Çünkü Biz Karıncayız - Shaun David Hutchinson | Kitap Yorumu

4 Şubat 2018 Pazar

35390995Kitabın Adı: Çünkü Biz Karıncayız
Orjinal Adı: We Are the Ants
Yazarın Adı: Shaun David Hutchinson
Yayınevi: Yabancı Yayınları


Henry Denton’ın bildiği bazı şeyler vardı. Fakat bazı şeyleri de bil­miyordu.

Henry, annesinin aileyi bir arada tutmak için çabaladığını ve bu­nunla baş etmek için sigara ardına sigara yaktığını biliyordu. Abisinin üniversiteyi bıraktığını ve hamile bir kız arkadaşı olduğunu biliyordu. Anneannesini yavaş yavaş Alzheimer’a kaybettiğini biliyordu. Ve erkek arkadaşının geçen sene intihar ettiğini de.
Bilmediği şey ise, uzaylıların onu on üç yaşındayken neden kaçır­dığıydı. Neden hâlâ onu kaçırıp gemilerine götürdüklerini de bilmi­yordu. Dünyanın sonunun neden geldiğini veya uzaylıların ona neden büyük, kırmızı bir düğmeye basarak bunu durdurması için bir fırsat tanıdıklarını da bilmiyordu.
Fakat durum böyleydi ve karar vermesi için 144 günü kalmıştı.
Soru, Henry’nin dünyayı kurtarılmaya değer bulup bulmadığıydı. En azından gizemli bir geçmişi olan Diego Vega ile tanışana kadar öy­leydi. Diego, Henry’ye bildiği her şeyi, evrendeki yerini ve bütün bun­ların bir anlamı olup olmadığını sorgulatıyordu. Fakat Henry dünyayı kurtarmadan önce kendisini kurtarmanın bir yolunu bulmalıy­dı ve uzaylılar ona bunun için bir düğme vermemişlerdi. 

MERHABALAR!
Eğer biraz daha yorumunu yazmasaydım unutacağım bir kitabın yorumuyla karşınızdayım; Çünkü Biz Karıncayız.
İlk önce size bir soru sormak istiyorum.Gerçekten kitabın konusuna bakmadan,sadece kitabın kapağına ve de ismine bakarak kitabın konusunun ne olduğuyla ilgili ne söyleyebilirsiniz? Bunu merak ettiğim için soruyorum.Çünkü ben kitaba başladığımda ve biraz kitapta ilerlediğimde böyle bir konu beklemediğimi fark ettim.Hatta bayağı şaşırttı kitap konusuyla beni.Tabii bunun bir sebebi de kitabın ne konusuna bakmış olmamdı,ne de kitapla ilgili bir yorum okumuş olmamdı.Sadece kitaba öylece düşünmeden başlamıştım.

Biraz konusundan da bahsedeyim o zaman;
Kabaca bahsetmek gerekirse kitabımız Henry Denton adında liseye giden bir gencimizin hayatını ve de uzaylılarla olan ilişkisini anlatıyor."Uzaylılar mı?" dediğinizi duyar gibiyim.Evet ben de şaşırdım ilk okumaya başladığımda ama sahiden uzaylılarla olan ilişkisini anlatıyor.Ve olaylar daha da garipleşiyor.Çünkü Henry normal bir genç değil,zaten uzaylılarla ilişkisi varken hayat ona zor bir de üzerinde gay olması,babasının ailesini küçük yaştayken terk etmesi eklenince olaylar onun için daha da karışıyor.Bir de uzaylıların Henry'ye Dünya'nın sonunun geleceğini ve bunu sadece Henry'nin durdurabileceğini söyleyince olaylar onun için işin içinden çıkılmaz hale geliyor.Peki sonunda Henry Dünya'yı kurtarıcak mı yoksa Dünya'nın yok olmasını mı bekleyecek kitabın sonuna kadar bunu okuyoruz.

Açıkçası ben kitabı okurken eğlendim.Çünkü Biz Karınca'yız kitabıyla ilgili benim anahtar kelimem gerçekten eğlenmek sanırım.Çünkü şimdi kitabı okumamın üzerinden neredeyse bir ay geçmişken kitapla ilgili duygularımı düşündüğümde sadece beynimde "eğlence" kelimesi yanıp sönüyor.
Onun dışında bence bu kitaba bir açıklama eklemek gerekiyor.Bunun nedeni ise okurken insanı bazı noktalarda depresyona sokabilecek olması bence.Ara ara sizde Henry'nin yaşadığı depresyonu yaşayabiliyorsunuz.

Kitabı önerip önermediğim noktaya gelecek olursam; eğer hayata bakış açınız umutluysa ve de ergenliği bitirdiyseniz sadece eğlenmek,kafasını kendi sorunlarınızdan uzaklaştırmak istiyorsanız buyurun okuyun.Fakat bunlardan ayrı ergenseniz,hayata bakış açınız pek olumlu değilse kitapta sizi biraz daha umutsuzluğa,mutsuzluğa belki de depresyona sürükleyebilecek olabilir.
O yüzden dikkatli bir seçim yapmanızı,ardından o şekilde bu kitaba başlamanızı öneririm.

BİR SONRAKİ YAZIDA GÖRÜŞMEK ÜZERE!

  Sevgiler,
Ecrin
Beni buralarda da bulabilirsiniz;

3 yorum:

 1. Dün d&r'da iken alsam mı almasam mı ikileminde kalıp en sonunda almadım. Yazını okuyunca anladım ki almalıymışım :-(

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Olsun,ebook/ekitap olarakta bir şans verebilirsin bence.İlk 10 sayfasını okur ondan sonra beğenmezsen bırakırsın beğenirsen de gidip alabilirsin :D
   Yalnız çok kötü bir bloggerım,hiç böyle tavsiye verilir mi..

   Sil
 2. Deep'in blogunda görüp ziyarete geldim. Oldukça dolu bir içeriğiniz var. Bu kitaba birkaç kere rastladım. Açıkcası konusunu bilmiyordum ve isminden de böyle bir konu çıkacağını beklemezdim.

  YanıtlaSil

 
FREE BLOGGER TEMPLATE BY DESIGNER BLOGS