[ÇARŞAMBA ÖNERİSİ] THAT SUGAR FILM | BELGESEL ÖNERİSİ

20 Eylül 2017 Çarşamba

that sugar film ile ilgili görsel sonucu

Yayın tarihi: Şubar 2015 (Avustralya)
Yönetmen: Damon Gameau
Yapımcılar: Damon Gameau,Nick Batzias,Rory Williamson
Ödüller: Avustralya Sinema ve Televizyon Sanatları Akademisi En iyi Belgesel Ödülü
Türü: Belgesel


Şu sıralar nedense bilgilendirici yazılar paylaşmak istiyorum sizinle.Bunun nedeni belki de beslenme tarzımı ve yaşam tarzımı yavaş yavaş daha sağlıklı hale getirmeye çalışıyor olmam.Belki de yaş ilerledikçe insanın hayattaki amacını,varlığının nedenini sorgulaması ve daha faydalı işler yapmayı istemesinden kaynaklanıyordur.Tam olarak bilemiyorum.

Günlük hayatımızda markete gidip bir sürü yiyecek alıyoruz;süt,yoğurt,kola,ekmek,şeker,tuz,un ve daha nicesi.Peki içlerinde ne olduğuna bakıyor muyuz? Kolayı aldığımızda arkasını çevirip etiketinde yazanları okuyor muyuz? Ya da ice tea,meyveli yoğurt,kek? Bu yiyeceklerin hiç birinin içeriğini doğru düzgün bilmiyoruz.Daha doğrusu bilemiyoruz.Arkasında yazanları ne kadar okusak da -ki Türkiye'yi baz alırsak çoğu insanımız daha son kullanma,tüketim tarihlerine doğru düzgün bakmadan alıyorlar,o yüzden arkalarını çevirip içlerinde ne olduğuna baktıklarından şüpheliyim- çoğu zaman yiyeceklerin ve içeceklerin içlerine ne koyduklarını bilemiyoruz.Çünkü üreticilerin büyük çoğunluğu  müşteriyi kandırmaya,daha doğrusu tam olarak doğruyu söylememeye başlamış durumdalar.

Peki ben nasıl böyle düşünmeye başladım?

That Sugar Film'i izledikten sonra (bir sosyal medya kullanıcısı tarafından önerilmişti o sayede görüp izleme fırsatım oldu) biraz da olsa bilinçlenmeye başladım.

Önce yiyeceklerin etiketlerinin üstünde ne yazdıklarını okumadığımı fark etmeye başladım.Daha sonra dikkat ettiğimde,yiyeceklerin etiketlerine baktığımda insanların bana bakışını ve ne kadar bilinçsiz olduğumuzu anladım.Hatta şöyle bir olay geldi başıma.Dışarıda bir arkadaşımla yemek yerken o yemeğinin yanına kola söyledi.Ben ise sade soda söyledim.Arkadaşım bana dönüp "diyette misin? diyet kola söyleyebilirsin" dedi, "hayır diyette değilim" cevabını verdiğimde ise sıradaki cevabımı merakla bekliyordu.Ben de size anlattıklarımı ona da anlatmaya koyuldum.İçeceklerin,yiyeceklerin üstündeki şeker miktarını daha doğrusu insan vücuduna zararlı olan ve kilo yapan fruktozu ne kadar çok koyduklarını ve bunu yazmayıp bizi daha da kandırdıklarını anlattım.Ardından da That Sugar Film'i izlemesini,sayısal veriler ve deneylerle bu olayın kanıtlanmasını kendi gözleriyle görmesini istedim.


Şimdi size bir kaç soru sorucam.Cevaplarınızla belki de siz de vücudunuzdaki fruktoz miktarını az çok anlayabilirsiniz.

-Vücudunuz yağlı mı? Ya da yağlı hissediyor musunuz? Yağlıysa bu yağlanma hangi bölgede?
Eğer cevabınız "çoğunlukla göbek bölgesinde"yse vücudunuzda glikozdan çok fruktoz var demektir.

Fruktozun doğa da nadir bulunduğunu biliyor muydunuz? Bu da demek oluyor ki aslında vücudumuza girmesi gereken fruktoz oranı şu anda tükettiğimiz orandan daha az.Ya da günümüz de sütün içine bile fruktoz koyduklarını biliyor muydunuz?

that sugar film ile ilgili görsel sonucu
Yukarıdaki resme göre soldaki yoğurtta 6.8 çay kaşığı değerinde şeker,sağdaki kitkatta ise 5.7 çay kaşığı değerinde şeker bulunmakta.


Biliyorum,yazdıklarımı okumak sizi biraz telaşlandırdı.Fakat benim söylediklerim telaşlandırsa da sizi bilinçlendiriyor bunun da farkındayım ve eğer vakit kaybetmeyip That Sugar Film'i izlerseniz daha da bilinçleniceksiniz bunun da farkındayım.


Şimdi sizi belgeselle başbaşa bırakıyorum.

that sugar film ile ilgili görsel sonucu
Yiyeceklerin etiketlerini okuduğunuzda 4 gram şeker yazısının,1 çay kaşığı şekere denk geldiğini unutmayın.


BİR SONRAKİ YAZIDA GÖRÜŞMEK ÜZERE!

  Sevgiler,
Ecrin
Beni buralarda da bulabilirsiniz;

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

 
FREE BLOGGER TEMPLATE BY DESIGNER BLOGS