Ateş Gecesi - Reşat Nuri Güntekin | Kitap Yorumu

14 Ağustos 2019 Çarşamba

1867189
Kitabın Adı: Ateş Gecesi
Yazarın Adı: Reşat nuri Güntekin
Yayınevi: İnkılap Yayınları

Ateş Gecesi, Reşat Nuri Güntekin'in önemli romanlarından biridir. Yazar, Ege bölgesinde yaşanan unutulmaz bir aşkın çevresinde, döneminin gerçeklerini de ustalıkla yansıtmıştır. Çalıkuşu'ndaki Feride gibi, Akşam Güneşi'ndeki kahraman Jülide gibi, Güntekin'in bu kitabında da Afife'yi tanıyacak ve çok seveceksiniz.

MERHABALAR!
  Yine uzun zamandır kendini iyi hissetmeyip blog camiasından uzan duran Ecrin'den hepinize selam olsun blog halkı! Neden yine böyle oldu, kendimi iyi hissetmedim ve yazasım gelmedi hem birçok fikrim var hem de hiçbir fikrim yok. O yüzden beni olduğum gibi kabul ettiğiniz için size ne kadar teşekkür etsem az! 

  Bu sefer çok sevdiğim Türk yazarlardan Reşat Nuri Güntekin'le karşınızdayım. Daha önce söylemiş miydim hatırlamıyorum fakat gerçekten deli gibi Reşat Nuri Güntekin'in yazdığı her şeyi okumak isteyen, her kitabını yalayıp yutmak isteyen biriyim. Ki size de aynısını tavsiye ederim. Her kitabında farklı duyguları, farklı düşünceleri ve de farklı kişileri işleyen bu önemli yazar bana halkın her kesimine hitap edecek bir kaleme sahip. Eh bu günde sizinle o güzel kalemden çıkmış olan Ateş Gecesi hakkında konuşacağız. 

  Benim bu kadar çok sevdiğim Ateş Gecesi'nin konusuna gelecek olursam; II.Abdülhamid devrinde yaşayan Kemal Murat ve ailesi sürgüne gönderiliyor. Fakat on sekiz yaşında olan Kemal Murat tek başına Milas'a gönderiliyor ve orada yaşamak zorunda bırakılıyor. Aslında kısacak Ateş Gecesi'nin macerası bu şekilde başlıyor. Kitap boyunca yer yer Kemal Murat'ı tanıyoruz, yer yer de sevdalı olduğu kadınları tanıyoruz. Fakat biri var ki sevdalı olduğu kadınlardan en çok ona olan sevgisini okuyoruz; ablası gibi görmesi gereken Afife'yi. Hem Kemal Murat'ın gençliğini okuyoruz, hem de geleceğini ve de size olayların hem şaşırtıcı, hem de kalp burkan şekilde ilerlediğini söylemem gerek. 

  Yazarın dilini, betimlemelerini ve olayları işleyişini eğer daha önce Reşat Nuri Güntekin kitabı okuduysanız bilirsiniz. Ben de az çok ne beklemem gerektiğini biliyordum. Sadece Ateş Gecesi'nde şaşırmayı, Kemal Murat'a kin beslemeyi, Afife'ye üzülmeyi ve Türkçe'nin güzelliğine ve Reşat Nuri Güntekin'in kitaplarına daha da sevdalanmayı beklemiyordum. O yüzden size kitabı bitirdikten sonra kalbime yerleşen o tok ağırlığı anlatmam biraz zor olacaktır. 

  Daha önce hiç Reşat Nuri Güntekin okumamış kişilere buradan seslenmeyi, buradan size Güntekin kitapları okumanızı tavsiye etmeyi boynumun borcu olarak bilirim. Bu sebeple de lütfen bu yazıdan sonra okuma listenize Reşat Nuri Güntekin'in kitaplarından birini, isterseniz Ateş Gecesi'ni ekleyin. İnanın bana pişman olmazsınız. 

BİR SONRAKİ YAZIDA GÖRÜŞMEK ÜZERE!

  Sevgiler,
Ecrin
Beni buralarda da bulabilirsiniz;
Youtube Kanalım (YENİ VİDEO VAR!)

4 yorum:

 1. Güntekin Türk Edebiyatı'nda sevdiğim yazarlardan ancak bu kitabını henüz okumadım. Niyetim tüm kitaplarını okumak ve bir ara oldukça kararlıydım da ancak nedense sonrasında bu planım sekteye uğradı. Neyse, emeğinize sağlık :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ben de bu senenin başında Reşat Nuri Güntekin'in tüm kitaplarını okumaya adamıştım kendimi fakat bitiremedim..Belki de Reşat Nuri Güntekin okuma klübü kurmamız gerekiyordur! O zaman hepimiz bu planımızı harekete geçirebiliriz ^^

   Sil
 2. Benim de tüm kitaplarını okumaya çalıştığım bir yazar. Çoğu kitabını okudum ama bu kitaba sıra gelmedi bir türlü. Bir an önce okuyayım. :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Sizin de yorumunuzu okuduktan sonra emin oldum, kesinlikle bir Reşat Nuri Güntekin blogger okuma klübü kurulmalı :) Hepimiz çok seviyoruz anlaşılan ve belki bu şekilde hep birlikte okuyabiliriz ^^

   Sil

 
FREE BLOGGER TEMPLATE BY DESIGNER BLOGS