİLİR? 

  Benim araştırmalarımda aklımı kurcalayan bir kısımda buydu."Webtoon'u nasıl çiziyorlar? Kağıtta mı bilgisayar da mı?" 
Araştırmalarım sonucunda Grafik Tabletler yardımıyla -hatırlıyorum bir ara çok modaydı- çiziliyorlarmış.Grafik Tabletler yardımıyla çiziliyorlar da hangi programlar kullanılıyor dediğinizi duyar gibiyim.Cevabı ise Photoshop ve Manga Studio kullanılarak çiziyorlarmış.Wda da bir kaç sahnede bunu gördüğümüzü düşünüyorum.

KAÇ KİŞİ ÇİZİYOR? 

  Günümüzde artık televizyon programları bile bir sürü senaristle ayrıca arkaplanda çalışan bir sürü insanla çekiliyor.O yüzden webtoonların kaç kişi tarafından çizildiğini çok merak etmiştim ben de.Meğersem webtoonlar 1 kişi tarafından çiziliyorlarmış.Ayrıca çizen kişi aynı zamanda webtoon'un senaristi konumundaymış.Ben en az 2 kişi vardır diye bekliyordum.Sonuçta kurgulama,taslak çizme,çizme,renklendirme gibi bir sürü aşaması var bu karikatürlerin.Sonradan gezdiğim sitelerde denk geldim ki hasılatı yüksek/popüler olan webtoonlar 1 çizen,1 kurgulayan ve 1 ya da 2 asistanla da çizilebiliyormuş (örnek noblesse).

WEBTOON WEBTOON DEDİN MANGADAN FARKI NE? 

  Hıh bunu da diyeceğinizi biliyordum! Bir kere çok farklılıkları var.Sıralıyayım mı ? Eh o zaman okuyun.
 • Mangalar basılıyorlar.Webtoonlar ise genellikle (genellikle diyorum çünkü basılanları da olabiliyormuş) internet ortamında yani dijital ortamdan okunabiliyorlar.
 • Webtoonlar dijital ortamdan okundukları için mouse yardımıyla yukardan aşağıya doğru inilerek okunuyorlar.Manga ise o şekilde değil.Çünkü mangalar yayınlanıyorlar ve de sağdan sola aynı Osmanlıca okuyormuşsunuz gibi okunuyorlar.
 • Mangalar siyah beyaz renklendirmeden okuyucuya sunulurken webtoonlar çoğunlukla renklendiriliyorlar.Renklendirilmeyenler de bile paralar (evet sadece para,bence de garip) renklendiriliyor.
  Farkları bu kadar bence bu kadar bile yeter.

NERDEN WEBTOON OKUYABİLİRİM?

  En güzel soru bence bu.Webtoonu google play store ya da appstore'dan "webtoon" şeklinde aratınca bir sürü app çıkıyor ve bunlar aracılığıyla okuyabiliyorsunuz.Yok ben ne tabletten ne de telefondan okumak istemiyorum bilgisayardan okumak istiyorum diyorsanız;
comic.daum.com
comic.naver.com
  sitelerinden okuyabilirsiniz.


  Umarım verdiğim bilgiler yeterlidir.Eğer sorularınız olursa yorum bırakabilirsiniz.Cevap veririm,yardımcı olurum ^^ 

BİR SONRAKİ YAZIDA GÖRÜŞMEK ÜZERE!

  Sevgiler,
Vera
Beni buralarda da bulabilirsiniz;

11 yorum:

 1. Çok eğlenceli, ayrıca bilgilendirici bir yazı olmuş Ecrin, ellerine sağlık. Ben de W dizisinden sonra merak etmiştim ama senin gibi araştırma yapmadım, üşendim - tembelmuggle. -_- Ben webtoon olduğunu bilmeden Noblesse okuyormuşum meğer o.O şimdi bu farkındalıkla herkese webtoon okuyorum diyebilirim artık :D Uygulamalar olduğunu bilmiyordum, sitelerden okumak zor geliyor bana, hemen çörekleniyorum :D Bu arada webtoon önerileri yazısı da bekliyorum ben senden, ona göre bu da böyle bilinsin :D Teşekkürler :')

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ben de uygulamalardan okuyorum vallahi :D Ahahaha yakında webtoon önerisi yazısı yazarım vallahi,sayende gaza geldim ^^
   Bir tek sen okuyorsun bir tek sen beğeniyorsun Gözde sen olmasan yazmıyıcam :D

   Sil
  2. Yok öyle düşünme canım, okuyup da yazmadan gidenleri de düşün :D Bu arada kullandığın uygulamalar neler? Bir sürü var cidden, hangisi iyidir bilemedim de :/

   Sil
  3. Ben uygulama olarak Line Webtoon uygulamasını kullanıyorum,ordan Türkçe'ye de çevrilebiliyor.Hatta Türkçe çevirileri de tıklayıp okuyabiliyorsun gayet kolay oluyor.
   Ah ah bir de onları düşünsem :D Olsun canım iyi ki takmıyorum kafaya :D

   Sil
  4. Deneyeceğim mutlaka uygulamayı, çok teşekkür ederimm ^.^

   Sil
 2. Ecrin, çok alakasız olacak bunca zaman sonra ama... Ben senden webtoon önerisi istiyom :D

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ahahaha ay hiç sorun değil ^^
   Bir an düşündüm biliyor musun..Ne diyebilirim diye düşünüyorum o.o vakit istiyorum :D Önercem söz seçemiyorum sadece.

   Sil
  2. Geç kalmışım ama yine de önereyim: Annarasumara ve (şu an okuduğum) Wonderwall ... :)

   Sil
 3. Ben de bazıları gibi W dizisinden oğrenmiştim ve gerçekte var mı diye bakmıştım, olduğunu görünce okumaya başladım. Sonra uygulamayı yukledim. Size Webtoon önerim; Annarasumara ve (şu an okuduğum) Wonderwall ... :)

  YanıtlaSil
 4. Çizimlerim var ama nasıl yayınlayacağım hakkında bir bilgim yok lütfen bu konuda yardımcı olun

  YanıtlaSil
 5. Line webtoon dan nasıl türkçeye çevirebilirim

  YanıtlaSil

 
FREE BLOGGER TEMPLATE BY DESIGNER BLOGS