Sen Bunu Okuduğunda Ben Ölmüş Olacağım - Julie Anne Peters | Kitap Yorumu

21 Ocak 2017 Cumartesi

Kitabın Adı: Sen bunu okuduğunda ben ölmüş olacağım
Yazarın Adı: Julie Anne Peters
Sayfa Sayısı: 268
Yayınevi: GO! Kitap

Anaokulundan beri diğer çocukların, hatta yetişkinlerin zorbalıklarına maruz kalan ve birkaç kez intihar girişiminde bulunan on beş yaşındaki Daelyn Rice için durum yeni kaydolduğu lisede de pek iç açıcı değildir.Kendini öldürmeye kararlı olan Daelyn, hayatlarını sonlandırmak isteyen insanlar için tasarlanmış, Işığın-İçinden isimli bir internet sitesini keşfeder ve siteye kaydolarak, intihar etmek için 23 günlük geri sayımı başlatır.Derken Santana adındaki genç bir çocuk okul çıkışında onunla birlikte bahçede oturmaya ve onunla konuşmaya başlar. Ama daha önce pek çok kez aynı şekilde kandırılıp alay edilen, hor görülen Daelyn’in insanlara güvenmesi için artık çok geçtir… Öyle değil mi?
Ulusal Kitap Ödülü finalisti Julie Anne Peters bu sarsıcı kitapla, zorbalığın gençleri nasıl uçurumun kenarına itebileceğine ışık tutuyor.

  Senenin ikinci kitabını bitirmişken (Harry Potter ve Azkaban Tutsağı) bloga ilk yorumu girmem gerektiğini düşündüm.Vakti gelmişti değil mi?

  Öncelikle size bu kitapla ilgili biraz bilgi vermek istiyorum.Go!Kitaptan çıkan "Sen bunu okuduğunda ben ölmüş olacağım" adlı kitap gençleri bilinçlendirme yönünden çıkan kitaplardan sadece biri.
Daha önce gençleri bilinçlendirme yönünden çıkardıkları kitaplardan bir kaç örnek vermeliyim size;

 • Komik Bir Hikaye
 • Konuş Benimle

Diğer iki kitabı da okuduğumu ve içlerinden en çok bu kitabı beğendiğimi belirtmeliyim.Bu kitap daha akıcı bir dille (ki diğer ikisi de çok akıcıydı.) ve kitaptaki ana karakter sanki daha bilinçliymiş gibi anlatılmış.Ve intihar yöntemlerini de tek tek tanıtmış.Söylemekten hoşlanmasam da hatta düşüncesi bile yeterken yazması beni zorlasa da o intihar yöntemlerinin hepsini Daelyn'in düşündüğü gibi düşünmeye zorladım kendimi.

 Öhüm bunu anlattığıma göre artık kitabın konusuna geçebiliriim.
 Daelyn bir çok kez okulunu değiştirmiş ve bir çok kez de intihar girişiminde bulunmuş 15 yaşında bir genç.Ailesi Daelyn'in her intihar girişiminde onu kurtarmışlar ve son intihar girişiminde bulunmadan önce Işığın İçinden adlı bir site buluyor kızımız.Bu sitede kimliği belirsiz onlarca kişi var ve sitede çektiğiniz acılar,intihar yöntemleri,anlatmak istediklerini gibi bir sürü konu başlıkları var.Ayrıca intihar etmek istediğiniz günü seçiyorsunuz bu site sayesinde en az 23 gün seçilebiliyor ve site sizin için geri saymaya başlıyor.Sayım yaparken atıyorum 10 gün kaldığında size bazı sorular soruyor;

 • "Emin misin? Başarabilicek misin?" 
 • "Diğer tarafta seni neler bekliyor?" 

gibi.Açıkçası kitap okuduğum en normal yazılmış tüyler ürpertici kitaplardan biriydi.Okurken bu yaşanan şeylerin bize normal olduğunu düşündürse de ben her sayfayı çevirirken intihar etmez umuduyla okudum.

Spoiler vermek istemiyorum o yüzden sonunda ne olduğunu da söylemeyeceğim ama ben anlamadığımı da belirtmeliyim.Sonunda ne oldu,nasıl bitti anlamadım.Anlayan varsa bir zahmet yorum yazıp söylerse de aşırı sevinirim şahsen.

Kitapla ilgili söyleyebileceklerim bu kadar.Gençlerin okumalarını tavsiye ediyorum,fakat bir yandan da içim el vermiyor gençlerin okumasına.O yüzden gençlerdense ebeveynlerin okumasını daha çok isterim.Siz okudunuz mu? İçinizden okuyanlar var mı? Düşünceleriniz neler?


Yorumlarınızı bekliyorum ^^,

BİR SONRAKİ YAZIDA GÖRÜŞMEK ÜZERE!

  Sevgiler,
Vera
Beni buralarda da bulabilirsiniz;

5 yorum:

 1. Kitabın ismi, kapağı ne kadar da farklı. Aslında bir süredir gözüme çarpan bir kitap ama.. İşte amalardan biriydi benim için. Yorumundan sonra kitabı yazdım bir köşeye artık ^-^

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. E-kitap olarak kolayca okunabilinir bence.Zaten insanın kitap listesi hiç bir zaman bitmiyor ^^ En azından benim listem..

   Sil
 2. İlginç bir kitaba benziyor...
  Kapak tasarımı çok hoşuma gitti ayrıca...

  SEni tanıdığıma sevindim vera :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ya çok teşekkür ederim ^^
   Ben de seni tanıdığıma sevindim.

   Sil
 3. Kitabın sonunda ne olduğu anlaşılmıyor ve bunu yazar bilerek yapmış bunlara açık uçlu kitaplar deniliyor sonunda ne olduğu tamamen bizim hayal gücümüze kalıyor . Bunu okuyan insanların yarısı kız öldü , yarısı hayır ölmedi yaşıyor diyor ve bide bunu benim hayal gücümden dinleyin . Bence Daelyn ölmedi nedeni şudur ki karar günü kızımız hesabını siliyor bunu iki türlü yorumlayanlar var , site kıza hesabı silip silmek istemediğini soruyor ve kız siliyor bunu öleceği için sildi diyenler var ,hayır ölmekten vazgeçtiği için sildi diyenler var . Ama şöyle bir şey var kızımızın babası Chip ona " Sen ne zaman hazır olursan çıkarız tatlım . " Diyerek kızına sesleniyor babasının yanındayken kendini öldüremez , Santana ona Mini Me'yi 10 gün sonra vermesini istemişti ve son sahnede o ona bilgisayarı vermesinden 10 gün geçmiş oluyor ve bence bu etkenlerden dolayı Santana'nın doğum günününe gitti . Kitabın son cümlesi "Kararlılıkla ve amaçla ışığa doğru yürüyorum ." Daelyn her zaman ışığı cennet olarak tarif etti , bana kalırsa burada ki ışık cennet değil Santana ve onun dığum gününe gidiyor . Ben şahsen bu kitaptan çok etkilendim ve çok sevdim herkesede öneriyorum , Daeleyn'i sevdim ama fazla değil , benim asıl etkilendiğim karakter hatta kendisini şuan en sevdiğim kurgusal karakter olarak yorumluyorum , bu karakter kesinlikle Santana'dır , aşrı mükemmel bir karakterdi benim için ama dediğim gibi yazar sonunu bizim düşüncelerimize bırakmış , ben Daelyn ve Santana'yı birlikte ve mutlu olarak hayal etmeyi seçiyorum .

  YanıtlaSil

 
FREE BLOGGER TEMPLATE BY DESIGNER BLOGS