Acı Çikolata - Laura Esquivel | Kitap Yorumu

25 Mayıs 2017 Perşembe

Kitabın Adı: Acı Çikolata
Orjinal Adı: Como Aqua Para Chocolate
Yazarın Adı: Laura Esquivel
Yayınevi: Can Yayınları

Yemek pişirerek, yemek yiyerek, yemekler aracılığıyla aşk ilanı, tinsel ve tensel iletişim gerçekleşebilir mi? Laura Esquivel, "Acı Çikolata" ile, içinde yemek tarifleri, aşk öyküleri ve kocakarı ilaçları bulunan bu romanla bu iletişimin gerçekleşebileceğini kanıtlıyor. Yüzyıl başlarında Meksika'da devrim, eski kolonyal toplumun son kalıntılarını temizlerken, aile geleneğine göre evlenmesi olanaksız, ama buna karşın Pedro'ya delicesine tutkun Tita, yemek yapmayı aşkının iletişim aracına dönüştürüyor. Laura Esquivel bu olanaksız aşkı yemek ve kocakarı ilaçları tanımlarıyla dile getiriyor ve sarsıcı, büyüleyici bir dille bu aşkın ezgisini yaratıyor; yarım kilo soğan, iki baş sarmısak, bir tutam fesleğen, romanın her satırından fışkıran yakıcı aşkın simgesine dönüşüyor. Yazarın ironik, neşeli ve yumuşak bir dili var; yaşam sevgisi ve tensel aşk bu dil içinde büyülü gerçekliğe bağlanıyor. Hiçbir kadın yazar, kadın dünyasını bu düzeyde dile getiremedi. Kısa zamanda on beş dile çevrilen ve yazarın senaryosuyla sinemaya aktarılan, filmi ülkemizde de büyük ilgiyle karşılanan "Acı Çikolata", başta Meksika ve ABD olmak üzere yayımlandığı her ülkede satış rekorları kırdı. Bir kez okumakla yetinemeyeceğiniz bir roman.

Sıcaklara olan direncimin az olduğu günlerden merhabalar!
Aynı zamanda size bu ayın dördüncü yazısından da merhaba diyorum.Çok mutluyum dördüncü yazıyı yazabilecek gücü kendimde bulduğum için.Çünkü şu aralar bayağı bir olumsuzlukla,koşuşturmacayla uğraşıyorum.Aslında bunlardan bir kaç tanesini söyleyebilirim; Erasmus belgelerim ve okulun kapanması.Bunlar benim için başlıca iki yorucu neden.Haftaya (tam olarak 1 Haziran da) eşyalarımı yurttan tamamiyle toplayıp eve gideceğim.Bir sonraki senenin ikinci dönemine kadar.İşte bu gibi nedenler beni yoruyor ve sürekli koşuşturmacalardan uzak durmak istiyorum.Aynı şekilde bu hafta ve haftaya finallerim var.Onlar da ayrı bir yoruyor hiç sorma.

Yalnız Acı Çikolata'nın yorumunu girmeye diye geldim sana neler anlatıyorum..Acım derinse demek..

Kitabımız çok değişik bir anlatıma sahip.Hem roman hem tarif kitabı olan Acı Çikolata ilk sayfaya bakmak için elinize aldığınızda sizi kendine okutuyor.Hem de ne okutmak iki günde bitiriyorsunuz! Arkadaşım "benim kitaplığımda durmasın al senin olsun" diye verdiğinde kitap ilgimi bile çekmemişti.Ama sonradan okumaya başlayınca gerçekten hoş bir roman olduğu kanısına vardım.

Acı Çikolata tam olarak hangi bölgede,ülke de geçtiğini hatırlamasam da İspanya,Meksika gibi bir şeyler hatırlıyorum.Aynı zamanda da Tita'nın o güzel kişiliğini.Tita kim anlatmamışım ona biraz değineyim.Tita kitabımızın baş karakteri,zaten onun duygularını,yaşamını ve yine onun yaptığı yemeklerin tariflerini okuyoruz.Şimdiden de uyarmalıyım bu kitaptaki tariflerin hiç birini evinizde yapamazsınız.Bu tarifler sadece o zamanın tarzını bize yansıtmak için yazılmış bence.

Benim kitapla ilgili düşüncelerimi paylaşmama gelirsek;
Kitap kendini okutan akıcı bir yoruma sahipti,fakat yemek tariflerinin olduğu kısımlar ve Tita'nın ailesiyle yaşadığı kısımlar beni sıktı.Yemek tariflerinin olduğu kısımlar yapılabilecek yemek tarifleri olmadığı için sıkıcıydı,Tita'nın ailesiyle yaşadığı olaylar da gerçeküstü olabilecek olaylar oldukları için sıkıcılardı.onun dışında kitapla ilgili hiç bir sorunum yoktu.Hatta kendini bu kadar hızlı okutmasına ve çabucak bitirmeme şaşırdığımı söylemem gerekir.

Okuyun der miyim? Önerir miyim? Eh o ruh halime bağlı.Ama ileride aklıma gelebilecek bir kitap olmadığı kesin.


BİR SONRAKİ YAZIDA GÖRÜŞMEK ÜZERE!

  Sevgiler,
Ecrin
Beni buralarda da bulabilirsiniz;

2 yorum:

 1. Aaa erasmusla yurtdisina mi gideceksin ecrin? Nereye? Senin adina cok sevindim, belge hazirlama sureci biraz sancili olsa da deger yine de 😇 kitabi duymustum daha once de okumak gibi bir dusuncem yoktu hic. Simdi de pek yok ama ispanya,meksika demissin ya o biraz cezbetti beni. Bir de ben gercekustu seyler okumayi seviyorum, latin amerika,ispanya o taraflarin yazarlari hep boyle galiba. 😄

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. evvet erasmusla yurdışına gidicem tam olarak almanya'ya gidicem ^^ okul bitince ayrıntılı bir yazı yazmayı da planlıyorum hatta inş fırsatım olur da video çekerim onu daha çok isterim ^^ belge hazırlama süreci işkence,ki hala bitmediler kendileri..
   ahahaha kitap bildiğin gerçeküstü ama hatta bir ara kitapta hayaletler falan geziniyordu 😄

   Sil

 
FREE BLOGGER TEMPLATE BY DESIGNER BLOGS