Uçurtma Avcısı - Khaled Hosseini | Kitap Yorumu

6 Aralık 2016 Salı

 KİTABIN ADI: UÇURTMA AVCISI
YAZARIN ADI: KHALED HOSSEİNİ
YAYINEVİ: EVEREST YAYINLARI 
SAYFA SAYISI: 375
Emir ve Hasan, Kabil'de monarşinin son yıllarında birlikte büyüyen iki çocuk... Aynı evde büyüyüp, aynı sütanneyi paylaşmalarına rağmen Emir'le Hasan'ın dünyaları arasında uçurumlar vardır: Emir, ünlü ve zengin bir işadamının, Hasan ise onun hizmetkârının oğludur. Üstelik Hasan, orada pek sevilmeyen bir etnik azınlığa, Hazaralara mensuptur.

Çocukların birbirleriyle kesişen yaşamları ve kaderleri, çevrelerindeki dünyanın trajedisini yansıtır. Sovyetler işgali sırasında Emir ve babası ülkeyi terk edip California'ya giderler. Emir böylece geçmişinden kaçtığını düşünür. Her şeye rağmen arkasında bıraktığı Hasan'ın hatırasından kopamaz.

Uçurtma Avcısı arkadaşlık, ihanet ve sadakatin bedeline ilişkin bir roman. Babalar ve oğullar, babaların oğullarına etkileri, sevgileri, fedakârlıkları ve yalanları... Daha önce hiçbir romanda anlatılmamış bir tarihin perde arkasını yansıtan Uçurtma Avcısı, zengin bir kültüre ve güzelliğe sahip toprakların yok edilişini aşama aşama gözler önüne seriyor.
Uçurtma Avcısı'nda anlatılan olağanüstü bir dostluk. Bir insanın diğerini ne kadar sevebileceğinin su gibi akıp giden öyküsü.

Yorumunu yazsam mı yazmasam mı bilemediğim bir kitaptan merhaba,
Uzun uzun düşündüm bu kitapla ilgili ve bu kitabın yorumunu yazmakla ilgili.En sonunda,kitabı okumamın üzerinden biraz zaman geçtikten sonra kararımı verebildim.Yorum yazıcaktım bu kitap hakkında,evet ama yazacaktım ama bu yorum benim yazdığım yorumlara benzemeyecekti."Ne yönden?" dediğinizi duyar gibiyim.Benzemeyecek çünkü ben bu kitabın konusundan bahsetmek istemiyorum.Ben kitap hakkındaki düşüncelerimden bahsetmek istiyorum size yorumumda ve de yorumum kısa,diğer yorumlarıma zıt olarak çok çok kısa bir yorum olucak.

Kitabı ilk okumaya başladığımda insanların kanını donduran şeylerin ne olduğunu anlamamıştım kitapla ilgili.Yavaş yavaş olaylar çözümlenmeye başlayınca anladım.Ardından insanların neden bu kitabı sevdiklerini anlamadım.Çünkü kitapta  insan bünyesinin kaldıramayacağı olaylar geçiyor.Özellikle çocuklarla ilgili.Khaled Hosseini'nin dünyasına dalarkan hayalgücünün karanlığı beni içine aldı resmen ve kitabı bitirene kadar bu karanlığın içinden çıkamadım.Kitabı bitirdikten bir süre sonra ise ne kadar hatırlamamaya çalışsam da olaylar aklıma sinsice sızmaya devam etti.Ardından da gerçekler.

Kitapta yaşanan olaylar gibi şeyler yaşayan milyonlarca insan var.Onlar seslerini çıkaramıyorlar.Emir ve Hasan gibi.Sadece Khaled Hosseini gibi olaylarını anlatabilecek birilerini,yazarları arıyorlar.

Ne diyebileceğimi gerçekten bilmiyorum.Bu kitabı okuyun demiyorum bu sefer size.Bu sefer diyeceğim şey bu kitabı okumadan önce düşünün,hazır mısınız yoksa değil misiniz?

Yazarın diğer kitapları;

  Sevgiler,
Vera
Beni buralarda da bulabilirsiniz;

8 yorum:

 1. Güzel kitap ve güzel yorum... Üç kitapta etkileyici... Sevgiler...

  YanıtlaSil
 2. İnsanın içini acıtan bir kitap bunların bir yerlerde gerçekten yaşandığı gerçeği de var tabi.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok doğru diyorsunuz.Kötü kısmı "gerçekten yaşanması" bu olayların.

   Sil
 3. Bu çok güzel kitaba, çok doğru yorum yapmışsınız🌸 Ben de bu kitabın yorumunu blogunda yaptım❤

  Bloguma bakmak isterseniz:


  freemys.blogspot.com

  YanıtlaSil
 4. İnsan hayatında çocukluk döneminin unutulmazlığı ve bütün hayatı etkilediği gerçekliğini anlatan sade bir roman. Şartsız sevmenin çocukken daha kolay olabileceği gibi bir his uyanıyor insanda...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. O kadar doğru cümlelerle anlatmışsın ki kitabı senin yazdığın cümleden daha iyi ifade edemem sanırım.

   Sil
  2. Teşekkür ederim Vera. Biraz geç cevap yazdım ama. Umarım kusura bakmazsın.

   Sil

 
FREE BLOGGER TEMPLATE BY DESIGNER BLOGS