Belki Bir Başka Hayatta - Taylor Jenkins Reid | Kitap Yorumlarım

17 Kasım 2017 Cuma

Belki Bir Başka Hayatta
Kitabın Adı: Belki bir başka hayatta
Orjinal Adı: Maybe in another life 
Yazarın Adı: Taylor Jenkins Reid
Yayınevi: Yabancı Yayınları

Ya hayatta mümkün olan her şey, bir şekilde gerçekleşiyorsa?
"Olur mu, olmaz mı?
Beni eve bırakmasına izin verirsem, bu beni mi, yoksa onu mu daha fazla etkileyecekti?
Önce Ethan’a, sonra da Gabby’ye baktım.
Hayat uzundu ve karşımıza sonsuz sayıda fırsatlar çıkarıyordu. Bu tür ufak kararların önemsiz olduklarını, ne yaparsam yapayım sonunda olmam gereken yere varacağıma, kaderimin eninde sonunda beni bulacağını düşünürdüm.
Bu yüzden kararımı…"
Sonsuza Dek, Ayrı ve Evet, Dedikten Sonra romanlarının çoksatan yazarından kaderimizin verdiğimiz kararlara bağlı olduğunu gözler önüne seren nefes kesici bir roman. 
Gece yarısından hemen sonra en yakın arkadaşı Gabby, Hannah’ya gitmeye hazır olup olmadığını sormuştu. Kısa bir süre sonra da Ethan, eğer kalmak istiyorsa Hannah’yı daha sonra bırakabileceğini söylemişti. 
Hannah, Gabby ile giderse hayatı nasıl bir yöne gidecekti? Peki ya, Ethan ile kalırsa? 
Farklı bölümlerle eşzamanlı ilerleyen hikâyede, Hannah verdiği farklı iki kararın sonuçlarını yaşıyordu. Birbirinden tamamen farklı iki sonuç. Bu iki alternatif gerçeklik yaşanırken Belki Bir Başka Hayatta kader ve gerçek aşk ile ilgili soruları aklımıza getiriyor: Kader diye bir şey var mı? Şans, hayatımız üzerinde ne kadar etkiye sahip? Ve belki de en merak uyandıran soru: Ruh eşi diye bir şey var mı? 
Hannah olduğuna inanıyordu. Ve her iki hayatta da onu bulduğuna… Peki ya siz? 
MERHABALAR!


   Bu günkü yazının gerçekten geç geldiğinin farkındayım.Ama bazı sağlık problemlerim nedeniyle yazıyı yazmakta geciktim ve bu saatte ancak bilgisayarın başına oturup sizinle konuşabilecek ruh haline kendimi hazırlayabildim.Fakat her şeyin yolunda olduğunu ve iyi olduğumu bildirmekte isterim.

   Onun dışında belki blogun arkaplanını değiştirdiğimi fark etmişsinizdir? Hangisi daha çok hoşunuza gitmişti? Ya da sizin beğendiğiniz "yılbaşı temalı arkaplanlar" var mı? Varsa mail adresime linkini gönderirseniz çok sevinirim.

   Daha fazla konuşmadan kitaba geçeyim.Aslında ben Belki Bir Başka Hayatta adlı bu kitaba 2017 yılının başlarında -belki de yazın- başlamış ama yazım tarzı ve kurgusunu pek beğenemeyip yarım bırakmıştım.Şu sıralar yine chick-lit tarzında kitaplar okumaya başlamışken bu kitaba bir dönüp tekrar okumak,gözden geçirmek ve şans vermek istedim ki bence iyi ki de öyle yapmışım.
   Çünkü kitaba tekrar başlamamın üzerinden üç gün geçti geçmedi kitabı bitirdim.Üç gün fazla diyebilirsiniz ama hayatımın yoğun bir dönemindeyim.O yüzden üç gün benim için bu kitabı bitirmede bayağı güzel bir sayı.

   Eğer bana bu kitabı bir cümleyle anlatmam istenseydi büyük ihtimalle soran kişiye şöyle derdim;
"Chick-lit türünün Adam Fewer tarzında yazılmış olanı." ve bu dediğimde ciddi olduğumu bilmenizi isterim.

   Kitabın konusunu pek açıklamak istemiyorum.Çünkü gerçekten arka kapakta kitabın tüm konusu ayrıntılı bir şekilde açıklanmış.Ama size kitapla ilgili sevip,sevmediğim taraflarını söyleyebilirim.
   Sevmediğim tarafları bir bölüm bir olasılık,ardından gelen bölümde ise diğer olasılığın işlenmesiydi.Belki de bu kitabın işlenmesinin tek yolu buydu fakat bir süre sonra bu ilerleyiş beni açıkçası sıktı.Dediğim gibi belki de bu kitabın ortaya çıkmasının tek olasılığı bu şekilde işlenmiş olmasıydı.Sadece düşündüğüm de kitabı o kısmı beni rahatsız ediyor.

  Bu dediklerim dışında kitap o kadar tatlıydı ki! Hannah'yı gerçekten sevdim,yaşadıklarında kendimi onun yanında gibi hissettim ve kendini geliştirmesini okumak,hayatının ilerleyişini okumak çok hoşuma gitti.Kitaptaki yan karakterlerin de iyi kurgulanmış olması ve her iki hayatta da birbirine benzeyen -bazı kısımlarda- olaylar yaşanması,yazarın bunu unutmayıp bize hatırlatması da bence yazarın ne kadar iyi bir yazar olduğunun göstergesiydi.

  Huh! Sanırım bu kitap hakkında sizinle paylaşacaklarım bu kadardı.Son bir soru olarak chick-lit kitaplar hakkında ne düşünüyorsunuz? Siz de benim gibi seviyor musunuz?

BİR SONRAKİ YAZIDA GÖRÜŞMEK ÜZERE!

  Sevgiler,
Ecrin
Beni buralarda da bulabilirsiniz;

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

 
FREE BLOGGER TEMPLATE BY DESIGNER BLOGS