Şimdi Moda Pastel - Meredith Schorr | Kitap Yorumu

14 Kasım 2017 Salı


Kitabın Adı: Şimdi Moda Pastel
Orjinal Adı: Blogger Girl (#1)
Serinin Adı: Blogger Girl (#1)
Yazarın Adı: Meredith Schorr
Yayınevi: Hep Kitap

Kimberley Long. Bir avukatlık bürosunda sekreter. Popüler bir kitap bloğunun kurucusu. Chick-lit hayranı. Kitaplar sayesinde işinin kötü taraflarını görmezden gelmeyi başarıyor. Tabii bir de ofisteki yakışıklı avukat Nicholas sayesinde… Ve bir gün lisedeki ezeli düşmanı Hannah Marshak’ın tam da onun sevdiği türden bir kitap yazdığını öğreniyor. Bu da yetmezmiş gibi kitabın eleştirisini yazması isteniyor. Hannah’nın samimiyetsiz ısrarları da cabası! Kimberley yazarına duyduğu nefreti görmezden gelerek objektif bir eleştiri yazabilecek mi? Peki ya hayallerinin erkeği Nicholas’ın dikkati çekmeyi başaracak mı?
Sürükleyici anlatımı, kitabı bitirdikten sonra bile düşünmeye devam edeceğiniz güçlü karakterleri ve karmaşık ama bir o kadar eğlenceli ilişkileriyle Şimdi Moda Pastel’i elinizden bir an olsun bırakamayacaksınız!
MERHABALAR! 

  2017 yılı bitmeden tüm okuduğum kitapların yorumlarını tek tek girip bitirmek istiyorum.Zaten büyük çoğunluğunu girdiğimi düşünüyorum.Gerçi sene sonunda göreceğiz neler okumuşum,kaç tanesinin yorumunu bloğa kaydedebilmişim.

  Fakat bu günkü konumuz bu değil.Bu günkü konumuz CHICK-LIT.
  Chick-lit adı verilen romantik,mutlu sonla biten kitapları mutlaka duymuşsunuzdur.Beni de en başta daha fazla okumaya iten tür de bu türdü.Ardarda kitaplar okuyor,sürekli daha fazlasını okumak istiyordum.Çünkü bir kere bu türe sardınız mı gerçekten bağımlısı oluyorsunuz.Piyasa da bu türden okunmamış kitap bırakmamak gibi mücadeleler veriyorsunuz kendinizle.Biliyorum çünkü ben de chick-lit hayranlarından biriydim.(Geçmiş zaman,fakat hala ara ara canım chick-lit okumak istiyor.)

  Size bu türün detaylarını anlatmamın sebebi ise kitabımızın konusu;Şimdi Moda Pastel,chick-lit blogu sahibi olan Kimberly Long'un hayatını anlatıyor.Kitapla bağ kurmamın sebebi de bence kesinlikle Kimberly Long'un hem blogu olması ve benim gibi chick-lit türüne karşı bu kadar sevgi beslemesi.
  Yalnız bir noktaya açıklık getirmem lazım.Benim blogum ruhum gibi dağınık olmasına karşın Kimberly Long'un blogu sadece ve SADECE chick-lit tarzında okuduğu kitapların yorumlarından oluşuyor.Bence aradaki farkı şimdi daha iyi anlamışsınızdır.  
  Kimberly'nin hayatı avukat sekreteri olmak ve bloğuyla ilgilenmek iken bir anda işler onun için hem daha karmaşık hem de daha güzel hala geliyor,bence.Ah ah size neler anlatmak isterdim kitapla ilgili ama malesef spoiler olucak diye söyleyemiyorum.

  Kitabın konusunu az çok anlamışsınızdır.Diliyle ilgili olan problemime geçeyim artık.Açıkçası kitaba başladığımda ilk elli sayfa benim için işkence gibiydi.Konu klişe bir anlatımla ilerliyordu.Hatta arkadaşlıklar,aşklar ve Kimberly'nin başına gelenlerin hepsi neredeyse klişe bir anlatımla bize aktarılmıştı.
  Kitabı yarım bırakmamamın ve devam etmemin ise tek sebebi Kimberly ile bağ kurmuş olmamdı.Yoksa diline katlanmayıp bırakabilirdim kitabı.Fakat sonuna kadar dayandım.

  Diğer bir değinmek istediğim konu ise yazarımızın bu kitabı ikileme şeklinde (belki de üçleme olabilir bilgi bulamadım) yazmış olması.Bana kalırsa seri şekline getirilebilecek bir konusu yoktu kitabın.Galiba yazarımız öyle hissetmemiş ki ikileme halinde yazmaya karar vermiş.(İkinci kitabı da yayınlanmış.)

  Şimdi Moda Pastel genel hatlarıyla beğendiğim ama ikinci kere düşündüğümde çok fazla eksiğini bulduğum bir kitap oldu.Ardından yazarımızın hayatını araştırınca (aynı Kimberly gibi chick-lit seven,avukat ve blog sahibi bir bayanmış) kitabın neden bu konu üzerine kurulu olduğunu gördüm.Şaşırmadım diyebilirim o yüzden.

  Bunca kelimenin,bunca paragrafın üzerine hala "Ecrin bu kitabı önerir misin?" diye sorarsanız bana size vereceğim cevap;
  "Emin ol chick-lit türünde daha güzel okuyabileceğin kitaplar var,vaktini bu kitapla harcama ilk o kitapları oku sonra canın isterse bu kitabı okursun." olur.  

BİR SONRAKİ YAZIDA GÖRÜŞMEK ÜZERE!

  Sevgiler,
Ecrin
Beni buralarda da bulabilirsiniz;

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

 
FREE BLOGGER TEMPLATE BY DESIGNER BLOGS