Kabuk Adam - Aslı Erdoğan | Kitap Yorumu

8 Temmuz 2018 Pazar

3216238
Kitabın Adı: Kabuk Adam
Orijinal Dil: Türkçe
Yazarın Adı: Aslı Erdoğan
Yayınevi: Everest Yayıncılık

Size Kabuk Adam'ın öyküsünü anlatacağım, tropik bir adayı, cinayet ve işkencenin, şiddetin bataklığında filizlenen bir aşkı, içinde yetiştiği toprak kadar acı dolu bir aşkı anlatacağım. Çıldırtıcı gücünü sonuna dek yaşanmayan arzulardan, en gizli hayallerden alan bir tutkuyu, ölümle yaşamın sınırında kurulan mucizevi bir dostluğu ve bütün yıkımların nedeni olan korkuyu, insanın en temel özelliği olan korkusunu, alçaklığını, umutsuz yalnızlığını.. Tropiklerde, o gözden ırak adada öğrendim ki, cennetle cehennem iç içedir, ancak bir katil bir peygamber olabilir ve insan bir başkasına, aynı karabüyü ayinlerindeki gibi, dönüşebilir, çünkü insanın tam zıddı gene kendisidir.   

MERHABALAR!
  Hepinize muhteşem pazarlar dilerim efenim! Umarım bu yazıyı okurken ve okuduktan sonra da gününüz muhteşem geçer.

  Ben de düşüncelerim arasında kaybolmuşken sizinle Kabuk Adam'ın yorumunu paylaşayım dedim.Çünkü verimli bir gün geçirmek isterken ve de aynı zamanda da biraz çene çalmak isterken  bence,insanlar böyle şeyler yapabilirler.O zaman bu günkü konumuz Aslı Erdoğan'ın biraz biyografi,biraz hikayeci tarzda kaleme almış olduğu; Kabuk Adam.

  Öncelikle hala kampanya da mı bilmiyorum fakat ben Kabuk Adam'ı okuoku.com 'un 9.90 kampanyasından almıştım.Yine de üzerinden biraz zaman geçti.Sadece bilginizin olmasının faydalı olabileceğini düşündüm.Sırf iyi niyetimden yani.
  Tüm gerekli bilgileri de verdiğime göre birazcık kitaptan bahsedebilirim.

  Yukarıda da bahsettiğim gibi,biyografi ve hikayeci tarzda kaleme alınan bu kitap Aslı Erdoğan'ın bir çok kitabından biri,aynı zamanda da benim yazardan okuduğum ilk kitap.Kitap Aslı Erdoğan'ın ağzından,birinci şahıstan anlatıldığı gibi konusuyla aklınızı karıştırıyor.
  Bir biliminsanı olan anakarakterimiz diğer biliminsanlarıyla beraber bir proje üzerine Karayiplere gidiyor.Tabii kitapta Karayiplerden öncesini anlatan bir bölüm de bulunmakta.Fakat anakarakterimizin Karayiplere gitmesiyle birlikte orada kendini ve de Kabuk Adam'ı bulması aynı zamanda Karayipler'in yerli halkıyla -birazcık- olan konuşmaları,yaşantısını anlatıyor.Tüm bunlar olurken ise anakarakterimiz kitap boyunca hayatında ne yapmak istediğiyle kendisini sorguluyor.Anakarakterimiz dediğime bakmayın siz sürekli yazarımızın ismini kullanmak,Aslı Erdoğan yazmak biraz zor geldiğinden böyle bir yola başvurdum.Yoksa kitap boyunca tüm hikayeyi Aslı Erdoğan'ın ağzından dinliyoruz.

   Bana gelip soracak olursanız kitabı özel kılan ne diye, cevabım kesinlikle "incecik olmasına rağmen içinde bir çok sır,gizem barındırması" kelimelerini duyarsınız.Tabii bu kullandığım kelimeler yanında kitaptan bayağı etkilenmiş olmama rağmen aynı zamanda kitapta başka unsurların da olmadığını düşünüyorum.Bu arada belirtmeliyim ki kitabın içeriğinin gerçekliğine dair hiç bir bilgim yok,sadece biyografi tarzında olduğunu ve de Aslı Erdoğan'ın kendi hayatından bazı kesitleri eklediğini biliyorum.Onun dışında ise kitapta büyük çoğunlukla -bence- "gerçekçilik" çok bulunmuyordu.Ama aynı zamanda da kitap size yaşanan her şeyin ve Kabuk Adam'ın hayal olmadığını hatta ve hatta onların gerçek olduğuna sizi inandırıyordu.O yüzden kitabı okuduktan sonra ve üzerinden biraz vakit geçmesine karşın,kitap zihnimde çözülmemiş soru işaretleri ile yer edinmiş bulunmakta.

BİR SONRAKİ YAZIDA GÖRÜŞMEK ÜZERE!

  Sevgiler,
Ecrin
Beni buralarda da bulabilirsiniz;

4 yorum:

 1. Ben de geçtiğim kışın hiçbir fikrim olmadan kitaba başlayıp yarım kalmışlık hissiyle kitabı bitirmişim. Açıkçası kitap favorilerimden olmayı başaramadı ama ben de severek ve ilgiyle okumuştum :)

  YanıtlaSil
 2. Kitaplığımdan bana göz kırpıyor ben de okuyacağım

  YanıtlaSil
 3. bu kitabı uzun zamandır merak ediyorum. Bakalım ben ne zaman okuyacağım :))

  YanıtlaSil
 4. Merhaba! Benim bir blog sayfam var ve bu blogta çevre hakkında bilgilendirici yazılar yazıyorum. Siz de izleyerek destek olur musunuz? Link : http://aleynacan05.blogspot.com/

  YanıtlaSil

 
FREE BLOGGER TEMPLATE BY DESIGNER BLOGS